League of Legends r.

Rola dla Ciebie! W jaki sposób ją wybrać?

A więc chcesz się dowiedzieć co mainować? Nie wiesz jaka rola jest dla Ciebie? Cóż, to może być tylko Twoja decyzja... Ale z poniższymi informacjami wybór może być prostszy.

Top

Top jest linią dla bruiserów i fighterów. Top jest dość strasznym miejscem dla kogoś, kto nigdy tam nie grał, ze względu na nieustające próby snowballowania. Na toplane grają zazwyczaj postacie, które mogą wygrać 1v2 czy 1v3, takie jak  itd. Na pewno nie będziesz się nudzić grając na tej linii, bo jest wręcz przepełniona akcją, czasami tylko grając na tanków może powiać nudą np. vsvs itp.

  • Jak carry’ować na topie: Jak już będziesz prowadzić na topie, masz trzy opcje. Po pierwsze, możesz najechać przeciwnego junglera w jego własnej jungli (najlepiej z junglerem z Twojego teamu). Po drugie, możesz spróbować coś ugrać na bocie dzięki . I ostatnia opcja: możesz zamrozić linię. Top jest długi, więc dobre zamrożenie odbierze przeciwnikowi złoto i punkty doświadczenia, dzięki czemu ma jeszcze mniejsze szanse na powrót do gry.

Jungle

W jungli masz dwie opcje: grać pod teamcomp  albo nastawić się na carry’owanie  . Jungla to chyba najlepsza linia do wspinania się po dywizjach, bo jako jungler masz dostęp do wszystkich linii. Jungle wymaga jednak sporo wiedzy, nie tylko musisz wiedzieć jak skutecznie ją czyścić, ale też posiadać wiedzę o solo/duo liniach, by gankować linie, które łatwo snowballują. W jungli często trzeba patrzeć na minimapę, analizować linie i planować według analizy, oraz domyślać się gdzie jest przeciwny jungler.

  • Jak carry’ować w jungli: Dawanie porad do tej roli jest dość trudne, bo istnieje wiele sposobów na poprowadzenie teamu do zwycięstwa. Najlepiej obejrzeć sobie filmy pro-junglerów, ewentualnie youtuberów dobrych w siedzeniu w lesie. Godni polecenia: Tarzaned God, Foxdrop, Pants are Dragon.

Midlane

Mid to linia Magów , Zabójców Talon, Magów supportujących  i Magów DPS . Mid jest chyba najpopularniejszą rolą, ze względu na wiele przyjemnych postaci. Mid jest całkiem podobny do topa, ale tutaj zazwyczaj rządzą zasięgowe postacie. Dlatego koniecznie musisz się nauczyć jak unikać i trafiać skillshotami. Mid, jak sama nazwa wskazuje, jest na środku mapy, co skutkuje częstymi gankami od przeciwnego junglera, supporta, a czasami nawet topa. Skutkuje to koniecznością częstszego wardowania i przytulania jednej ze stron linii.

  • Jak carry’ować jako Midlaner: Mid też ma dostęp do wszystkich linii, więc dobrym pomysłem jest roam w celu pomocy innym liniom, kiedy już jesteś w miare nafarmiony/nafeedowany. Jeśli rządzisz na linii, pomóż junglerowi w invade’owaniu. Jako midlaner można snowballować poprzez roaming, robić ogromny DPS w teamfightach oraz one-shotować przeciwników.

Botlane

Botlane to według obecnej mety linia dla ADC i supporta. Ta linia wymaga dobrej synergii, dlatego na bocie zazwyczaj gra się w duo queue. Zazwyczaj to support przygotowuje wszystko do zabójstwa, a ADC za nim podąża. Bot jest bardzo trudną linią ze względu na obecność czworga graczy; trudno ją kontrolować bez dobrego współgrania ADC z supportem.

  • ADC: Jako ADC musisz być dobry w pozycjonowaniu, farmieniu i znajomości mechanik. Jako ADC, Twoja rola “ogranicza się” do autoataku, podczas gry reszta teamu stara się umożliwić Ci zabicie przeciwnika. Dlatego właśnie granie ADC na niższym elo nie jest przyjemne, bo mało kto tam rozumie co to znaczy “peel”. Po powyższym opisie może się wydawać, że ADC to prosta rola, ale tak naprawdę jest chyba najtrudniejsza w mid/late game. Jest tak, bo automatycznie dostaje się powiewający nad głową plakat “Poszukiwany żywy lub tylko martwy”, chyba że jest się już 0/10. ADC wyciąga najlepszy DPS w grze, jeżeli prowadzący go gracz wie co robić.
    • Jak carry’ować jako ADC: Aby to robić, cały team musi się przegrupować, kiedy już macie prowadzenie. Nie możesz split pushować ani iść nigdzie, gdzie nie ma wizji, ze względu na wspomniany wyżej plakat. Po przegrupowaniu możesz użyć swoich obrażeń, aby zniszczyć przeciwnika i pozwolić swojemu teamowi peelować dla Ciebie.
  • Support: Support jest bardzo przyjemną rolą, jeśli uwielbiasz robić playsy, bo ta rola polega właśnie na tym: ogrywaniu przeciwnika i kontrolowania wizji na mapie. Bycie supportem jest bardzo, BARDZO mało popularne w niższych dywizjach, bo uważa się to tam za bycie “słabym”. Ta rola jest idealna dla graczy lubiących pomagać innym, nie dla egocentryków, bo jeżeli nie jesteś w diamencie lub wyżej, bardzo rzadko dostaniesz jakąkolwiek pochwałę za niesamowite zagrywki.
    • Jak carry’ować jako support: Carry’ujesz poprzez zrozumienie matchupu na bocie i graniu dostosowując się do niego. Carry’ujesz przez dostarczanie wizji. Możesz też gankować mida, jeśli Twoja postać ma jakąś formę CC.