League of Legends r.

Riot Reav3: pracujemy nad nową niehumanoidalną postacią

Poznaliśmy pierwsze szczegóły postaci, która może pojawić się w grze w 2020 roku. Słowo-klucz: może.

Wiemy już, że kolejną, 146. postacią League of Legends będzie “niestandardowy strzelec” [zobacz: Nowy “niestandardowy strzelec” – co o nim wiemy?]. Nie jest wykluczone, że może to być kobieca postać, której splash art wyciekł do gry przy okazji nowego cyklu PBE, a jej imię – według innych przecieków – mogłoby brzmieć “Aphelios“. Wiemy również, że wydanie postaci było planowane na “dalszą część roku”, po reworku Pantheona (który pojawił się na serwerach live w aktualizacji 9.16).

15 sierpnia poznaliśmy szczegóły dotyczące innej planowanej postaci. Opowiedział o niej rioter Reav3 w jednym z tematów z forum League.

To nie jest zapowiedź nowej postaci! Może się okazać, że pomysł na bohatera zostanie zupełnie porzucony, dlatego nie traktujcie tego jako “wycieku”, “trailera” czy czegokolwiek innego.

Niehumanoidalny bohater

Riot Reav3:

W tej chwili pracujemy nad nieczłowiekiem, choć jesteśmy jeszcze we wczesnej fazie prac. Najprawdopodobniej powinien pojawić się w przyszłym roku, zakładając, że nie zamrozimy tego projektu, ponieważ wciąż jest w fazie rozwoju.

[Źródło]

Na pytanie, czy jako “nieczłowieka” rioter ma na myśli bohatera, który jest czymś więcej niż zwykłym kotem, odpowiedział: “tak”. W tym samym temacie na forum League of Legends powtórnie podkreślił, że nie żartuje z graczy i są to rzeczywiste informacje o tym, nad czym pracuje firma.

Na tym jednak lista szczegółów na temat nowego projektu się kończy, zostawiając miejsce na wyobraźnię i domysły.

Kto się nim zajmuje?

Nad postacią tą pracują:

 • Concpet Artist: Anna “NewMilky” Nikonova
  • NewMilky pracowała nad grafikami koncepcyjnymi skórek: Hextech Alistar, Battle Boss Brand, Dragon Trainer Heimerdinger, podstawowa Kleda, Ambitious Elf Jinx, podstawowa Rakana, Sweeper Rammus, podstawowa Xayah, podstawowa Zoe.
 • Champion Designer: Daniel “Maxw3ll” Emmons
  • Pracował nad: Yuumi, reworkiem Blitzcranka, reworkiem Zaca.
 • Narrative: David “Interlocutioner” Slagle
  • Pracował nad: Warwickiem, Urgotem, Nunu i Willumpem, Swainem, Pantheonem, VO Lux, VO Maokaia, biografią Gnara, biografią LeBlanc.

Kim może być nowa postać?

Rasa: Vastaj? Yordle?

Czy będzie posiadającym ludzkie i zwierzęce cechy Vastajem? Nie jest to nieprawdopodobne: ostatnimi wydanymi Vastajami są Neeko (grudzień 2018 r.) oraz Xayah i Rakan (kwiecień 2017 r.).

Jeżeli nowa postać miałaby być nieczłowiekiem, mogłaby być jednym z członków mniej-ludzko-wyglądających vastajańskich plemion, jak na przykład Kiilashan.

Cztery z vastajańskich plemion (według leagueoflegends.fandom.com):

Kiilashanie: duże, kotowate humanoidy, bezwzględni, liczne blizny, kierują się zasługami z polowań (zbierają pamiątki, dekoracje, zmienny wygląd, itp.).

Lhotlanowie: szpiczaste uszy, pierzaste płaszcze, specyficzne nogi ze szponami, silny ludzki wygląd, silne powiązania z magią (kontakty z duchami).

Marajowie: długi ogon z potężną płetwą, zielone ciało z żółtym odcieniem skóry, czarne gałki oczne z czerwoną tęczówką, specyficzny ślad na środku czoła, ozdoby z muszli i koralowców, umiejętność oddychania pod wodą jak i na powierzchni, manipulacja wodą.

Shimonowie: pokojowe plemię, wygląd małp, umiejętność kamienienia po śmierci.

Czy nowy bohater może wprowadzić nową frakcję bądź rasę do gry tak samo, jak zrobiła to Qiyana (nowy region, Ixaocan)? A może będzie po prostu Yordlem? Na tak wczesnym etapie produkcji nie możemy niczego wykluczyć. Tylko czy jest sens wprowadzać do tak zawiłego fabularnie i etnicznie świata kolejne zwierzęce rasy?

Rola: dżungler?

Nadzieja na nowego dżunglera pojawia się przy okazji każdej nowej postaci (która, włącznie z Yuumi, zawsze przechodzi chrzest bojowy w dżungli, udowadniając, że niewiele z nich sprawdza się w tej trudnej roli).

Jeżeli nie byłby to dżungler, moglibyśmy się spodziewać nowego mid lub top lanera.

Poniżej – postacie wydane w poszczególnych latach i dedykowane* role.

* Dedykowane role – takie, w których widział je Riot, a nie gracze. Choć Sylas sprawdzał się jako postać nie tylko na topa, ale również i dżunglę, otrzymał nerfy, które miały zmniejszyć jego pick rate na tej drugiej pozycji.

2019 r.

 • Qiyana: mid,
 • Yuumi: support,
 • Sylas: top.

2018 r.

 • Neeko: mid,
 • Pyke: support,
 • Kai’Sa: bot.

2017 r.

 • Zoe: mid,
 • Ornn: top,
 • Kayn: jg,
 • Rakan: support,
 • Xayah: bot.

Kiedy może się pojawić?

Nie spodziewałbym się niczego w pierwszym kwartale roku – stworzenie nowej postaci zawsze trochę trwa. Ile? Z pewnością minimum pół roku (choć zdarzało się, że zajmowało to nawet kilka lat). Weźmy pod uwagę, że projekt nowej postaci jest na tyle wczesny, że sam Reav3 przyznaje o możliwości porzucenia go.

Wiemy, że na początku 2020 roku w zreworkowanej formie powrócą Volibear i Fiddlesticks, wyłonieni jako zwycięzcy ankiety “kogo powinniśmy zreworkować w 2020 roku”. Innymi kandydatami byli Shyvana, Nocturne i Dr Mundo. Lista bohaterów zasługujących na VGU lub VU jest naprawdę długa…

Przy okazji, ile trwa stworzenie samego splash arta bohatera? Poznaliśmy to dzięki jednej z wypowiedzi rioterów:

Tworzenie portretu może zajmować od trzech tygodni (niestrudzonej i nieprzerwanej pracy) do kilku miesięcy, jeśli jest to projekt o wysokim profilu i dużej istotności, jak podstawowe portrety i skórki legendarne. Średnio są to cztery tygodnie, ale czas ten nie jest spędzony wyłącznie na malowaniu.