League of Legends r.

Użyteczne skróty klawiszowe i ustawienia w LoL-u

Jeżeli jesteście nowymi graczami League of Legends lub nigdy nie zagłębialiście się w ustawienia gry, to ta lista jest stworzona dla Was. Jakie użyteczne skróty klawiszowe i ustawienia powinniście znać?

Klawisze F (domyślnie F1-F5)

Każdy z tych klawiszy ustawia kamerę na jednego z sojuszników, zależnie od tego, jak ustawieni są oni na tablicy wyników (TAB). Kolejność można zmienić za pomocą myszy, wystarczy przytrzymać i przesunąć. Najwygodniej ustawić sobie w kolejności top – jungle – mid – bot. Idealna opcja, gdy gramy postaciami z umiejętnościami, które mają wpływ na wszystkich sojuszników, np. Shen czy Soraka. Najwygodniej wrócić do swojego bohatera, klikając spację.

Koszty many

Ta opcja powinna być domyślnie włączona, ale niestety nie jest i Riot wymaga, byśmy sami zdecydowali, czy chcemy takie ułatwienie. Wchodząc w ustawienia interfejsu, mamy opcję “pokaż koszty czarów”. Zaznaczając ją, będziemy mieli napisane koszty, np. many, na ikonkach umiejętności. Bardzo przydatne, jeśli nie wiemy, czy starczy nam naszych zasobów na combo lub gdy gramy pierwszy raz jakąś postacią i nie wiemy, jakie ma koszty skilli.

Tylko wrodzy bohaterowie na celowniku ( domyślnie “~” )

Dzięki przytrzymaniu klawisza “~” nie spudłujemy naszą umiejętnością w miniona. Bardzo przydatne na bohaterach, których umiejętności mogą być rzucane zarówno na przeciwników, sojuszników, jak i na stwory (np. Lulu).

Koniec atakowania

Jeśli naciśniemy klawisz “S”, bohater natychmiast przestanie się poruszać i atakować. Bardzo przydatne, gdy chcemy sfreezować linię (autoatak, S i czekamy na kolejny lasthit) lub gdy gramy Wukongiem – naciśnięcie “S” wygląda jak użycie klona. W odpowiednim momencie może nam to uratować skórę, ponieważ rywale nas odpuszczą i będą się kierować w stronę, w którą mogliście pójść na niewidce.

Używanie umiejętności na portrecie

Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z namierzaniem sojusznika w trakcie walki drużynowej, spróbuj nacisnąć jego portret. Dzięki temu masz pewność i gwarancję, że Twoje zaklęcie trafi odpowiedniego towarzysza. Może to być wyjątkowo użyteczne z W Tahm Kencha czy R-ką Shena. Działa to również z przedmiotami, więc każdy gracz supporta powinien znać tę funkcję.

Zwykłe rzucanie

Granie na smartcastach jest bardzo wygodne, ale czasem przydatne jest zwykłe rzucanie, szczególnie jeśli chodzi o skillshoty. Dlatego lepiej je sobie zbindować. Idealnym do tego miejscem jest Shift. Jeżeli zrobicie sobie to samo, co na obrazku, to nadal będziecie mieli smartcasty, ale jak naciśniecie np. Shift + Q, dostaniecie zasięg Waszego Q. Będziecie mieli wtedy pewność, że np. kciuk Blitzcranka dosięgnie rywala i go złapiecie.

Podobnie z przedmiotami. Mając BotRK-a czy Gunblade’a, czasem nie mamy pewności, czy dosięgniemy nim rywala. Wystarczy wtedy kliknąć Shift i mamy zasięg itemu. Ja w tym przypadku mam inne ustawienia na 4 i 7, ponieważ zawsze trzymam tam wardy i wolę mieć je od razu bez smartcasta. Również Wam polecam mieć wyłączony smartcast na trinkecie, ponieważ będziecie mieli pewność, że zawsze traficie wardem w krzaki.

Sklep

W sklepie możemy kupować przedmiot prawym przyciskiem myszy, co jest w jakimś stopniu oszczędnością czasu w porównaniu ze zwykłym klikaniem “Kup” czy dwukrotnie lewym na przedmiot. Prawym przyciskiem możemy też sprzedawać itemy, co również pozwala zaoszczędzić czas. Czasem aż za bardzo, ponieważ przez nieuwagę możemy sprzedać swój core item i zauważyć to dopiero w teamfighcie.

Ulepszanie skilli

Zamiast zwykłego klikania plusa przy umiejętnościach możemy po prostu dać Ctrl + Q/W/E/R. Niby oczywistość, ale można zauważyć, że gracze o tym zapominają/nie wiedzą. Warto też dodać, że najechanie na plus pokazuje nam, co zyskamy, ulepszając tego skilla.

A Wy macie jakieś przydatne skróty klawiszowe czy też ustawienia, które mogłyby przydać się nowym graczom lub tym bardziej doświadczonym?