Soraka bez Sightstone? Jeden z lepszych pomysłów!

Wait, co?! Przecież Sightstone to core większości supportów – powiedziałaby większość graczy. Tutaj przedstawię Wam build Soraki bez Sightstone, który jest naprawdę dobry!

Build ten został rozpowszechniony przez OTP Soraki z 600 LP, który kryje się pod pseudonimem “Seb” na serwerach NA.

Ten build bardzo polega na nieumieraniu podczas fazy linii, aby skorzystać z niesamowitego skalowania z run i buildu. A, i pamiętajcie o tym że ważne jest, aby Wasz team wygrywał – wtedy ten build będzie działać idealnie. Dlaczego? Przekonacie się poniżej!


Runy: Ability Power Quints, Scaling Ability Power Reds, Scaling Health Yellows, Scaling Ability Power Blues

Masterki: 0-18-12

Umiejętności: Q, W, E; potem R > W > Q > E
Summonerki: Flash + Heal
Itemy startowe: Ancient Coin + Faerie Charm
Główne itemy: Nomad’s Medallion, Boots of Speed, Mikael’s Crucible, Farsight Alteration, Redemption, Ardent Censer, Locket of the Iron Solari, opcjonalnie – Eye of the Oasis
Tak, nie przewidzieliście się – Eye of the Oasis jest na końcu. Tak jest w buildzie, ale bądźmy szczerzy, że wszyscy kupują Sightstone w early. A, i warto mieć na uwadze to, że często możemy nawet nie skończyć naszego buildu.

Dlaczego to działa?

 • Świetne wymiany w early

Q Soraki jest idealne w early i pozwala na odcięcie przeciwników od farmy, jednocześnie zapewniając całkiem niezły sustain. To sprawdza się świetnie przeciwko postaciom takim jak Janna, Lulu czy Karma.

 • Skalowanie z Mikael’s Crucible

Mikael’s Crucible jest uznawany jako *meh* item. Ale dla Soraki jest on świetny dzięki temu że jest jedynym itemem który zapewnia jej 20% skalowania tarcz/heala w porównaniu do innych itemów, które zapewniają ich około 10%.

 • Idealne skalowanie

Bez Sightstone, Soraka może kupić wcześniej Forbidden Idol (Bluźnierczy Bożek). To pozwala jej być ponad wszystkimi

Co może pójść nie tak?

 • Brak Sightstone

Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – brak Sightstone może boleć, ale tylko w niektórych sytuacjach. Kiedy Wasz zespół traci wieże i ciągle ginie – Forbidden Idol jest o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli Sightstone. Wasz team radzi sobie świetnie, ale kiedy wchodzicie do jungli, notorycznie ginie w zasadzkach? Wtedy Sightstone jest dobrą opcją.

 • Squishy af 

Bez Sightstone Soraka jest bardzo, ale to bardzo łatwa do zabicia. Alternatywnym buildem wtedy może być klasyk z Redemption, Locketem, Warmogiem i Spirit Visage. Odbiera jej to trochę bursta w healach, ale sprawia, że nasz medyk polowy jest naprawdę ciężki do zabicia.

 • Utrudnione “czyszczenie” wardów

Niestety Soraka z takim squishy buildem musi kupić Farsight Alteration (niebieski ward) w zastępstwie za Oracle Alteration (czerwony wykrywacz po 9. levelu). Przez to na junglera spada obowiązek kupienia Oracle, żeby zespół miał możliwość kontroli mapy.

 • Postacie, które early idą “all-in” mogą być problemem

Słaby poziom pierwszy tego buildu sprawia, że jeżeli nie dogadamy się z naszym ADC, to może powstać duży problem. Dlaczego? Jeżeli nasz strzelec postanowi iść all-in, a my nie będziemy mieli heala, to… sami wiecie.

