League of Legends r.

Top 10 najczęściej grywanych czempionów!

To krótka lista, która przedstawia top 10 najczęściej wybieranych bohaterów w naszej ukochanej Lidze Legend. Może zanim przystąpisz do jej odczytu, to spróbujesz z własnych obserwacji wydedukować najbardziej grywalną elitę? Sprawdź, czy udało Ci się odgadnąć.

Miejsce 10

Naszą topkę otwiera Riven, która sieje postrach na górnej alei! Przez wielu graczy znienawidzona i uważana za „rakowego czempiona”, ale jak widać, ludzie ją też kochają, a świadczy o tym 9,79% pick ratio i aż 51,97% win ratio! Jej skille potrafią wytworzyć ogromną ilość kombinacji ofensywnych, jak i defensywnych. Jest to postać, która potrafi wygrać z całą piątką przeciwników naraz. Dlatego ludzie tak bardzo lubią nią grać.

Jej głównym atutem jest to, że przy zbudowaniu 45% redukcji czasu odnowienia postać praktycznie jest nie do złapania i nie ma przed nią ucieczki. Jej permanentne skoki z [Q] Połamane skrzydła oraz [E] Waleczność sprawiają, że szybko wpakuje w przeciwnika niesamowitą ilość obrażeń i jednocześnie obroni się przed jego atakiem. Jej [W] Wybuch Ki to ogłuszenie, którym nie sposób nie trafić, dlatego gdy Riven tylko zbliży się do oponenta, to ten już wie, że koniec jest blisko. Na deser zostaje nam superumiejętność – [R] Ostrze Wygnańca, która jeszcze bardziej zwiększa obrażenia Riven, a także zasięg jej ataków, co w ostateczności sprawia, że przeciwnikom odechciewa się grać i słyszymy dźwięk „The summoner has disconnected”.

Riven

Miejsce 9

Przedostatnią pozycje zajmuje Janna, która dzielnie wspiera strzelców na dolnej alei. Cechuje się ona spokojnym trybem gry, pomaga przeżyć swojemu carry i wyfarmić mu się na lini, aby był prawdziwą bestią w późniejszej fazie gry.

Do prowadzenia łatwego i przyjemnego early game’u służy jej [E] Oko Cyklonu, które po pierwsze nadaje tarczę naszemu sojusznikowi, a po drugie zwiększa jego obrażenia, co sprawia, że przeciwnicy szybko odpuszczają wymianę ciosów. Dodatkowym atutem naszej czarodziejki jest [Q] Wijąca Wichura oraz [W] Zefir, które świetnie sprawdzają się w powstrzymywaniu wrogiego junglera, najpierw go podrzucając, a następnie spowalniając. I w reszcie potężny ultimate – [R] Monsun, który leczy naszych kompanów i odrzuca przeciwników – sprawia, że jeszcze trudniej nam jest się dostać do świetnie chronionego AD carry. Jej pick ratio wynosi 10,36%, z czego wygrywa aż 53,84% gier – jest to największy win ratio w naszym top 10.

Janna

Miejsce 8

Na pozycji ósmej plasuje się Lulu, kolejny support z ciekawą mechaniką. W jej przypadku warto zaznaczyć, że jej play ratio wynosi 10,43%, ale win ratio zaledwie 48,10%.

