r.

Tematy skórek w LoL-u. Jak sprawdziły się serie High Noon, Sugar Rush, Star Guardian i Debonair? Reboot starych serii skinów

Riot dzieli się sposobem oceniania wydanych tematyk skórek. Podsumowuje też, jak sprawdziły się cztery serie skinów: High Noon, Sugar Rush, Star Guardian i Debonair.

Cztery kryteria oceny tematyki serii skórek

Skórka a oczekiwania

Czyli – czy skin sprawdził się w stosunku do oczekiwań graczy?

Jest to oceniane relatywnie w przypadku każdego skina. Graczy Skarnera (a tym bardziej tych skłonnych kupić do niego skina) jest o wiele mniej niż graczy Lux. To oczywiste, że skin dla Skarnera będzie mieć mniejszą sprzedaż – ale nie oznacza to, że mógł nie przypaść do gustu graczom.

Zakup skórek bezpośrednio przekłada się na dochody Riot Games. Im bardziej graczom spodoba się dany skin, tym więcej z nich go kupi.

Ankiety dla graczy o tematyce skórek

Niektórzy gracze otrzymują w kliencie gry lub w formie e-maila ankiety, w których Riot często pyta o tematykę potencjalnych skórek. Są rozsyłane graczom niezależnie od tego, czy mogliby ją kupić, czy nie.

Anime? Edgy? Seksowne? Heroiczne? Zabawne? A może fantastyczne, mroczne, robotyczne, wzbudzające obrzydzenie?

To tylko kilka z opcji, które pojawiają się w ankietach o skinach. Przykładową ankietę zobaczycie poniżej.

Jedna z ankiet. Ten gracz miał wyrazić swoją opinię o możliwej skórce dla Mastera Yi – prawdopodobnie często nim gra. [Źródło]

Jak dużo pracy będzie wymagać?

Czy wydanie tego skina będzie wymagało od Riotu więcej pracy niż zazwyczaj?

Z tym problemem borykają się takie postacie, jak Kha’Zix czy Udyr. Bohaterowie mają kilka zmieniających się form – każda z nich wymaga dodatkowej pracy.

Praca to czas, a czas to pieniądz.

Dragon Oracle Udyr i jego formy. Każda z nich znacząco różni się od siebie – nie tylko kolorami. Udyr posiada cztery różne animacje dla swoich czterech form – co skutkuje różnicami w modelu w grze, by lepiej się wyświetlał.

Ilu championów pasuje do tego tematu?

Choć konkretna seria skórek może być kochana przez graczy i osiągać dobre wyniki, w pewnym momencie bardziej sensowne może okazać się skupienie się na innych tematykach.

Parę przykładów z gry

High Noon

 • Oryginalna seria nie sprawdziła się szczególnie dobrze.
 • W 2018 roku zdecydowano się wykonać reboot serii (demoniczne, anielskie i boskie motywy).
 • Pomimo ograniczonych zasobów (zwiastuny itp.), odnowiona seria sprawdziła się bardzo dobrze, co znacząco poprawiło kondycję skórek High Noon.

Sugar Rush

 • Riot próbował ugryźć tę tematykę parokrotnie. Za każdym razem seria nie przyjmowała się dobrze.
 • Sugar Rush 2019 (Evelynn, Ziggs, Zilean, Braum) znajdowały się w dolnych 10%, jeżeli chodzi o oczekiwania na rok 2019. “Nikt tego nie oczekiwał, nikomu się to nie podoba”.
 • Riot zamierza zajmować się innymi tematykami skórek, nim zdecyduje o powrocie Sugar Rush, które kolejny raz powinno zostać przebudowane.

Star Guardian

 • Ekscytacja na kolejne edycje skórek Star Guardian jest tak wysoka, jak była na początku wydania ich.
 • Według Riot Meddlera, wielu graczy sugeruje, że Star Guardiany są ich faworytami spośród innych skórek do bohaterów, którymi grają.
 • Choć Riot chce wprowadzać pewne różnice pomiędzy kolejnymi seriami, tematyka skórek pozostanie taka sama. Firma uważa tę serię za świetny przykład motywu o względnie trwałym wydźwięku.

Debonair

 • Seria spotkała się z mieszanym odbiorem. Niektóre skórki trafiły w gusta graczy, inne – minęły się z nimi.
 • Riot planuje reboot serii Debonair w 2021 roku lub później. Jednym z zauważonych przez firmę problemów serii jest to, że… skórki są zbyt chude.
 • “Dobrze ubrane postacie to dobry punkt wyjścia, ale potrzebujemy więcej, by dostarczyć dobrą skórkę” – pisze Riot Meddler. Sytuację skórek Debonair porównuje do serii High Noon – dodanie do niej dodatkowych motywów znacząco polepszyła jej odbiór. Uważa, że podobny zabieg czeka serię Debonair.

Starsze serie skórek

Riot zapowiada możliwy powrót starszych serii skórek w 2021 roku.

Nie zdradzono żadnych szczegółów. Możemy jednak spodziewać się tego, że nie będą to te same skórki, a ich motywy zostaną zaktualizowane do dzisiejszych standardów… i odbiorcy. W ciągu 10. lat społeczność graczy League przeszła niewiarygodne przemiany.