r.

Riot o usunięciu tytoniu i alkoholu

Gorąco ostatnio o usuwanie cygara Gravesa, fajki i wina Cho'Gatha z ich splash artów. Riot odpowiedział, dlaczego tak zrobili.

Podczas ostatnich zmian mających na celu ujednolicić wszystkie splash arty postaci, pojawił się temat co można, a czego nie pokazywać dzieciom. Czemu usuwa się tytoń i alkohol a zostawia półnagie ciała?

Tytoń i alkohol na splash artach

Riot Pwyff skomentował na reddicie:

To, że w Ameryce można pokazywać otwarcie tytoń i wyroby tytoniowe łamie bariery czasami. Ujednolicenie splash artów wymusiło pewne zmiany, które wcześniej przeszły niezauważone.

Lecz kiedy przychodzi do nas komisja oceniająca gry i przyznająca oceny i ratingi z informacją “Hej, usuńcie to z gry albo będziemy musieli podniesć ograniczenia i wymagania wiekowe, przez co X graczy nie będzie mogło zagrać w LoL-a”, to nie możemy walczyć o coś, na czym nam strasznie nie zależy, lecz dostosujemy się do zastrzeżeń.

Graves z lizakiem zamiast cygara

Następnie Pwyff podał kilka odpowiedzi na komentarze osób pod jego postem:

  • “To arbitralność i narzucanie własnych zasad.” Tak, ratingi i oceny gier są bezwzględne i narzucają swój tok myślenia, nie można im się sprzeciwiać. Jednak to nie ja ustalam zasady. W filmie możemy zobaczyć cycki, ale nie można przekląć kurwa. Dla tych, którzy twierdzą, że takie restrykcje nas nie dotyczą, powiem, że dla przykłądu gry są od ręki banowane, kiedy przekroczą pewne granice wiekowe. To co robimy ma na celu umożliwienie jak największej ilości osób granie w naszą grę. Celowe zawyżanie bariery wiekowej dla cygara wydaje się głupie.
  • “Jeśli X to czemu nie Y?” Nie znam szczegółów, ale nie prowadzimy pełnych audytów wszystkich naszych splash artów pod względem użycia tytoniu i alkoholu na nich.
  • “To rujnuje waszą artystyczną spójność.” Trochę to wyolbrzymienie. Są sytuacje, w którym trzeba popatrzeć obiektywnie i ocenić czy warto wstępować na ścieżkę prawną dla jednego cygara. Warto wiedzieć, kiedy ustąpić, a kiedy walczyć o swoje.
  • “Trzymanie różnych splashów nie jest trudne w realizacji.” Nie do końca jestem odpowiedzieć czy to prawda czy nie. Jednak różne splashe to nie tylko możliwości techniczne. Każdy obraz postaci, przedstawia ją w innym świetle, nadaje jej inne cechy. My chcemy to ujednolicić. Ponadto dochodzimy do kwestii technicznych. Chcemy, żeby nasza gra wszędzie była taka sama. Nie chcemy tworzyć różnych wersji LoL-a dla różnych regionów świata. Co pytania o wrzucenie wszystkich obrazów do jednej wersji klienta i przełączenia ich ze względu na kraj, to nie jestem w stanie stwierdzić czy sam fakt posiadania zabronionej grafiki w grze jest nielegalny mimo, że nie jest ona dostępna dla gracza.
  • “Zrobiliście to na pewno, bo uznaliście, że dzieciaki zaczną chlać i jarać szlugi i jesteście bandą ckliwych idiotów, która chce naprawiać świat przez Internet.” Na początku pomyślałem, że takie komentarze to po prostu pieprzony bezsens. Krótko mówiać: nie. Nie przeinaczaj naszych słów. Nikt nie wie jak ugryźć temat cenzury w Internecie, a jeśli jacyś rodzice zrzucają winę na nas za pokazywanie nieodpowiednich rzeczy im dzieciom, zamiast skupić się na ich edukacji, to zupełnie inna broszka.
  • Zdajemy sobie sprawę, że ukrywanie alkoholu i papierosów w grach w niczym nie pomoże. Szczególnie w erze Internetu, gdzie ukrywanie i usuwanie informacji prowadzi do jeszcze głupszych sytuacji.
  • Jednakże, naszym celem nie jest walka o logikę, jasność i wolną wolę graczy z prawem i komisjami w różnych krajach świata. Osobiście możemy się z tym nie zgadzać, ale jako firma musimy się dostosować by setki tysięcy graczy miały dostęp do gry.

Tytoń i alkohol jest nieobecny w rękach Cho'Gatha
[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]