League of Legends r.

Rodzaje dżunglerów

Nie da się ukryć, że dżunglerzy posiadają ogromny wpływ na rozgrywkę. Są w stanie poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa już we wczesnej fazie gry, jak i siać spustoszenie w ich szeregach w późniejszej części rozgrywki. Oczywiście wszystko zależy od postaci, jaką aktualnie władamy. Czy to niezwykle mobilny Lee Sin, a może twardo broniąca pierwszej linii frontu Sejuani. Każda postać przeznaczona do gry w lesie, ma swoje mocne i słabe strony. Jakie są więc rodzaje dżunglerów i jak najlepiej wykorzystać ich potencjał?

Gra w lesie od zawsze była jedną wielką wojną strategiczną. Podejmowanie odpowiednich decyzji oraz śledzenie ruchów przeciwnika, było kluczowym zadaniem każdego dżunglera. Kiedyś ilość postaci nadających się do tej roli była bardzo ograniczona, ale z biegiem czasu zostało wprowadzonych wiele postaci, które bardzo różnią się stylem gry. Pozwoliło to na rozdzielenie ich na 3 rodzaje. Nie wykluczam, że niektórzy dżunglerzy mogą się zaliczać do więcej, niż jednego rodzaju.

Gankujący

Postacie, których głównym zadaniem jest pomaganie sojusznikom poprzez ganki. Ten rodzaj dżunglerów jest bardzo agresywny, zwłaszcza we wczesnej fazie gry. Wysoka mobilność i spora ilość obrażeń, pozwala im bezproblemowo wspierać sojuszników i wywierać ogromną presję na liniach.
Jednak ich ogromna siła w pierwszych minutach gry, niestety nie idzie w parze z późną fazą gry. Nie potrafią one szybko pokonywać stworów, a jeżeli ganki nie zaowocują kilkoma soczystymi zabójstwami, to mogą zostać w tyle, a powrót do gry może być naprawdę trudny.
Przykładami takich dżunglerów mogą być:

 • Lee Sin
 • Zac
 • Shaco
 • Sejuani

Farmiący

Czempiony, które pomagają swoim sojusznikom tylko wtedy, gdy muszą albo, kiedy widzą łatwą okazję na zdobycie darmowego zabójstwa. Rzadko się zdarza, żeby te postacie opuściły dżunglę przed szóstym poziomem. Tą cierpliwość we wczesnych fazach rozgrywki, wynagradza naprawdę ogromna ilość obrażeń/wytrzymałości w późniejszej fazie gry. Nie mają całkowicie żadnych problemów z walką z neutralnymi stworami. Są bardzo podatne na potyczki na niskich poziomach. Bardzo polegają na swojej drużynie, ponieważ przegrana na liniach, będzie skutkowała małą ilością czasu na zebranie jak największej ilości złota. Co przełoży się na mały wpływ na losy rozgrywki.
Postaciami mogącymi się zaliczyć do tej grupy zdecydowanie są:

 • Master Yi
 • Shyvana
 • Jax
 • Udyr

Wspierający

Jest to dosyć specyficzny rodzaj dżunglerów, których głównym zadaniem jest kontrola lasu poprzez wardowanie, kontrolę smoków, baronów, spowalnianie przeciwników, ratowanie sojuszników z wszelkiego rodzaju opresji oraz oczywiście gankowanie. Tak samo jak dżunglerzy farmiący, nie pasują oni do każdego układu drużyny, więc trzeba się odpowiednio wpasować. Są oni coraz rzadziej widywani na kolejce solowej, ze względu na ich brak samodzielności. Grając dżunglerem wspierającym, jesteśmy bardzo zależni od naszej drużyny. Ponieważ ich decyzję, będą miały ogromny wpływ na nasz zakres możliwości.
Przykładami takich postaci, mogą być:

 • Ivern
 • Nunu
 • Maokai

Podsumowanie

Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Ich użyteczność często zależy nie tylko od nas samych, ale też od drużyny. Warto jest mieć na uwadze bohaterów, jakich wybierze nasza drużyna. Pozwala to dopasować nasz styl gry do norm jakie ustalą sojusznicy. Możemy zyskać błyskawiczną przewagę i bezproblemowo opanować wczesną fazę gry jako Lee Sin. Master Yi, zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako samotnik, powoli dążący do ostatniego przedmiotu w jego ekwipunku. A taki spokojny Ivern, może zostać prawdziwym obrońcom strzelców i magów zapewniając im swoje wsparcie. A więc, klawiatury w dłoń i ruszajcie na podbój lasu!

A jaki jest wasz ulubiony rodzaj dżunglera? W której z tych roli widzicie się najlepiej? Dajcie znać w komentarzach, a jeżeli macie wśród swoich znajomych kogoś, kto szuka swojego miejsca w lesie, to pokażcie mu ten artykuł!