r.

Top Lane! Jak i kim grać, aby wygrać? cz.2.

Top Lane – linia, która nie wybacza błędów, jest brutalna i niszczy marzenia początkujących przywoływaczy. Kim tam się wybierać, jak grać danym championem i na co uważać? Mam nadzieję, że ta seria odpowie Wam na te pytania!

W dzisiejszej części poradnika opiszę grę Shyvaną, Lulu, Annie, Nautilusem oraz Tahm Kenchem. Nie traćmy więc czasu i zaczynajmy!

Link do części 1: klik!

Top Lane – jak grać aby wygrać? cz.2.

Shyvana_OB

Shyvana

Specyficzny i nieco zapomniany już champion, ale odpowiednio użyty wciąż może siać terror na Polach Sprawiedliwości. Bardzo silny pick na twardych, tankowatych bohaterów. Posiada obrażenia zarówno magiczne jak i fizyczne, przez co postacie defensywne nie mogą kupić jednego, uniwersalnego przedmiotu, który sobie poradzi z Shyvaną.

Polecam maksować prawie zawsze [W], jednak nie zapominajmy o potędze naszego [E]. Gdy nie trafimy nim w przeciwnika wymiana może nie wyjść na naszą korzyść. W kryzysowych sytuacjach zawsze może posłużyć nam tez do cs’owania. Zawsze starajmy się wpierw użyć [E], potem [Q] – zadamy więcej procentowych obrażeń.

Postać ta jest bardzo uniwersalna – możemy grać jako tank, pójść bardziej w obrażenia albo pół na pół. Polecam budować na nią 40px-Blade_of_the_Ruined_King_item Ostrze Zniszczonego Króla, szczególnie gdy wygrywamy linię. Ten przedmiot świetnie współgra z jej [E]. Następnie polecam iść już w defensywny build. Jeżeli bardzo chcemy zadawać więcej obrażeń radziłbym guinsoo Ostrze Gniewu Guinsoo, ewentualnie Titanic_Hydra_item Tytaniczną Hydrę lub Sterak's_Gage_item Gruboskórność Steraka.

Jeżeli czujemy się pewnie warto na początku grać agresywnie nawet kosztem kilku minionków. Dzięki naszej pasywce świetnie skalujemy się do late game’u przez co i tak wyjdziemy z linii mocniejsi od naszych przeciwników. Za sprawą naszego [W] często nasza linia może być mocno pchnięta. Jeżeli czujemy się na tyle pewnie możemy wejść w dżunglę przeciwnika. Shyvana bardzo szybko czyści obozowiska w lesie, więc czemu by nie uprzykrzyć życia wrogiemu leśnikowi? Wystrzegajmy się mocno agresywnych top lanerów takich jak Renekton_MIN Renekton czy Riven_MIN Riven.

Lulu_OB

Lulu

Trudno mi na chwilę obecną znaleźć bezpieczniejszego top lanera od tej słodkiej, yordlowej wróżki. Zanim jednak wybierzemy ją na rankedzie dobrze zapoznajmy się z jej umiejętnościami. Prawie każda z nich ma kilka różnych zastosowań i uwierzcie mi – bardzo łatwo jest się pomylić, szczególnie podczas walki drużynowej.

Wybierać możemy ją nawet w ciemno i nie musimy się za bardzo obawiać. Na górną aleję radziłbym Wam runy pod szybkość ataku – łatwo możemy wtedy wypędzić wrogą postać z linii za pomocą samej pasywki! Po 6. poziomie udany gank na nas graniczy z cudem, także możemy grać agresywniej.

Mimo, że jest to jeden z najmocniejszych top lanerów na obecną metę wystrzegajmy się bardzo mocnych wejść all in ze strony przeciwnika. Dlatego możemy mieć problem z Olaf_MIN Olafem lub Wukong_MIN Wukongiem. Jednak nawet tego typu linię możemy spokojnie ugrać. Rod_of_Ages_item Różdżka Wieków to fenomenalny przedmiot na tę postać, dlatego starajmy się kupić ją jak tylko nadarzy się taka okazja. Rozsądnie korzystajmy z [W]! Jeżeli przeciwnik wypruł się ze wszystkich swoich zaklęć nie ma sensu go polimorfować. Naszą umiejętność pod [E] używajmy agresywnie tylko wtedy gdy wiemy, że bez problemu zabijemy naszego rywala.

Annie_OB

Annie

Nie za często wybierana na górną aleję, ale również może być tam grana. Dzięki temu, że ze specjalizacji każdy champion ma dostęp do spell vampu posiada ona nieskończony sustain. Cały sekret jej potęgi na topie wynika z tarczy tej bohaterki. Dzięki niej jesteśmy w stanie uchronić się przed większością postaci walczących w zwarciu.