Umiejętności Wróżkowej Czarodziejki różnią się od skilli innych postaci tym, że 2 z nich może używać zarówno na sojusznikach, jak i przeciwnikach. Pierwszą z tych umiejętności jest [W] Fanaberia, która po rzuceniu na sojusznika zwiększa jego prędkość ruchu – wraz z połączeniem z [Q] Lśniącą Lancą, która spowalnia przeciwników, zapewnia Lulu i jej sojusznikom zarówno świetną ucieczkę, jak i pogoń za przeciwnikami. Drugim zastosowaniem Fanaberii jest tzw. „Polimorfia”, czyli zamiana przeciwnika w uroczą istotkę, która nie może ani atakować, ani używać zaklęć. Drugim skillem o podwójnym zastosowaniu jest [E] Na pomoc, PIX!. W przypadku użycia go na sojuszniku daje mu tarczę, która go osłania, a następnie wzmacnia jego ataki. Tarcza ta w połączeniu z [R] Szalonym Rozrostem oraz przedmiotami takimi jak Iron Solari czy Redemption sprawia, że nasz chroniony sojusznik jest niemal nieśmiertelny. Drugie zastosowanie E powoduje, że PIX doskakuje do przeciwnika, zadaje mu obrażenia i ujawnia go.

Lulu

Miejsce 7

Szczęśliwą siódemkę zgarnia Blitzcrank, który wspiera swoją drużynę z dolnej alei. Tak, to właśnie ten niepozorny, blaszany robot ma aż 10,56% play ratio i 52,39% winów. Zawdzięcza to swojej mechanice, która sprawia, że postać jest łatwa i bardzo często jeden skill może przesądzić o losach całego meczu!

Oczywiście, mam tu na myśli [Q] Rakietowy Chwyt – potocznie nazywany po prostu „grabem”, który najczęściej służy do wyłapywania błędnie spozycjonowanego przeciwnego APC lub ADC, ponadto często przydaje się we wczesnej fazie gry, podczas tak zwanych invade’ów, można go także zastosować do odciągnięcia wrogów od swojego ADC (na przykład ultującego Nocturne’a czy Vi) . Wcześniej wspomniany grab w połączeniu z podbiciem [E] Pięść Mocy oraz obszarowym uciszeniem [R] Pole Statyczne jest praktycznie maszynką zapewniającym natychmiastowe wyeliminowanie przeciwnika. Ponadto W [Zwiększone obroty], które zwiększa prędkość ruchu robota, pozwala na szybkie zbliżenie się do wrogów, jak i doskonałą ucieczkę przed nimi.

Blitzcrank

Miejsce 6

Za Blitzcrankiem znajduje się Orianna z wynikiem 12,82% pick ratio oraz 50,62% win ratio. Postać ta zawsze miała wysokie pick ratio przez jej uniwersalność, która sprawia, że nasza Baletnica potrafi dostosować się do każdej sytuacji.

Jej umiejętność pasywna pomaga w farmieniu we wczesnej fazie gry, a pozostałe umiejętności głównie opierają się na [Q] Rozkaz: Atak. Umiejętność ta odpowiada za przemieszczanie się kuli, którą Orianna włada, a w połączeniu z [W] Rozkaz: Dysonans zapewnia świetny waveclear i niesamowitą ilość obrażeń. Gdy dorzucimy do tego [R] Rozkaz: Fala Uderzeniowa i uda nam się trafić w 3-5 przeciwników, teamfight jest w 80% wygrany. Lecz aby wykorzystać pełny potencjał tej postaci, należy opanować [E] Rozkaz: Chroń, który ma 2 cechy – po pierwsze, daje sojusznikowi tarczę, po drugie, kula zostaje przy sojuszniku, co sprawia, że [W] i [R] możemy używać na odległość w połączeniu z umiejętnościami innych postaci (świetnie sprawdza się z np. Zakiem, Jarvanem IV, Yasuo).

Orianna

Miejsce 5

Na miejscu 5. znajduje się Lucian, niesamowicie potężny i mobilny strzelec, który ma aż 14,07% pick ratio, ale za to tylko 48,47% win ratio. Jest świetny w każdej fazie gry, zarówno w early, mid jak i late gamie!

