League of Legends r.

Taliyah miała być pierwszą trans postacią w LoL-u

Na Twitterze zostały podane informacje z wczesnego etapu tworzenia Taliyah. O co dokładnie chodzi? Że planowano, by była transseksualną postacią. Dlaczego właśnie ona?

Mając 141 postaci w League of Legends, trudno uwierzyć, że wszystkie są jednakowe pod względem postrzegania ich płci oraz orientacji. Riot od dawna był proszony o dodanie więcej reprezentacji w Lidze i najwidoczniej przymierzał się, by zrobić to po raz kolejny. Ale od początku.

Kim jest osoba transseksualna? To ktoś, kto nie akceptuje własnego ciała ze względu na to, że psychicznie czuje się osobą płci przeciwnej. Takie osoby zwykle przechodzą terapię hormonalną i operację, by stać się tym, kim chcą. Bycie transseksualistą nie jest równoznaczne z byciem transwestytą – transwestyci upodabniają swój ubiór bądź zachowanie do tego charakterystycznego dla płci przeciwnej, ale psychicznie czują się zgodnie ze swoją płcią biologiczną (i nie planują jej zmieniać).

Skoro już to sobie wyjaśniliśmy – dlaczego Taliyah?

W dyskusji na temat tego, jak w Riot Games traktowane są osoby trans, pojawił się wątek dodania takowej postaci do League of Legends. Wtedy wypowiedział się Daniel Z. Klein, który obecnie pracuje jako projektant bohaterów.

Przy tworzeniu Taliyah było wiele osób, które uważały ją za trans we wczesnej fazie jej rozwoju. Byliśmy bardzo podekscytowani, by opowiedzieć historię transseksualnej dziewczyny, która z miłością została zaakceptowana przez swoje plemię za to, kim jest.

Dodatkowo zdaniem wielu osób jej historia jest świetną metaforą bycia osobą pozornie odmienną i walczącą o bycie zaakceptowaną, zarówno przez otoczenie, jak i samą siebie. W końcu urodziła się ona w plemieniu tkaczy, zupełnie niezwiązanym z magią, a jednak odkryła w sobie moce i potrafi władać kamieniem… A jej rodzina to po prostu akceptuje i dalej kocha ją tak samo, nawet jeśli jej nie rozumie. Również jej późniejsza podróż, by opanować swoje moce i zaakceptować ich istnienie, subtelnie odzwierciedla ten temat.

Dlaczego więc nie jest to kanoniczne w uniwersum LoL-a? Daniel Z. Klein kontynuuje:

Zbyt się baliśmy i spotkaliśmy się z oporem w postaci pytań: “dlaczego teraz? dlaczego właśnie to postać? czy to w ogóle ważne?”. Wciąż żałuję, że nie walczyłem mocniej. W mojej głowie Taliyah jest idealną trans dziewczyną.

Osobiście trochę żałuję, że to się nie stało, szczególnie że Tali jest jedną z moich ulubionych postaci w League of Legends. Riot niewątpliwie wycofał się z tego konceptu również ze względu na strach przed utratą części graczy (ale bądźmy szczerzy – czy po zmianie lore Varusa był jakiś duży spadek popularności Ligi?).

Ponadto czasy się zmieniają i w gry nie grają tylko biali cis heteroseksualni mężczyźni. Riot i tak ostatnio stara się dodać trochę więcej reprezentacji dla mniejszości. Niedawno pojawił się Pyke, zaktualizowano historię Varusa, a  Miss Fortune ma jako postać trochę więcej do zaoferowania niż tylko bycie “ponętną piratką”. Nie zapominajmy o istnieniu Illaoi i właśnie Taliyah. Interakcje Swaina wskazują, że Fiora może być zainteresowana kobietami. Taric z kolei najprawdopodobniej jest panseksualny. Viktor, pod względem swojego lore, również może być transseksualny, chociażby ze względu na to, iż wierzy on, że nasze ciała są wadliwe i powinny być ulepszane, co teoretycznie mogłoby się odnosić również do zmiany płci.

Na 141 bohaterów, z czego kolejny jest już w drodze, wręcz niemożliwe jest, by wszyscy byli cishet (cis – akceptujący płeć, z którą się urodzili, het – hetero) i kilka postaci reprezentujących mniejszości nikogo by nie skrzywdziły.

Zanim zakończę ten artykuł, prosiłabym z góry, by zachować jakąś kulturę wypowiedzi w dyskusjach na ten temat. Jestem świadoma, że to temat bardzo kontrowersyjny i rozumiem, że każdy ma inną opinię, jednak powstrzymajmy się od transfobii oraz ewentualnej homofobii.

Jeśli ktoś zacznie negatywnie się wypowiadać, określając to wszystko “dewiacjami” oraz “chorobą”, to tylko chcę podkreślić, że jedną z bardziej lubianych w LoL-u postaci jest Jinx, czyli ktoś kanonicznie chory psychicznie, a to przecież nikomu nie przeszkadza.

Co o tym sądzicie? Czy Riot kiedyś doda więcej postaci różnych rasą lub należących do środowiska LGBT+?

O autorze: Papuchochoł

PapuchochołNałogowo gram w kilka swoich ulubionych gier oraz piszę rozmaite opowiadania. Wydaję pieniądze na niepotrzebne gadżety, zbieram naklejki, a moim największym celem obecnie jest zmuszenie Riotu, żeby powstał Star Guardian Taric.