League of Legends r.

Co sprawia, że niektóre postacie wydają się bardziej toksyczne? Odpowiada Riot Blaustoise

Riot Blaustoise zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w Lidze. Przed pracą w Riocie załapał się na staż związany z Playstation, gdzie pracował przy m.in. Bloodborne i Horizon Zero Dawn, zajmując się analizą danych. Riotera możemy często zobaczyć podczas jego streamów na Twitchu, w których nierzadko zajmuje się analizą różnych aspektów Ligi Legend.

Tym razem na jednym z takich streamów otrzymał pytanie, na które udzielił rozbudowanej odpowiedzi.

Co sprawia, że jedna postać jest bardziej toksyczna od innej?

Demografia graczy League of Legends

Blaustoise postanowił zgeneralizować i nie wgłębiając się w szczegóły, krótko przedstawić połączenia między demografią, postaciami i zachowaniem.

Przyjął, że młodsi gracze (w wieku 15-20 lat) są bardziej “destrukcyjni”, a mężczyźni zachowują się ostrzej na czacie niż kobiety.

Motywacja graczy

Jakie są motywacje osoby, która mainuje rolę wsparcia? Jej motywacją będzie… wspieranie. Pomaganie, praca zespołowa, koordynacja zespołu. Do tej roli mogły ją popchnąć własne preferencje i osobowość. Taki gracz mógł również wystarczająco dużo czasu spędzić na danej roli, by częściej ujawniać takie zachowania, wypracowując je jako coś nowego.

Czym może motywować się gracz Riven na topie? Według riotera jego osobowość, być może trochę egoistyczna, agresywna, dążąca do rywalizacji i gier 1v1, mogła zarówno “podświadomie” wybrać Riven lub bardziej się ujawnić, dopasowując się w ten sposób do jej stylu gry.

Styl gry

Postacie z potencjałem bycia hyper carry mogą być współzależne od bardziej “kolorowego” schematu zachowań. Ten punkt łączy się z motywacjami, ale jest dużo bardziej rozbudowany. Nie chodzi tutaj o grę jako carry, jako konkretna osobowość w drużynie.

Autor rozmyśla, czy tacy gracze znajdują się częściej w skrajnych sytuacjach win/lose, przesądzających o wyniku meczu dla drużyny. Zastanawia się, czy może nabierają pewności siebie i przyrostu ego w związku z tym, jak grają i jakie mają możliwości (wzmocnione przez postacie, które są w stanie zrobić show z pokazem swoich umiejętności, jak Irelia czy Yasuo).

Motyw postaci

Nie jest to zbyt znaczący czynnik, jak twierdzi Riot Blaustoise, ale nadal może mieć wpływ na graczy. Motyw danego championa może oddziaływać na dwa sposoby: “interesuje mnie ten motyw/osobowość, więc ją wybrałem” i/lub “angażuję się w ten motyw/osobowość, przez co ją przejmuję”.

Jeżeli gracz zbliża się do motywu championa, jakiego rodzaju gracza jesteś sobie w stanie wyobrazić jako Brauma? Lux? Jeżeli wybierają ich ze względu na temat, mogą już lubić bardziej heroiczne, pozytywne i wspierające archetypy postaci, odpowiednio to adaptując. Plus kto może być drażliwy, słysząc VO Brauma przez całą grę?

Postacie z mroczniejszym, agresywniejszym i jakby “wredniejszym” motywem jak Draven czy Zed mogą przyciągnąć bardziej… porywczych graczy. Ale mogą to być też osoby, które chciałyby spróbować gry kontrowersyjnymi osobowościami, być może zaangażować się w nie, przejmując po części ich charakter.

Społeczności

Wiecie, że każda z postaci ma swój własny subreddit? Na /r/ahrimains znajdziecie mnóstwo fan artów i cosplayów lisicy. Obok pytań o buildy i to, jak poprawić swój gameplay, jest sporo wskazówek dotyczących tworzenia makijażu na wzór Ahri, a nawet pomysły na aranżacje pokoju z jej motywem, podczas gry /r/yasuomains w nieco bardziej zaczepny sposób oceniają swoje zagrania i buildy.

Głównym narzędziem działania społeczności są memy. To, co bawi, zostaje zapamiętane na dłużej. Dodaje to dodatkowej osobowości i charakteru postaci, promuje pewne zachowania.

Nacisk społeczności możecie zobaczyć nawet na naszych grupach na Facebooku. Przez memy o win ratio Yuumi przeważają dyskusje o tym, że jest słabą postacią, przez co często produkuję dłuższą odpowiedź w temacie Magicznej Kotki. Gdy wprost ktoś napisze o tym, że mainuje Yasuo, może zostać wyśmiany z powodu “bo to jest Yasuo” – ale w rzeczywistości znajdziesz u nas całkiem dużo mainów tej postaci.

Influencerzy

Gracze z wysokimi umiejętnościami stają się dla wielu autorytetem. Dzięki różnym kanałom promują różne zachowania w swoich widzach, którzy chcieliby ich naśladować.

Ale to są tylko założenia

Riot Blaustoise każe nie traktować tego jako wyznacznika. Generalizowane wypowiedzi mają na celu przede wszystkim zachęcić nad do dyskusji w temacie tego, co sprawia, że jedna postać jest bardziej toksyczna od innej.

W praktyce mógł znaleźć kilka wyjątków z własnego doświadczenia. Podczas jednej z gier main Janny kazał mu się zabić, a podczas innej feedująca Riven przeprosiła za to, że nie gra bezpiecznie i ostatecznie wycarrowała całą drużynę.