League of Legends r.

Wygrywanie teamfightów pułapkami, czyli jak efektywnie używać [W] Caitlyn!

W różnych scenariuszach pułapek Caitlyn używamy na różne sposoby, ale jak dokładnie powinno rozmieszczać się "babeczki"?

Scenariusze

  • Atakowanie wież.
  • Obrona wież.
  • Walka przy objective’ach typu Baron/Dragon.

Atakowanie wież

W zależności od tego, którą wieżę atakujemy, pułapki rozkłada się na różne sposoby. Oto dwa najpopularniejsze ustawienia “babeczek” Caitlyn podczas atakowania pierwszej wieży przeciwnika na środkowej alei.

Najpopularniejszym ustawieniem pułapek jest położenie ich w linii prostej przed wieżą przeciwnika, w sposób, który został przedstawiony poniżej. Jeśli ktoś z przeciwnej drużyny podejdzie zbyt blisko nas bądź da się złapać przez np. Blitzcranka, prędzej czy później wejdzie w jedną z tych pułapek, co najpewniej zakończy się jego zgonem i zaowocuje zniszczeniem przez nas wieży/wygrania teamfightu!


Tu z kolei ADC drużyny TSM, Doublelift, rozłożył pułapki w sposób podobny do pierwszego. Jedyną różnicą jest to, że z pułapek, które rozstawił na podłożu, układa się łuk zabezpieczający nas przed flanką enemy junglera z górnej strony jungli. W zależności od tego, ile informacji na temat położenia junglera posiadamy, łuk powinien domykać górne/dolne wyjście z jungli przeciwnika, uniemożliwiając leśnikowi przeciwnej drużyny szybkie zaatakowanie nas.

Powyżej mamy ostatni ze schematów ułożenia pułapek podczas atakowania wież. Blokujemy tu przeciwnikowi wszystkie prócz jednej opcji ataku. By nie otrzymać obrażeń, musi on przejść prawą stroną linii, narażając się na wszelkie obrażenia AoE (np. ultimate Orianny/Gnara), no chyba że chce przejść przez pułapki i otrzymać obrażenia od nafeedowanej Caitlyn, kto mu broni.

Bronienie wież

Czasami z ofensywy musimy przejść do defensywy i wtedy nic nie dadzą nam pułapki ułożone pod wieżą przeciwnika. W tym przypadku ustawiamy pułapki w podobny sposób.

Jak widzimy (po raz kolejny ułożenie pułapek stosowane przez Doublelifta), pułapki rozstawiamy przed wieżą w odległości takiej, abyśmy bezpiecznie mogli strzelić do osób w nie wchodzących. Ustawiając je zbyt blisko, pozwalamy przeciwnikom zadawać wieży obrażenia, a jeśli ustawimy je zbyt daleko, to narazimy własne życie, próbując strzelać do przeciwnika.


Możemy także podczas atakowania dolnej wieży (jeśli jesteśmy po “górnej” stronie) położyć tzw. “niewidzialne trapy”. Na screenie powyżej znajdują się trzy pułapki, które są widoczne z odpowiedniej perspektywy.

Bardzo mało graczy zwraca na nie uwagę, więc dość często położenie takich pułapek daje nam ogromną przewagę w laning phase, zapewniając nam darmowe obrażenia.

Walka o objective’y

Grając jako Caitlyn, możemy upewnić się, że zanim przeciwnik zbliży się do Barona/Dragona, zdążymy zadać mu obrażenia lub chociaż trochę opóźnić jego atak.

Jeśli wiemy, że przeciwny team ma zamiar atakować nas od strony midlane’u, możemy ułożyć pułapki w taki sposób, blokując mu drogę bądź każąc mu iść na około. Jeśli przeciwnicy będą przebijać się przez pułapki, to stracą cenne punkty życia, a jeśli pójdą naokoło – stracą jeszcze cenniejszy czas.

Z kolei jeśli wiemy, że przeciwnicy będą szli przeszkodzić nam w braniu Barona/Dragona, możemy rozłożyć pułapki w taki sposób. W tym przypadku po raz kolejny każemy im tracić życie bądź czas.

Podsumowanie

Prócz wyżej wymienionych metod warto pamiętać o kładzeniu trapów pod zestunowane/ zesnerowane/ zsuppresowane/ targety, aby przedłużyć CC, dodatkowo zadając więcej obrażeń.
Ważne jest jednak to, że powyższe metody nie zawsze będą najlepszym wyjściem. Oczywiście, pomogą nam one w poprawieniu naszej gry jako Caitlyn, ale musimy myśleć samodzielnie i zmieniać taktyki w trakcie meczu, by nie stać się przewidywalnym.