Jeżeli jest dobrze prowadzony przez swojego przywoływacza, to z samym ultimate’em – [R] Rzeź – potrafi zabić swoich przeciwników. Jest w stanie równie szybko wskoczyć w środek bitwy, by wyeliminować przeciwnych carry, jak i wyskoczyć, unikając przy tym ataków przeciwników, a to wszystko zawdzięcza swojemu [E] Bezwzględny pościg. Dzięki łączeniu swojej umiejętności pasywnej (Miotacz Światła) z [Q] Przebijające światło oraz [W] Płomienny Wybuch jest w stanie w krótkim czasie zadać niesamowite obrażenia swoim przeciwnikom. Nawet najtwardsze tanki często nie mogą wyjść cało z pojedynku przeciwko Zabójcy Nieumarłych.

Lucian

Miejsce 4

Zaraz przed podium jest Jhin, w roli strzelca na dolnej alei z 15,69% pick ratio i 49,94% win ratio. Jego sytuacja poprawiła się po zmienieniu maestrii „Żądza krwi watażki”, bo to ona uzupełniała jedyną lukę tej postaci w grze, jaką był sustain. Jego głównym atutem jest umiejętność pasywna, która sprawia, że 4. oddany przez niego strzał trafia krytycznie i zdaje zwiększone obrażenia.

W połączeniu z Ostrzem Nieskończoności oraz Ognistą Armatą Jhin z autoataku potrafi wykrzesać z siebie ogromny dmg, a do tego zachować bezpieczną odległość od przeciwników. W późniejszej fazie gry może on zadać ponad 1 000 obrażeń z samych autoataków. Ponadto jego umiejętność [E] Ująć Widownię, która polega na rozkładaniu niewidzialnych, spowalniających pułapek, w połączeniu z [W] Zabójczym rozkwitem sprawia, że przeciwnikom trudno jest się dostać do Jhina, jak i mu uciec.

Gdyby [E] i [W] zawiodły, zostaje mu jego superumiejętność [R] Kurtyna!, która polega na wystrzeleniu 4 spowalniających, ujawniających i zadających niesamowitą ilość obrażeń pocisków, które zależą od aktualnego zdrowia przeciwnika. W początkowej fazie gry bardzo pomaga mu jego [Q] Tańczący Granat, który świetnie uzupełnia luki w farmieniu powstające na skutek umiejętności pasywnej, a do tego zadaje niebanalny dmg wrogim bohaterom. Oprócz ciekawej mechaniki i niesamowitych obrażeń postać ta jest bardzo widowiskowa i elegancka. Myślę, że to również przyczynia się do tak wysokiego pick ratio.

Jhin

Miejsce 3

Najniższe miejsce na podium należy do Caitlyn! Wspaniała Pani Szeryf kompletnie zdominowała dolną aleję! Jej pick ratio wynosi aż 20,06%, z czego 52,92% gier wygrywa. Warto również wspomnieć, że jej ban ratio wynosi aż 5,91%, co daje jej 3. miejsce w kategorii najczęściej banowanych postaci.

Swoją grywalność zawdzięcza umiejętności pasywnej i zasięgowi jej podstawowych ataków. Obydwie te rzeczy składają się na niesamowicie bezpieczny lane game, jak i nieprawdopodobnie mocny late game.

Caitlyn wcześniej nie była aż tak często pickowana, jednak wiele zmieniło się po jej minireworku, gdzie pracownicy Riot Games nastawili się na połączenie jej umiejętności [W] Pułapka na Yordla i [E] Wystrzel sieć z umiejętnością pasywną W głowę, która zadaje niesamowicie wysokie obrażenia i jeszcze bardziej zwiększa i tak już duży zasięg ataku. Caitlyn z przedmiotami takimi jak Ostrze Nieskończoności, Ognista Armata czy Ostrze Statikka jest w stanie zabić przeciwnika zanim ten zdąży się zbliżyć. Jej [Q] Rozjemca z Piltover świetnie nadaje się do waveclearu, a [R] Strzał w dziesiątkę idealnie sprawdza się w wykańczaniu uciekających przeciwników. Jest to obecnie najsilniejszy i najbardziej stabilny strzelec w grze. Do tego mechanika Caitlyn nie jest bardzo skomplikowana, co również wpływa na tak wysoki wybór tej postaci.

