League of Legends r.

Przewidź picki drużyny przeciwnej

Swain Bot to prosta w obsłudze strona internetowa, która wskazuje, jaką postać należy zbanować, a jaką wybrać, żeby zdominować przeciwników już w fazie wyboru bohaterów.

Wiele osób podczas wyboru postaci nie zwraca uwagi na to kto będzie ich przeciwnikiem na linii. Na SoloQ nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ jeśli wiemy, że jesteśmy w stanie wygrać linię naszym mainem to lepiej zagrać nim, niż postacią, którą dopiero co kupiliśmy, a która kontruje postać przeciwnika. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku turniejów, o profesjonalnej scenie nie wspominając. Każdy wybór ma tam duże znaczenie dla przebiegu gry.

Czym jest Swain Bot?

Jest to narzędzie umieszczone na tronie internetowej [LINK] stworzone przez Devina, grającego w Ligę od Sezonu 1. Motywacją do stworzenia go były odniesione porażki podczas rozgrywek w nowym trybie turniejowym od Riotu- “Starcie” (Jeśli ktoś już zapomniał co to takiego to TUTAJ może sobie odświeżyć informacje). Wiedział, że jego drużyna potrzebuje jakiejkolwiek pomocy, aby móc się rozwinąć. Dzięki godzinom obejrzanych rozgrywek LCS zrozumiał, że jednym z najważniejszych aspektów całego meczu jest faza rozgrywana zanim jeszcze Summoner’s Rift się w ogóle załaduje. Polega ona na stworzeniu drużyny, która nie tylko będzie ze sobą efektywnie współgrała, ale także uderzy w słabe punkty przeciwników maksymalizując szanse na zwycięstwo.
Dobrze przeprowadzona faza wyboru postaci daje gigantyczną przewagę nad drużyną przeciwnika. Jak sam autor mówi, nie ma lepszego uczucia (lub gorszego jeśli jest się po drugiej stronie) niż sytuacja, w której Twoja drużyna kompletnie skontruje drużynę przeciwników w fazie wyboru postaci.

Swain Bot pozwala przebrnąć w łatwiejszy sposób przez fazę draftu wykorzystując dane
z profesjonalnych rozgrywek, więc jeśli planujecie odnieść sukcesy w niedługo powracającym Straciu warto przyjrzeć się temu programowi.

Jak działa Swain Bot?

Jako noxiański mistrz taktyk (i niepełnoetatowy odtwórca Lucjusza Malfoya), Swain Bot używa klonowania behawioralnego i innych  algorytmów aby oszacować wartość każdego prawidłowego wyboru dla postawionego warunku. W praktyce jest to o wiele łatwiejsze.

 • Po wejściu na stronę na samym środku możemy zauważyć tabelkę proponującą nam bany, które powinniśmy wykorzystać, aby zmaksymalizować swoją przewagę.

 • Po uzupełnieniu pierwszych 6 banów należy kliknąć w znajdujący się w lewym dolnym rogu klawisz “predict”, aby naszym oczom ujrzała się tabela proponująca postaci
  na  wszystkie linie
 • Po wybraniu pierwszej postaci przez drużynę niebieską należy ponownie nacisnąć przycisk “predict”, aby zobaczyć listę postaci proponowanych dla drużyny czerwonej. Należy to powtarzać aż do drugiej fazy banów.
 • Druga faza banów wygląda tak samo jak pierwsza, czyli uzupełniamy bany
  i po zamianie drużyn, które banują naciskamy “predict”.
 • Po zakończeniu banowania ponownie zabieramy się za wybór postaci i ponownie zapisujemy wszystkie zmiany.
 • Po wszystkim naszym oczom ukaże się taki oto cudowny napis:

 • Pamiętajcie, że kolejność w jakiej uzupełniacie luki ma bardzo duże znaczenie,
  więc wszystkie zmiany należy wprowadzać krok po kroku!

Czego Swain Bot nie robi?

 • Jako, że opiera się on na danych z rozgrywek profesjonalnych, przewiduje on tylko
  i wyłącznie z puli postaci, które istotne w danej mecie. Więc jeśli ktoś ma nadzieję
  na znalezienie tam Heimerdingera, to prawdopodobnie się zawiedzie.
 • Swain Bot w trakcie drugiej fazy banów może czasami przewidywać ban dla linii, która już została wybrania przez przeciwników (np. przewiduje ban na ADC, pomimo tego, że przeciwnicy mają już wybranego Ezreala)
 • W celu poszerzenia danych treningowych tak bardzo, jak to tylko jest możliwe, Swain Bot nie bierze pod uwagę tego, jakie drużyny biorą udział w drafcie podczas przewidywania. Ma to kilka konsekwencji.
  • Po pierwsze, program nie stara się dopasowywać postaci do osobistych preferencji konkretnych graczy czy drużyn, więc będzie on nadal proponował Ornna nawet jeśli nawet jeśli drużyna nie gra nim.
  • Po drugie, program nie bierze pod uwagę tego, które bany są skierowane
   w konkretnego gracza, więc jeśli drużyna banuje np. Aureliona Sola, wiedząc, o tym że przeciwny Midlaner jest w stanie wykerować nim całą grę, ponieważ jest jego mainem, to program weźmie pod uwagę Aureliona proponując bany, pomimo tego, że nie jest aktualnie zbyt potężny.

Macie zamiar skorzystać ze Swain Bota, czy może wolicie 0pierać się na własnym doświadczeniu?