League of Legends r.

Unsealed Spellbook + Sivir?! Potwór do splitpushowania! Jak tym zagrać?

Chcecie poznać jedną z najlepszych postaci w tym momencie do splitpushowania? Coś, czego pewnie byście się nie spodziewali - Sivir z Unsealed Spellbook?! Tak, to działa - nawet lepiej niż myślicie!

I standardowo możecie ogarnąć, jak wygląda rozgrywka taką Sivirką oraz usłyszeć moje zdanie o tym picku – wbijajcie!

Build

Umiejętności: W, Q, E a po tym: R > Q > W > E
Summonerki: Flash + Heal (Zmiana na teleport, jeżeli tego potrzebujecie)
Początkowe itemy: Relic Shield + Refillable Potion
Core: Essence Reaver, Berserker’s Greaves, Phantom Dancer,  Infinity Edge, Lord Dominik’s Regards, Guardian Angel

Runy

Dlaczego?

Drzewko Inspiration 
 • Unsealed Spellbook: 25% redukcji czasu odnowienia summonerek + możliwość zmiany spelli (co jest świetne, w przypadku kiedy idziemy pod splitpusha).
 • Biscuit Delivery: Alternatywa – Perfect Timing, aczkolwiek Sivir jest dość bezpieczną postacią w fazie gry na linii i powinna spokojnie móc przeżyć (nawet bez zabójstw). Wybierajcie to na podstawie kompozycji przeciwnika.
 • Minion Dematerializer: Alternatywa – Magical Footwear, ale dla postaci, która jest tak świetna w pchaniu linii, ta runa pozwala jeszcze prościej czyścić linię z minionów. Taki wybór maksymalizuje jej potencjał jako splitpusherki.
 • Cosmic Insight: To albo Celestial Body – CI będzie w większości sytuacji po prostu lepsze. Jeżeli natomiast gracie przeciwko np. combu Draven + Leona (czyli coś, co będzie bardzo boleć na linii), to CB powinno być lepszym wyborem.

Drzewko Precision 

 • Overheal: *meta Relic Shield*, a to daje jeszcze więcej “przeżywalności” Sivir.
 • Legend:Alacrity: Ta runa pozwala jeszcze bardziej zmaksymalizować potencjał Sivir – szczególnie dlatego, iż budujemy  się głównie pod kryta, więc dodatkowy AS jest naprawdę dobrą rzeczą.

Mamy z głowy build? No to czas na ważniejszą rzecz:

Dlaczego to działa i jakie są plusy takiego buildu?

 • Bezpieczna faza gry na linii

Sivir jest jedną z najbezpieczniejszych postaci na początkową fazę gry – to fakt i ciężko to podważyć. Dzięki jej niesamowitemu clearowi nawet bez Fleet Footwork działa to świetnie. Przeciwko innym użytkownikom Targonu + Fleeta jest jeszcze prościej, ponieważ także przeciwnicy nie posiadają wysokich obrażeń.

 • Większa ilość złota!

Farmienie Sivir to złoto… no prawie – aczkolwiek nawet bez żadnego keystone’a radzi sobie świetnie z farmieniem. Wraz z Inspiration, które pozwala jej skupić się tylko i wyłącznie na farmieniu, Sivir będzie postacią z najwyższą farmą w grze.

 • Overheal + Targon

Brak keystone’a z Precision nie robi jakiejś dużej różnicy Sivir w grze przez to, że i tak Overheal jest teraz najpotrzebniejszy w tej… dość ciekawej mecie ADC. To pozwala jej korzystać jeszcze efektywniej z Targonu – z metą ciężko walczyć.

 • -25% CD na sumonerki + bycie po prostu maszyną do pushowania linii

Czego czasem może brakować ADC? Przeżywalności. Jak ADC może się uratować? Dzięki barierze/uzdrowieniu – a dzięki Unsealed Spellbook Sivir może korzystać z takowych sumonerek 25% szybciej. Dodatkowo możliwość zmiany np. uzdrowienia na teleport (gdy wiemy, że jesteśmy w stanie przepchnąć np. topa i tepnąć się na bota) to coś, co może być naprawdę silne w normalnej grze.

Co może okazać się słabe?

 • Obrażenia w late

Sivir może nadrobić wszystkie braki w obrażeniach złotem, aczkolwiek w late wszyscy są równi, więc… lipa? Jednak grając takim pickiem, zależy nam, by skończyć grę przed kompletnym late, więc chyba to nam nie grozi aż tak bardzo.

Podsumowanie

Powiem otwarcie – jest to bardzo dobry pick, w przypadku kiedy w drużynie mamy kogoś, kto może zastąpić ADC – Vayne na topie czy Kindred w jg przykładowo.

 • Dlaczego?

Bardzo często pushując, zostawiamy naszych sojuszników na pastwę losu – nawet jeżeli zaczną TF-a 4 na 5, to jest szansa, iż go wygrają/nie wszyscy umrą dzięki temu, że: a) ktoś zastąpił nas jako źródło obrażeń, b) to my stajemy się celem nr 1, kiedy pushujemy (przykładowo) bota. Właśnie dla takich sytuacji wydaje się stworzona runa Unsealed Spellbook!

Także trzeba powiedzieć słowo, że nie jest to “idealny pick” – ale radzi sobie całkiem nieźle. Więcej moich przemyśleń w filmie.

A jak z samą oceną tego picka?

Solidny Tier 1 – zagrajcie i spróbujcie sami, warto!

I standardowo moje dłuższe zdanie nt. tego picku (jeżeli chcecie pominąć całą paplaninę odnośnie samego buildu, to przewińcie do około 2:20)!