Soraka bez Sightstone? Jeden z lepszych pomysłów!

Wait, co?! Przecież Sightstone to core większości supportów – powiedziałaby większość graczy. Tutaj przedstawię Wam build Soraki bez Sightstone, który jest naprawdę dobry!

Build ten został rozpowszechniony przez OTP Soraki z 600 LP, który kryje się pod pseudonimem “Seb” na serwerach NA.

Ten build bardzo polega na nieumieraniu podczas fazy linii, aby skorzystać z niesamowitego skalowania z run i buildu. A, i pamiętajcie o tym że ważne jest, aby Wasz team wygrywał – wtedy ten build będzie działać idealnie. Dlaczego? Przekonacie się poniżej!


Runy: Ability Power Quints, Scaling Ability Power Reds, Scaling Health Yellows, Scaling Ability Power Blues

Masterki: 0-18-12

Umiejętności: Q, W, E; potem R > W > Q > E
Summonerki: Flash + Heal
Itemy startowe: Ancient Coin + Faerie Charm
Główne itemy: Nomad’s Medallion, Boots of Speed, Mikael’s Crucible, Farsight Alteration, Redemption, Ardent Censer, Locket of the Iron Solari, opcjonalnie – Eye of the Oasis
Tak, nie przewidzieliście się – Eye of the Oasis jest na końcu. Tak jest w buildzie, ale bądźmy szczerzy, że wszyscy kupują Sightstone w early. A, i warto mieć na uwadze to, że często możemy nawet nie skończyć naszego buildu.

Dlaczego to działa?

  • Świetne wymiany w early

Q Soraki jest idealne w early i pozwala na odcięcie przeciwników od farmy, jednocześnie zapewniając całkiem niezły sustain. To sprawdza się świetnie przeciwko postaciom takim jak Janna, Lulu czy Karma.

  • Skalowanie z Mikael’s Crucible

Mikael’s Crucible jest uznawany jako *meh* item. Ale dla Soraki jest on świetny dzięki temu że jest jedynym itemem który zapewnia jej 20% skalowania tarcz/heala w porównaniu do innych itemów, które zapewniają ich około 10%.

  • Idealne skalowanie

Bez Sightstone, Soraka może kupić wcześniej Forbidden Idol (Bluźnierczy Bożek). To pozwala jej być ponad wszystkimi

Co może pójść nie tak?

  • Brak Sightstone

Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – brak Sightstone może boleć, ale tylko w niektórych sytuacjach. Kiedy Wasz zespół traci wieże i ciągle ginie – Forbidden Idol jest o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli Sightstone. Wasz team radzi sobie świetnie, ale kiedy wchodzicie do jungli, notorycznie ginie w zasadzkach? Wtedy Sightstone jest dobrą opcją.

  • Squishy af 

Bez Sightstone Soraka jest bardzo, ale to bardzo łatwa do zabicia. Alternatywnym buildem wtedy może być klasyk z Redemption, Locketem, Warmogiem i Spirit Visage. Odbiera jej to trochę bursta w healach, ale sprawia, że nasz medyk polowy jest naprawdę ciężki do zabicia.

  • Utrudnione “czyszczenie” wardów

Niestety Soraka z takim squishy buildem musi kupić Farsight Alteration (niebieski ward) w zastępstwie za Oracle Alteration (czerwony wykrywacz po 9. levelu). Przez to na junglera spada obowiązek kupienia Oracle, żeby zespół miał możliwość kontroli mapy.

  • Postacie, które early idą “all-in” mogą być problemem

Słaby poziom pierwszy tego buildu sprawia, że jeżeli nie dogadamy się z naszym ADC, to może powstać duży problem. Dlaczego? Jeżeli nasz strzelec postanowi iść all-in, a my nie będziemy mieli heala, to… sami wiecie.

Podsumowanie

Ten build może i ma swoje “małe” problemy, takie jak m.in. bycie squishy, słaby poziom 1. czy sam brak Sightstone, ale przy odpowiedniej grze możliwy jest bardzo łatwy i szybki snowball prowadzący do zwycięstwa. Soraka dzięki temu buildowi to istna maszyna do healów i to jest właśnie piękne.

Pamiętajcie – korzystajcie z tego buildu po odpowiednim namyśle. Najlepiej by było, jakby Wasz zespół wygrywał, ponieważ wtedy wardy nie są aż tak potrzebne (chociaż cały czas są ważne).