Podsumowanie

Ten build może i ma swoje “małe” problemy, takie jak m.in. bycie squishy, słaby poziom 1. czy sam brak Sightstone, ale przy odpowiedniej grze możliwy jest bardzo łatwy i szybki snowball prowadzący do zwycięstwa. Soraka dzięki temu buildowi to istna maszyna do healów i to jest właśnie piękne.

Pamiętajcie – korzystajcie z tego buildu po odpowiednim namyśle. Najlepiej by było, jakby Wasz zespół wygrywał, ponieważ wtedy wardy nie są aż tak potrzebne (chociaż cały czas są ważne).

 • She Wolf

  Nie polecam. Mimo wszystko wizja naprawdę dużo daje. Osobiście robię tak: Start z monetką – Redemption – buty zwykłe – sighstone – mikael – plemienna – solari. Buty zazwyczaj ulepszam na koniec, sytuacyjnie. Co do kolejności, czasem zanim dokończe redemption kupię sighstona, jeśli brakuje golda aby szybko skończyć, ale zawsze przed robię ten niebieski itemek wchodzący w jego skład. Kolejność mikael/solari też jest sytuacyjna, zależy, czy musze skupic się bardziej na leczeniu jednego celu (vs assasyni/bursterze), czy cały teamek potrzebuje tarczy jednocześnie (karthus/brand). Wardy oczywiście ulepszam na czerwone, a monetkę sprzedaję później.

 • Vershac (SgUrg)

  Stary main 150k Soraczki uważa, że bez sightstone’a Soraczka wcale nie jest fajna. Należy pamiętać, że bananagun szybko traci życie (Papierowa+W), więc na dodatek, że sightstone da nam życie, to jeszcze zapewni wizje, co pozwoli na ujrzenie przeciwnego jugnlera i możliwe, że nawet uniknięcie śmierci. Leczenie Soraki jest tytanicznie duże, więc nawet z jednym itemkiem pod ap mniej, leczy cholernie mocno. Grając na takiego Khazixa czy Leesina, a nawet Warwicka warto mieć sightstone’a i moim zdaniem nie opłaca się nie kupować sighta

  • Soraka

   coś w tym jest, wg mnie 10% skalowania leczenia w jedną czy w drugą strone nie da dużo jak tego życia będzie na raptem 3 użycia W, może sytuacyjnie to mialoby sens ale mając tyle postaci które tak łatwo mogą wskoczyć ci na twarz to jednak życie jest ważne

   • Vershac (SgUrg)

    Ile razy byłem w sytuacji, że przeżywałem trade na lini mając 50-100 hp. Poza tym ulepszenie sightstone daje nam cd na summonery+ tytaniczną kontrolę nad wizją na mapie, co moim zdaniem jest dużo lepsze niż dodatkowe 10-30 heala na W z mocy leczenia i tarcz.

  • Mathojs Kozłowski Ainsley Meme

   Sighstone nie daje tyle życia, żeby to robiło różnicę, poza tym jesli grasz dobrze i masz peel od druzyny, to kit soraki bez problemu umożliwia przeżycie bez dodatkowych hp.

   • Vershac (SgUrg)

    Daj wiare, ze daje dość życia, aby przeżyć. Ile razy byłem w sytuacji, że przeżywałem trade na lini mając 50-100 hp. Poza tym ulepszenie sightstone daje nam cd na summonery+ tytaniczną kontrolę nad wizją na mapie, co moim zdaniem jest dużo lepsze niż dodatkowe 10-30 heala na W z mocy leczenia i tarcz.

 • Janna

  Nie gram takimi postaciami, przecież to przeraźliwie nudne.

  • Taric

   Powiedziała Janna xD

   • Jericho Swain

    Ty nie widziałeś tych Flash+R pomiędzy team przeciwnika. Pyk, pod wieże!

