League of Legends r.

Autofill support – jak grać, by wygrać?

Znacie ten ból, kiedy chcecie zakończyć nocną grę w lol-a i wybieracie pozycję ADC, ale zamiast swojej linii dostajecie supporta? No właśnie. W tym artykule opiszemy jak sobie radzić z takimi sytuacjami.

Pick-Ban

Jeśli chodzi o rolę wsparcia, możemy ją podzielić na 3 typy; Sustain, Harass oraz Tank. Istnieją również podkategorię, ale skupimy się tylko na tych trzech.  Istnieje wiele postaci które wpasują się do nich. Również w tym zestawie znajdują się banalne championy i do ich opanowania nie trzeba wiele. Nadadzą się nawet dla laików supportowych.

Sustain – Janna

 • Kluczowe elementy: Janna, podobnie jak większość supportów, jest w stanie kupić; Ancient Coin lub Spellthief’s Edge . Jest to zależne od stylu gry jaki chcemy zagrać. W przypadku Janny, Ancient Coin jest lepszy oraz bardziej przydatny. Osobiście sama go polecam dla was.
 • Maksowanie umiejętności: W przypadku Janny, umiejętność [E] jest pierwszą do zmaksowania. Zapewnia duże wsparcie dla twojego duo. Następnym skillem do maksowania będzie [W]. Spowolnienie przeciwników za pomocą go, oraz przyśpieszenie swoich sojuszników daje dużą przewagę.
 • Kiedy wybrać: Janna jest najlepszym wyborem, gdy wasz ADC ma słabą grę początkową. Nasza Pani wiatru będzie mogła ochronić go z łatwością w początkowej fazie gry. Tego picku należy unikać, podobnie jak Soraki, ponieważ nie są zbyt dobre na agresywną grę w early. 

Harass – Zyra

 • Kluczowe elementy: Najlepszym wyborem na Zyrę oraz innych Harassów jest Spellthief’s Edge. Zapewnia fajny wzrost mocy  i wynagrodzenie w postaci dodatkowego golda.
 • Maksowanie umiejętności: Priorytetową umiejętnością u Zyry jest [E]. Podczas gdy ogólne obrażenia z [Q] są nieco niższe, umiejętność [E] nadaje się idealnie do maksowania. Następnie należy zwiększać [W], aby uzyskać szybsze zaopatrzenie w nasiona. Pozwala to uzyskać szybszą lub dodatkową wizję w razie potrzeby. 
 • Kiedy wybrać: Zyra oraz inni harassowie powinni być wybierani wraz z agresywnym ADC. Zapewni to przewagę we wczesnej grze. W przeciwnym razie dobrze było by ich wybrać w przypadku siege’a lub poke’a.

Tank – Nautilus

 • Kluczowe elementy: Jak większość Tanków (oprócz Thresha) najlepszym wyborem na Nautilusa jest Relic Shield . Dzięki execute oraz małej regeneracji zdrowia jest doskonałym elementem dla Tankowych supportów. 
 • Maksowanie umiejętności: Pierwszą umiejętnością do maksowania jest [E]. Daje ono duże źródło konsekwentnych obrażeń, szczególnie podczas ganków lub walk drużynowych. Zapewnia również spowolnienie drużynie przeciwnej. Gdy już skończysz z levelowaniem [E], powinieneś się zabrać za [W]. Zapewni Nautowi jeszcze większą “twardość” ( ͡° ͜ʖ ͡°).
 • Kiedy wybrać: Tanki pasują prawie do każdej gry. Najlepiej spisują się jednak do gry agresywnej. Bardzo dobrze się spisują podczas częstych walk na dolnej linii.

Fazy gry na linii

Support jest jedną z ważniejszych roli jeśli chodzi o fazy gry. To od Ciebie zależy jakie znaczenie w meczu będzie miał twój ADC. Dzięki teleportu z solo linii, botlane często staję się główną częścią mapy, jeśli chodzi o potyczki grupowe. Dlatego działanie oraz synergia z twoim duo na linii jest bardzo ważna. Oczywiście faza gry na twojej linii może się różnić w zależności od twojego championa jakim aktualnie grasz.

Ogólnie rzecz biorąc, jest kilka rzeczy o których należy pamiętać:

 1. 1. Utrzymaj dobra wizję w okolicach rzeki lub głęboko w rzece (po stronie niebieskiej). Ewentualnie na tribushu. Powinieneś mieć w miarę stałą wizję w przypadku ganku lub roamu z mida.
 2. 2. Staraj się izolować przeciwnego ADC od minionów. W przypadku niektórych meczy, powinieneś zapewnić większy lub szybsze zdobycie lvl swojemu ADC. Czasami ma to duże znaczenie podczas ganków twojego sojusznika.
 3. 3. Karm goldem swój przedmiot wsparcia tak dużo jak to możliwe (nie dotyczy to supportów z Ancient Coin, one powinny się skupić na jak największym generowaniu złota).

Skrótowe podsumowanie

Rola supporta jest bardzo zróżnicowana, ale istnieje parę podstawowych elementów, których należy się trzymać mimo wszystko. Wymienione rady wyżej pozwolą wam bardziej zrozumieć “rolę dla kobiet”.

Jeśli chodzi o walki drużynowe

Najlepiej jest po prostu skupiać się na ochronie osób które są kruche i jednocześnie mają duży DMG, który pozwoli wam wygrać walkę. Schemat jest porosty. Najlepiej jest i tak po prostu ufać swojemu instynktowi i uważnie patrzeć na to co się dzieje w walce.

A wy jak gracie na roli autofillowego supporta? Radzicie Sobie czy macie z tym często problem? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!