r.

Smurfowanie a boostowanie – jaka jest różnica?

Jak wszyscy wiemy, boostowane konto w Lidze Legend jest nielegalne. Z kolei możemy posiadać kilka kont i grać sobie na niższych dywizjach. Czy ma to sens? Zapraszam do artykułu.

ELO boosting

Wpierw chciałbym zająć się zagadnieniem ELO boostingu. Jest to zjawisko, w którym ktoś gra na czyimś koncie rankedy, aby wyjść do wyższej dywizji – najczęściej spotykane przed zakończeniem sezonu, gdyż każdy chce mieć minimum złoto, aby dostać zwycięską skórkę. Czasem też gracze sami stwierdzają, że grają bardzo dobrze, ale utknęli w tak zwanym “ELO Hell”. Płacą wtedy komuś, aby wbił mu platynę albo diament. Tak, jak w pierwszym przypadku ELO boosting jest mało groźny, gdyż ktoś chce po prostu mieć nagrodę na zakończenie sezonu, to druga sytuacja niesie wiele niebezpieczeństw. Uwierzcie mi – nikt nie chce mieć w swojej drużynie osoby, która kupiła swoje konto i bardzo odstaje poziomem od reszty.

Smurfowanie

Wielu graczy posiada tak zwane smurfy. Są to po prostu drugie konta, które zazwyczaj mają niższą ligę. Sam mam dwa z nich – jeden w platynie, drugi w złocie. Po co graczom takie drugie konta, czy to ma jakiś sens? Zazwyczaj mają one na celu testowanie i naukę gry innymi postaciami. Jeżeli ktoś wbił jakąś dywizję i jest świadomy tego, że właśnie znajduje się tam, gdzie powinien, to gra robi się coraz cięższa i wymaga więcej skupienia. Nie jesteśmy zawodowcami i nie umiemy wspaniale grać każdą postacią. Znany streamer, Nervarien, robił ostatnio wyzwanie “w 10 dni do Master Tiera” – można było wtedy zauważyć w pewnym stopniu ubogi champion pool na niektóre pozycje. Na topie zazwyczaj wybierał Jaxa, prawie zawsze w dżungli Nidalee, a na midzie często mogliśmy podziwiać Varusa. Muszę Was uświadomić, że nie ma w tym nic złego. Celem było osiągnięcie najlepszego wyniku, a taki możemy uzyskać postaciami, którymi idzie nam obecnie najlepiej. Przeciętny gracz ma takich postaci około 6-10 w jednym momencie. To nie znaczy, że tylko tyloma bohaterami umiemy grać! Po prostu tymi możemy osiągnąć więcej, najlepiej nam leżą. Osobiście bardzo lubię grać Rengarem, jednak mimo rozegrania wielu meczy nim, nie wyjmę go na swoim głównym koncie. Dlatego też mam smurfa, gdzie mogę go testować i bawić się taką postacią, ile mi się podoba.

 

smerfy2

 

Jedno zakazane, drugie dozwolone – dlaczego?

ELO boosting jest surowo zakazany przez Riot Games. Często słyszy się o banach dla profesjonalnych graczy właśnie za zajmowanie się tego typu rzeczami. Jest to dyktowane tym, że ligi mają odzwierciedlać aktualny poziom danego gracza i każdy powinien grać z osobami na równi sobie. Ma to jak najbardziej sens i zgadzam się z tym. Przecież skoro ktoś był w srebrze i nie mógł wyjść z tej ligi, to na pewno nie poradzi sobie w platynie albo wyżej. Smurfowanie z kolei jest legalne, o ile drugie konto jest faktycznie w 100% nasze. Dlaczego więc boosterzy są karani? Przecież oni robią to samo, co tysiące smurfów. Tak samo niszczą równowagę w systemie rankingowym, co gracze, którzy specjalnie spadają swoim kontem do niższych dywizji, aby móc grać z osobami na słabszym poziomie. Zobaczcie ten filmik :

Mniej więcej tak wyglądają gry smurfów w brązie czy srebrze. Osoby tam są zazwyczaj mniej doświadczone i dopiero uczą się być lepszymi graczami, a te smurfujące zabierają im radość z gry. Sam w sezonie trzecim byłem srebrem i walczyłem o złoto, aby mieć skórkę do Elise. Udało mi się to osiągnąć, ale również spotykałem osoby, które miały na swoim głównym koncie wysoki diament. Zupełnie wypaczało to ideę lig w tej grze. Byłem srebrem i chciałem grać z innymi srebrami, aby wyjść z tej dywizji, a grając przeciwko diamentom, nie wiedziałem, co mam robić.

Czy powinno się więc zakazać smurfowania? Ciężko mi powiedzieć, szczególnie, że sam teraz to robię. Miło mi się gra na moich drugich kontach, gdyż – jak już wspomniałem – nie muszę tam “try hardować” i grać cały czas mainami. Większość smurfów robi tak, że na niższych ligach mogą bawić się tą grą i ogrywać nowe picki. Dzięki temu częściej mam ochotę na grę w League of Legends, gdyż czasem po prostu jestem zbyt zmęczony po całym dniu, aby jeszcze maksymalnie skupić się na grze na swoim main koncie. Jednak moim zdaniem, dopóki smurfowanie jest legalne, powinno przestać się karać osoby boostujące. Oni po prostu smurfują, tylko że na nieswoim koncie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat smurfów oraz ELO boostingu? Przeszkadza Wam któreś z tych zjawisk, czy raczej są Wam one obojętne? Wyraźcie swoją opinię w komentarzach!