Caitlyn

Miejsce 2

Srebrny medal wędruje do Lee Sina, unikalnego junglera. Ślepy Mnich, podobnie jak Orianna, nigdy nie wyszedł z tzw. „mety”, zawsze był grywalny dzięki swojej niesamowitej mobilności, szybkiemu czyszczeniu obozów w jungli, a także ogromnemu wpływowi na grę we wczesnej fazie rozgrywki. To właśnie wtedy Lee jest najmocniejszy, dzięki posiadaniu tzw. dwóch umiejętności w jednej.

Kiedyś mówiono, że słabością Lee jest jego mid i late gamie, lecz dzięki wprowadzonym aktualizacjom itemów oraz maestrii Ślepy Mnich jest w stanie odnaleźć się w każdej fazie gry, zadając ogromną ilość obrażeń lub otrzymując część z nich.

Lee dzięki swojemu [Q] Fala Dźwięku/Uderzenie Rezonansu jest w stanie szybko doskoczyć do swojego przeciwnika i go wyeliminować lub wykopać z teamfightu dzięki połączeniu z [R] Smoczym Gniewem. Jego [W] Osłona, która daje tarczę i której może użyć na sobie, sojusznikach, własnych stworkach, a także wardach, zapewnia mu niebanalną mobilność, przez co ciężko go złapać, natomiast druga strona tej umiejętności (Żelazna wola) zapewnia przeżywalność w jungli. [E] Nawałnica/Okaleczenie służy zarówno do czyszczenia jungli, jak i spowalniania przeciwników.

Lee Sin jest sprawdza się w każdej kompozycji bohaterów, jest bardzo unikalny, a do tego „skillowy”, co sprawia, że ludzie go kochają, a świadczy o tym 20,62% pick ratio. Jednak jego win ratio pozostawia wiele do życzenia, bowiem wynosi jedynie 47,32% (najniższe w całym top 10).

Lee Sin

Miejsce 1

Absolutnym i niekwestionowanym zwycięzcą jest Thresh! Tak, to właśnie on ma 23,83% pick ratio, z czego udaje mu się wygrać aż 52,11% gier! Jest to uniwersalny support, który posiada zarówno ogromną moc ofensywną, jak i defensywną.

Jego fenomen polega na łączeniu [Q] Wyrok Śmierci (złapanie i ogłuszenie przeciwnika na sporą odległość, a także częściowe przyciągnięcie go w swoją stronę) z [E] Młynek (podrzucenie i spowolnienie) oraz R Pudło (zadaje magiczne obrażenia i spowalnia przeciwników) – jest to ofensywny system bez skaz, w momencie, gdy zostaliśmy dosięgnięci ogromnym hakiem Thresha, to jesteśmy z góry na straconej pozycji (nawet jeżeli użyjemy QSS czy Cleansa, to Thresh i tak może czasami się do nas przyciągnąć). Do tego wcześniej wspomniane [R] oraz [E] idealnie nadają się również do ucieczki i skutecznie spowalniają wrogów, jednocześnie zniechęcając ich do dalszej gonitwy. Kolejnym fenomenem Strażnika Łańcuchów jest umiejętność [W] Mroczne przejście, która jest w stanie wybawić naszego sojusznika nawet z najgorszej opresji. Możliwości łączenia jego kombinacji jest wiele, a jego uniwersalność oraz balans zdolności ofensywnych i defensywnych stawiają go na 1. miejscu.

Thresh


Tak przedstawia się lista Top 10 najczęściej wybieranych postaci w Lidze Legend. Czy któryś pick Cię zaskoczył? Miałeś inne typy? Czy za miesiąc w Top 10 znajdą się inni bohaterowie? A może udało Ci się odgadnąć wszystkie pozycje? Koniecznie daj znać o wszystkim w komentarzu!