League of Legends r.

Sztuka grania supportem

Nie od dziś wiadomo, że support odgrywa znaczną rolę w życiu drużyny. Nierzadko stanowi on także o jej przetrwaniu. W tym artykule na warsztat weźmiemy najważniejsze aspekty grania na tej pozycji, a także powiemy sobie co nieco na temat poszczególnych taktyk gry.

Support jest jedną z bardziej zróżnicowanych i wielopłaszczyznowych ról. Wynika to głównie z ilości funkcji, które może pełnić w trakcie meczu. W zależności od składu drużyny przeciwnej możemy zdecydować się na grę zarówno postacią mającą bardzo dobre umiejętności lecznicze, posiadającą dobre CC, chwyt (np. Thresh czy Blitzcrank), jak również pełniącą czysto zaczepną funkcję. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu nie jesteśmy niczym ograniczani i możemy swobodnie dostosowywać swój styl gry czy też zestaw masterek do przeciwnika. Jest to niewątpliwie atut tej roli, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że często bywa ona traktowana jako miejsce zsyłki przez graczy trafiających na nią z tzw. autofilla. Dając nam większą elastyczność, Riot poniekąd zlikwidowało problem opuszczania kolejek, aczkolwiek wciąż trafiają się maruderzy, którzy gry supportem unikają jak ognia. Jednak prawdziwego gracza League of Legends cechuje m.in. to, że potrafi on grać na każdej pozycji, niezależnie od sytuacji.

Ostatecznie, po uwzględnieniu wszelkich możliwych kombinacji, możemy wyróżnić trzy główne typy supportu: Agresywny, Użytkowy oraz Podtrzymujący.

 

Agresywny Support

Oprócz pełnienia przez supporta wymienionych wyżej funkcji nie należy zapominać także o jego realnych zdolnościach bojowych. Nie da się ukryć, że część postaci, które zostały przez Riot predestynowane na tę pozycję, są bardziej zabójcze niż pozostałe. Taką postacią jest, chociażby Blitzcrank, który dysponuje skutecznym combo w postaci Q->E->R, będącego w stanie skutecznie zneutralizować wybranego przeciwnika.

Postać będąca tzw. Agresywnym Supportem może pozwolić sobie na bardziej bezpośrednie starcia z przeciwnikiem, stanowiąc dla niego realne zagrożenie. Dzięki temu idealnie nadaje się ona do odciągania uwagi członków przeciwnej drużyny od swoich sojuszników, w szczególności ADCarry oraz maga, którzy będą mogli bezpiecznie i skutecznie wykonywać swoją część roboty.

Użytkowy Support

Do tej kategorii zaliczają się wszelkie postaci posiadające zdolności typu crowd control, root, stun etc., zasadniczo wszystko, co utrudnia życie przeciwnikowi na linii. Oprócz pojedynczych przypadków takich jak Malphite, który zalicza się także do pierwszej kategorii, są to z reguły postaci, które nie powinny brać udziału w walce na pierwszej linii frontu, lecz powinny ustąpić miejsca drużynowemu Tankowi. Świetnie zdają egzamin, rażąc przeciwnika zaklęciami zza pleców swoich sojuszników, utrzymując bezpieczną odległość. Przykładem takiego bohatera może być, chociażby Morgana lub Janna.

Podtrzymujący Support

Podobnie jak poprzednia kategoria, Podtrzymujący Support nie powinien brać bezpośredniego udziału w walce, ale wspierać swoich sojuszników z bezpiecznej odległości. Do tej kategorii zaliczmy wszystkie postaci posiadające zdolności leczenia, tarczy, wzmocnienia statystyk itd. Pod względem mechaniki rozgrywki są to jedne z najprostszych do opanowania postaci.

Wartą wspomnienia taktyką gry jest tak zwany Roaming Support. Pomimo tego, że większość ludzi przyzwyczaiła się do sztywnego trzymania się własnej linii, supportem można też efektywnie grać na innych liniach, a w zasadzie pomiędzy nimi, pomagając swoim towarzyszom w potrzebie. Oczywiście nie wszystkie postacie są do tego przystosowane, głównie ze względu na zróżnicowaną mobilność, umiejętności typu crowd control itd.

Decydując się na rozgrywkę roaming supportem, musimy mieć ciągle na uwadze swoją pierwotną linię – niezależnie od tego, jak dobrze szłyby nam wizyty u naszych sąsiadów na wyższych alejach, jeżeli na dolnej alei przeciwnik zacznie zdobywać przewagę, cała nasza taktyka może obrócić się przeciwko nam. Dlatego też na pierwszym miejscu zawsze musi stać nasz strzelec, który bez odpowiedniego wsparcia będzie bardzo podatny na ataki przeciwnika. Zasadniczo stosowanie tej taktyki staje się opłacalne i w miarę bezpieczne przeważnie tuż po zakończeniu wczesnej fazy gry. Początkowo problemem jest bowiem notoryczny brak złota, za które bylibyśmy w stanie zakupić przedmioty zwiększające naszą mobilność lub dające lepszą wizję na dżunglę, w szczególności rejon rzeki i smoczego leża. Istotne jest również to, jak wygląda rozkład sił na naszej linii oraz to, czy zdobywamy przewagę nad przeciwnikiem.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że możemy wyświadczyć znaczną przysługę z kolei naszemu mid lub top-lanerowi, stawiając dostępne totemy luzem na rzece, bądź też na słynnej kępce trawy na jej środku. Dzięki temu zredukujemy szanse powodzenia ganku wrogiego junglera lub też naszego alter ego w drużynie przeciwnej.

 

Podsumowanie

Support jest niewątpliwie rolą wymagającą od nas wiele uwagi i samoświadomości. Dobrego supporta cechuje bowiem nie tylko duża elastyczność i zdolność dostosowywania się do bieżącej sytuacji na Summoner’s Rift, ale także to, że oprócz chronienia swoich sojuszników, potrafi on także stwarzać dla nich wiele możliwości uzyskania przewagi w walkach drużynowych lub podczas fazy liniowej.