Styl gry jest identyczny jak na środkowej alejce. Spokojnie sobie farmimy, od czasu do czasu obijając przeciwnika za pomocą pojedynczego [Q], a gdy osiągniemy 6. poziom próbujemy wejść all in ze stunem. Niestety przez to, że coraz częściej widuje się tanków na topie ta taktyka nie zawsze się nam uda. Mimo wszystko dobrych pick na Fiora_MIN Fiorę ( jednak musimy uważać na ripostę – jak przeciwnik przeczyta nasze zagranie jesteśmy martwi ), Riven_MIN Riven ( chociaż tutaj uważajmy na early game, gdzie możemy mocno odpaść jeżeli coś pójdzie nie tak ) i inne mniej twarde postacie melee. Nigdy w życiu nie wybierajmy Annie na Gangplank_MIN Gangplanka – pomarańczki wykluczają nasze możliwości walki na linii.

Nautilus_OB

Nautilus

Postać ta bardzo przypomina mi Maokai_MIN Maokaia, jeżeli chodzi o samą grę na linii. Jeżeli ten champion jest Wam obcy – uwierzcie mi na słowo, posiada on olbrzymie obrażenia w początkowych fazach rozgrywki! Dlatego nie należy obawiać się wymian, szczególnie na poziomach 3-4.

Nasza potęga do pojedynków słabnie po poziomie 6. Nasz ult paradoksalnie nie wiele wnosi do walki 1v1 oprócz możliwości ogłuszenia przeciwnika po jego flashu. Dlatego też możemy grać zarówno z teleportem jak i podpaleniem, w zależności od tego czy chcemy wcześnie zdominować swoją linię, czy skupić się raczej na ratowaniu sojuszniczej drużyny naszymi efektami kontroli tłumu. Maksujemy zawsze [E] -> [W] -> [Q], w między czasie [R].

[W] Nautilusa resetuje auto atak, co może wydawać się dziwne, ale świetnie nadaje się do zwiększenia zadawanych obrażeń podczas wymian. Jeżeli jest taka okazja nie rozpoczynajmy walki od kotwicy, zachowajmy ją na później, na wypadek ucieczki przeciwnika lub niespodziewanego ganku.

Mogłoby się wydawać, że jest to postać idealna, jednak ma jedną zasadniczą wadę. Nie posiada on żadnego sustaina, a dodatkowo jest niesamowicie manożerny. Dlatego jak przeciwnika spokojnie utrzyma się na nogach po 2-3 naszych wejściach i nie zmusi to go do zachowawczej gry możemy łatwo przegrać linię. Korzystajmy więc z umiejętności rozsądnie!

Na Nautilusa możemy budować całą masę itemów. Na początek rozważyłbym rozwiązanie problemu naszej many, dlatego polecam Iceborn_Gauntlet_item (1) Lodową RękawiceRod_of_Ages_item Różdżkę Wieków lub ewentualnie Frozen_Heart_item Mroźne Serce. Jeżeli jednak nie odczuwamy braku many możemy zbudować inne przedmioty na początek – sunfire cape Słoneczna Peleryna zapewni nam bardzo dobre wymiany na postacie silnie AD, z kolei Abyssal_Scepter_item (1) Berło Otchłani ułatwi nam dominację linii na postacie magiczne. Możliwości jest wiele, jednak generalnie radziłbym same przedmioty defensywne.

TahmKench_OB

Tahm Kench

Nigdy nie sądziłem, że to powiem, ale na obecny moment jest to jeden z najmocniejszych top lanerów w grze. Możemy wygrać nim dosłownie każdą linię!

Zawsze budujemy się w tanka, polecam na SoloQ zacząć od sunfire cape Słonecznej Peleryny, jest to potężny przedmiot na górną alejkę. Po pierwszym przedmiocie ciężko mi znaleźć godnego przeciwnika dla tej postaci. Nie jest ona również mocno skomplikowana, jeżeli uda nam się trafić jęzorem ( którego rzecz jasna maksujemy ), podchodzimy do przeciwnika, wypłacamy kilka auto ataków, połykamy, ponownie używamy jęzora – zabijamy. Można zawsze zagrać bezpieczniej i użyć jęzora przed połknięciem aby zaaplikować ogłuszenie. 

Na co należy uważać to na naszą tarczę – musimy mieć nerwy ze stali aby odpowiednio jej użyć, jednak z czasem sami będziemy czuli czy możemy pozwolić sobie na regenerację po walce czy musimy ratować się tarczą.

Ciężko cokolwiek napisać o tej postaci – po prostu pickować i profitować! Ewentualnie możemy obawiać się irytujących, kite’ujących postaci takich jak Lulu_MIN LuluGraves_MIN Graves czy Quinn_MIN Quinn. Mimo wszystko nawet na ten typ bohaterów możemy spokojnie się wyfarmić na linii, a nawet zgarnąć zabójstwo. 

 

To tyle na dziś, w kolejnej części omówię Akali, Irelię, Jaxa, Fiorę oraz Dr. Mundo. Gracie, dzisiaj opisanymi postaciami, na SoloQ? Jak tak to jaka jest Wasza opinia na temat tych bohaterów? Dajcie znać w komentarzach!

 

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]