 • Orianna

  Soraka pod warmoga i tak lepsza, póki masz manę to wszyscy u ciebie w teamie są nieśmiertelni :v

 • Camille

  Ja tam przez całe te lata co gram na supporcie może z 4 razy to kupiłem xD Pierdole ten item

  • Angel Tenshi

   a jaka jest Twoja dywizja? XD

   • Camille

    OMG JAK TAK MOSZNA NIE KÓPÓJE WARDUF PEWNIE MA BRONS CZY KÓPÓJ WARDY TO WYJDZIESZ DO SILFERA! Poprostu mam własny styl gry na supporcie i tyle… A po drugie to w lola od 2 lat gram dla tak o a nie dla dywizji :> Nie mam teraz czasu siedzieć i wbijać dywizje w jakieś gierce.

   • Angel Tenshi

    Ale czy zaatakowałam Ciebie w taki sposób w jaki ty mnie? ośmieszasz się trochę. A gdybyś wiedział to wardy są najpotrzebniejsza rzeczą o której wiekszość w low dywizjach myśli żę można zastąpić czymś bardziej zapotrzebowanym. (bo któż nie chciałby mieć więcej dmg grając sup brandem) nie chodzi tu tylko ganki. załóżmy że wykorzystałeś wardy Twój adc też. Masz fighta 2 vs 2 na bocie. Przy draku ejeest ward, w dolnym , w górnym krzaku też więc ganka się nie bojimy. Enenmy adc wchodzi Ci do krzaka nie masz warda. Twoja reakcja jest wolniejsza aby tam wejsć plus większe prawdopodobienstwo że dostaniesz więcej dmg na twarz zamiast obijac z daleka. Albo padniesz oświetlając zamiast warda albo wkorzystując nawet przewagę nie masz jak ich zabić bo zabraknie tych paru obrażeń które Twój adc by zadał w tym czasie gdyby ten ward tam był. Jak chcesz odbić drake skoro nie masz warda? a nie grasz ze znajomymi całym teamem. ?

   • Camille

    A kto cie atakuje? XD Bo ja nie..

   • Sonarise

    Może on gra teemo supp? :>

   • Angel Tenshi

    może ale to inna sprawa wtedy to on jest wardem XDDD

 • Jakub Stańkowski

  Sighstone jest potrzebny jezeli przegrywacie, aby złapać rotującego mida lub jungle 2vs1 i odrobić przewage w fragach

  • miszmasz5

   Sightstone zawsze jest potrzebny niezależnie od sytuacji, wizja jest barzo potrzebna.

   • Vershac (SgUrg)

    Zgadzam się z tobą w 100%
    (Soraka main 2k16)

   • miszmasz5

    Sam gram głównie na supporcie, więc takie rzeczy są dla mnie oczywiste.

   • Vershac (SgUrg)

    U mnie 90% gier, to gry na supporcie (Ostatnio już 40%, ale postanawiam powrócić do starego stylu gry (Only supp)

   • miszmasz5

    U mnie różnie; zależy od okresu, ale przeważnie gram supporta i topa. Najwięcej gier w sezonie 6,7 mam Braumem a w 5 Cho’gathem i na 2 miejscu jest Braum.

   • Vershac (SgUrg)

    U mnie sezon 6 to supp/top. Aktualnie gram supp/jg(Ale tylko tymi z rotacji albo ww).Nie lubię grać Braumem i nie widzę w nim nic fajnego (Może rzeczywiście jest mocnym supportem, jednak nie podoba mi się jego styl gry), jednak jeśli ktoś umie grać Braumem może zrobic naprawde dużo (Podobnie jest z Janną albo Nami). Zaś Cho’gatha kocham i na starym koncie byłem jego mainem.

   • miszmasz5

    Ja za to nie lubie grać ap supportów (z wyjątkiem Barda i Nami, z tymże Bard tylko na flexe i normale), a tank supportami to grać uwielbiam. W ap supportach nie lubię tego, że jak coś sknocę to potem ciężko jest coś zrobić, przynajmniej moim zdaniem.

   • Vershac (SgUrg)

    Ja takiego odczucia nie mam. Najwidoczniej lubimy inne style gry supportami