League of Legends r.

Używasz LoLSkin? Odinstaluj go jak najszybciej. Riot rozpoczyna masowe permabany

Jeżeli używasz programu, odinstaluj zarówno LoLSkin, jak i LoL-a, a następnie zainstaluj grę ponownie.

Przecież to było legalne!

Wiele lat temu Riot Games jasno wyrażał się na temat używania programów do zmian skórek: nie ma sprawy.

Oryginalna wypowiedź jednego z rioterów z 2011/2012 roku:

In our case, we’ve made a decision that custom skins/splashes aren’t necessarily hurting the business. Our business is in making our players happy – the ability to custom stuff is likely what keeps certain people interested in our game, and acts as a force multiplier for other people. From that perspective, banning people is incredibly stupid. We’re forcing people out of our game, and lessening the experience of other players, for no real clear benefit.

Wychodzi na to, że Riot Games zmienił zdanie.

Permanentne bany za LoLSkin

Nie jest niczym nowym to, że często informacje na tureckim serwerze pojawiają się szybciej niż globalnie. Tak się zdarzyło również w przypadku tematu o LolSkin. O używaniu programu wypowiedział się Riot Xecthar. Z podstawową znajomością języka tureckiego i wkładem tłumacza spróbowaliśmy przełożyć jego słowa:

Nadszedł czas, abyśmy zwrócili się do Was w temacie używania LolSkin, o którym już wcześniej mówiliśmy, że jego używanie jest zabronione.

Dla tych, którzy nie lubią dużo czytać, pozwólcie, że przedstawię tutaj podsumowanie:

Jeśli LolSkin jest zainstalowany na Twoim komputerze, usuń go natychmiast, usuń wszystkie rozszerzenia i dane z programu i nie używaj go ponownie! A jeśli nie, huragan permabanów za LoLSkin wkrótce przyjdzie do Ciebie. Usuń go natychmiast, a nie jutro! Licznik rozpoczął przetwarzanie od momentu udostępnienia tego posta.

Jak całkowicie usunąć LoLSkin?

Skiny w LoLSkin manipulują plikami gry. Nawet jeżeli usuniecie program, dla klienta gry może wydawać się otwarty. Najlepszą opcją jest całkowite usunięcie gry oraz folderu Riot Games i ponowne zainstalowanie LoL-a.

[…]

Ponieważ nie podejmowaliśmy żadnych działań przez długi czas, pomyśleliśmy, że lepiej będzie najpierw ostrzec graczy. Dajemy więc ludziom czas na usunięcie programu, a następnie powrót do gry. Używasz go = dostajesz permabana.

Według Riot Games, używanie programu LoLSkin jest tożsame ze stosowaniem skryptów do gry.

Bany zostaną rozdane falowo, tzn. co jakiś czas określona liczba kont otrzyma permanentnego bana na konto.

Co to LoLSkin?

Jest to program umożliwiający zmianę skórki w grze na taką, której nie posiadamy. Skórka jest widoczna tylko dla nas, tzn. jeżeli nie posiadamy Battle Boss Yasuo, inni gracze widzą u nas podstawową skórkę Yasuo, my natomiast możemy cieszyć się widokiem “darmowego” skina.

Czy bany zostaną rozdane tylko na serwerze tureckim?

Nigdzie nie udało nam się znaleźć zdania “tak, bany będą globalne”. Z pewnością będą mieć miejsce na serwerze tureckim. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że pierwsza fala banów pojawi się na serwerach TR, a dopiero później wysunięte zostanie stosowne oświadczenie dla innych regionów. Warto mimo wszystko odinstalować LoLSkin i nie ryzykować.

Jak dotąd oświadczenie pojawiło się wyłącznie ze strony tureckich rioterów.

A co jeżeli posiadam inne oprogramowanie do zmiany skinów?

Niezależnie od tego, jak się nazywa, nadal manipuluje plikami gry w ten sam sposób, co LoLSkin. Sugerujemy usunięcie programu i przeinstalowanie gry, zgodnie z tym, co powiedział rioter.

Zalicza się do tego również oprogramowanie pozwalające na stosowanie customowych skórek, tzn. takich, które nie zostały stworzone przez twórców gry, a jej fanów.

Da się ukryć fakt posiadania LoLSkin?

Nie. League of Legends jest wyposażone w system anti-cheat, dzięki któremu gra doskonale wie, kto manipuluje plikami gry. Przez długi czas programy typu LoLSkin były ignorowane, tym razem zostaną specjalnie oflagowane i po pewnym czasie otrzymają bana.

Działanie systemu anti-cheat znają doskonale gracze, którzy kiedykolwiek wyszukiwali frazę “cheat engine” w przeglądarce, po czym otrzymywali karę w grze pomimo że nigdy nie dotknęli Cheat Engine. Klient gry skanuje pliki oraz uruchomione procesy w systemie operacyjnym, wyszukując w ten sposób nielegalne oprogramowanie.