League of Legends r.

Tank Vayne na topie – Poradnik

Ostatnimi czasy, Vayne dominuje nad większością bohaterów ligi. Zobaczcie jak można przenieść jej siłę do górnej części mapy, doprowadzając przeciwników do płaczu!

Moc, którą aktualnie dysponuje Nocna Łowczyni jest niezaprzeczalnie przesadzona. Niestety, dobrze wymierzona umiejętność kontroli tłumu w teamfighcie, usuwa ją z mapy na następne kilkadziesiąt sekund. Na dolnej alei, Vayne również nie ma łatwego życia. Łatwo ją poke’ować przez mniejszy, niż u większości strzelców zasięg, a jej obrażenia nie są wystarczające, żeby zdominować linię. Idąc na topa, zapominamy o tych problemach!

Jak to działa?

  • Runy: Esencje Prędkości Ataku, Znaki Obrażeń od Ataku, Pieczęcie Pancerza, Glify Prędkości ataku.
  • Specjalizacje: 12-0-18, Courage of the Colossus.
  • Umiejętności: R > Q > W > E
  • Przedmioty: Phantom Dancer, Berserker’s Graves, Frozen Mallet, Sterak’s Gage, Randuin’s Omen, Spirit Visage

tank-vayne-build

Dlaczego to działa?

  • Kontra na tanków walczących w zwarciu

Właśnie te postacie uważają górną aleje za swój dom, a procentowe, nieuchronne obrażenia od Vayne pozwolą na łatwe likwidowanie nawet najbardziej opancerzonych czołgów w późniejszej fazie gry. Zasięg również jest przewagą, szczególnie widoczną na samym początku. Pozwoli to egzorcystce na łatwe nękanie przeciwnika oraz wypracowanie sobie przewagi w złocie.

  • Synergia z Odwagą Kolosa

Masterka ta zadziała nie tylko wtedy, kiedy Vayne uda się uderzyć wrogiem o ścianę, ale przy każdym użyciu E na oponencie ze względu na to, że odepchnięcie kwalifikuje się do “hard CC”.

  • Nie uciekną

Połączenie Frozen Malleta z Phantom Dancerem sprawia, że jedynym sposobem na ucieczkę przed Nocną Łowczynią jest skok przez ścianę lub zabicie jej. Jednak ze względu na to, że jest napakowana armorem i magic resistem, ta druga opcja staje się raczej trudnym zadaniem.

Największe wady

  • Kosztowny build

Przedmioty, których wymaga Vayne są bardzo drogie, co oznacza, że jej power-spike przychodzi wolniej niż w przypadku ekonomiczniejszych buildów. To z kolei powoduje, że jeśli egzorcystka zostanie w tyle, to powrót do gry będzie bardzo trudny. Jeśli jednak uda Wam się skompletować wszystkie itemy, będziecie praktycznie nie do zatrzymania (trochę jak czołg wjeżdżający na kostkę masła)!

  • Słabe CC i inicjacja

Vayne na topie ma z inicjacją podobne problemy co Olaf, dlatego lepiej sprawdza się jako splitpusher. Jej dużą zaletą jest jednak to, że dzięki niewidzialności może łatwo flankować wrogów i zabijać główne cele. Z kolei walkach drużynowych jej głównym zadaniem jest peelowanie dla najdelikatniejszych sojuszników i jak najszybsze kasowanie wrogich inicjatorów.

Podsumowując

Ten dość wyjątkowy styl rozgrywki może naprawdę sprawdzić się w rękach doświadczonych graczy Vayne. Chodzi przede wszystkim o to, że wiedzą oni jak rzucać dobre Potępienia [E], znacznie ułatwiając sobie pojedynki w alei, prowadząc tym samym do szybkiego wysnowballowania się i globalnej dominacji nad przeciwnikami.

I co myślicie? Zagracie Nocną Łowczynią pod tanka, czy może szkoda wam przeciwników? Piszcie w komentarzach!