League of Legends r.

Synergie i kompozycje, w których najlepiej spisują się Xayah i Rakan – razem i osobno

Xayah i Rakan - do jakiej drużyny dobrze jest ich wybierać?

Xayah i Rakan – synergia

Naturalnie te postacie są dla siebie prawdopodobnie jedną z najlepszych synergii ze względu na wzajemne wzmocnienia, jakie sobie oferują:

  • E Rakana – wiekszy zasięg, jeśli celem jest Xayah.
  • W Xayah – jeśli Rakan jest w pobliżu, gdy Xayah używa W, jej support również otrzymuje wzmocnienie (zwiększona siła i prędkość ataków; premia do prędkości ruchu po zaatakowaniu wrogiego bohatera).
  • Wspólny powrót – daje to całkiem ciekawe możliwości czy choćby dłuższe farmienie dla Xayah.

Xayah – synergie

Xayah to dość delikatna postać, ale bardzo silna. Gra nią opiera się na jak najszybszym zaspamowaniu mapy piórkami, żeby zestunować wroga i go zabić. Żeby jednak mogła to zrobić, przydałby jej się ktoś, kto mógłby ją chronić, ale też zatrzymać przeciwnika czy nawet zadać mu jakieś obrażenia. Sprawdzą się więc:

Janna

Niesamowicie silna tarcza i uzdrowienie na R z odrzuceniem – dzięki temu Xayah staje się praktycznie niezabijalna (o ile gramy z dobrą Janną). Przy okazji mamy podrzucenie na Q i spowolnienie na W – czyli to, czego brakuje naszej Buntowniczce. Ot, Janna to taki damski odpowiednik Rakana, tylko może bez charma.

Sona i Nami

Sona – support uznawany za prosty, ale w tym wypadku – bardzo przydatny. Uzdrowienie to oczywiście jeden z atutów – bardziej interesuje nas tutaj Q, które pozwoli wzmocnić ataki Xayah, oraz R – które zatrzyma wrogów i da naszemu ADC czas na dodatkowe unieruchomienie i wyrzucenie pełnego combo. Również E okaże się przydatne – zwłaszcza jeśli często Wam się zdarza zostawiać wroga z niewielką liczbą HP i nie możecie go dogonić. To również ciekawe wzmocnienie dla fanów gry Xayah z Youmuu (może dość rzadkiej, ale jednak).

 

W przypadku Nami, podobnie jak u Sony, ważne jest dla nas uzdrowienie, wzmocnienie ataków i wszelkiego rodzaju CC – w końcu mamy tutaj Q i R. Nami będzie świetna zarówno w roli defensywnej, jak i ofensywnej.

Morgana

Morgana będzie idealna dla tych najbardziej ofensywnych Xayah – tarcza przyda się, gdy zaczniemy ofensywnie rzucać się na wroga, a CC z Q i R jedynie przyśpieszą zabójstwo. Przy okazji trochę obrażeń nie zaszkodzi.

Brand, Vel’Koz i Zyra

W tym przypadku główny atut to ogromne obrażenia i wszelkiego rodzaju kontrola tłumu – Xayah będzie mogła skupić się na spamowaniu skillami, podczas gdy support zajmie się unieruchamianiem przeciwnika i przyspieszaniem zabójstwa przez zadawanie obrażeń. To, że ktokolwiek odważy się w ogóle zbliżyć do Buntowniczki, jest raczej mało prawdopodobne.

Rakan – synergie

Rakan może być stosunkowo uniwersalnym supportem – sprawdzi się zarówno w defensywie, jak i ofensywie. Z pewnością potrzebuje strzelca, który jest w stanie zadać ogromne obrażenia, i to dość szybko – w końcu podrzucenie i charm nie trwają wiecznie.

Kog’Maw

Xayah jest dość podobna do Koga pod względem słynnego zamierzenia “protect the Kog”. Obie te postacie to naprawdę silni strzelcy, ale potrzebują ochrony na najwyższym poziomie – dlatego i u Koga sprawdzi się Rakan. Co prawda nie da mu takich bonusów jak Xayah, ale jeśli ktoś zbanuje Buntowniczkę, Paszcza Otchłani to świetna alternatywa. Przyda się on również, gdy przeciwnik wybierze Caitlyn – Xayah może mieć na nią problemy.

Draven

Draven, który umie się stackować, to skarb. Ale żeby móc to robić, przyda się support, który nieco ponęka wrogów, ale i ochroni, gdy będzie to konieczne. Rakan świetnie sprawdzi się w tej roli, a potem będzie mógł engage’ować walki tak, że zwycięstwo Dravena stanie się praktycznie pewne.

Kalista

R Kalisty i podrzucenie Rakana to świetna opcja do rozpoczęcia teamfightu – i uniemożliwieniu wrogowi ucieknięcia z niego, jeśli dołożyć ult Uwodziciela. Kalista lubi spamować autoatakami, jeśli więc uda nam się zatrzymać przeciwnika, mocno jej pomożemy w zdobyciu zabójstwa. Z drugiej strony w walkach drużynowych przyda jej się nieco ochrony.

Twitch

Twitch to postać dość niedoceniana przez graczy – z pewnością wymaga umiejętności, ale i porządnego supporta, który go odpowiednio ochroni przed gankami i który podąży za nim, gdy ten zaskoczy wroga swoją niewidzialnością. E Rakana będzie wtedy nieocenione, by podejść do Szczura Zarazy, gdy już się ujawni, podobnie jak W, by szybko skoczyć do przeciwnika i zatrzymać, aby Twitch mógł dokończyć dzieła.

Xayah i Rakan – do jakiej drużyny razem?

Xayah to świetny damage dealer, Rakan – niesamowity obrońca, ale i inicjator. Zdecydowanie jednak przyda im się jakiś porządny tank – czy to na topie, czy to na dżungli. Nieocenione będą też postacie, które dodatkowo zapewnią CC.

Dżungla

  • Sejuani, Amumu,  Nunu – porządne CC, tankowatość i obrażenia. Współczuję wrogom, którzy dadzą się złapać którejś z tych postaci, jeśli w pobliżu znajdą się Xayah i Rakan.
  •  Jarvan IV – podrzucenie, zmniejszenie pancerza, porządne obrażenia i tankowatość – czego chcieć więcej? (Dołóżmy do tego Oriannę na midzie…)

Top

  •  Darius – naszej dwójce trzeba jakiejś porządnej pierwszej linii. Rakan wspomoże Dariusa, udzielając mu tarczy, uzdrowienia i podrzucenia, Ręka Noxus zajmie się ściąganiem na siebie obrażeń i zadawaniem ich wrogom, a Xayah spokojnie poświęci się spamowaniu piórkami. O ile Darius i Rakan nie pozwolą się przeciwnikom do niej zbliżyć, teamfighty powinny być bardzo udane. Trzeba jednak uważać, żeby za bardzo nie wyjść do przodu – Xayah straci wtedy potencjał ze swojego E.
  •  Yasuo – załóżmy, że jakimś cudem trafimy na porządnego. Te podrzucenia, to unieruchamianie przez Xayah… Przeciwnik skończy źle.
  •  Malphite – tak, więcej podrzuceń! Podobnie jak z Jarvanem, przyda się porządny obrońca, który jednak będzie w stanie zadać obrażenia i przydać się w kwestii użyteczności.

Mid

  •  Orianna – wyobrażacie sobie ulta Ori i W Rakana? Ja wolę nie. Przynajmniej jako gracz przeciwnej drużyny.
  •  Zilean – podwójne bomby do zatrzymania przeciwnika, bomby na Rakana, bomby, by zadawać obrażenia… No i nie zapominajmy o wskrzeszeniu!