League of Legends r.

Rezultaty zmian Barona i Eldera

Riot Meddler tak jak zawsze udostępnił przemyślenia Riotu o tym, nad czym obecnie pracują. Tym razem zahaczył również o temat ostatnich zmian Barona oraz Starszego Smoka. Chcecie się dowiedzieć, jakie są ich rezultaty?

Na początku przypomnijmy sobie, o jakie zmiany chodzi. W patchu 8.4 Baron oraz Starszy Smok dostały następujące zmiany:

baron zmiany 8.4

elder dragon zmiany 8.4

Meddler opublikował pierwsze oceny tych zmian. Riot brał pod uwagę statystyki z ostatniego tygodnia, przed wielkim boom na budowanie Banner of Command. Rezultaty są następujące:

  • Drużyny biorą Barona trochę częściej niż sprzed zmian. Szansa na wygraną po wzięciu Nashora nie zmieniła się znacząco, lecz jeśli team przejął wzmocnienie Barona, to wygrywał nieco szybciej niż przed patchem 8.4.
  • Starszy Smok jest brany tak samo często jak wcześniej oraz team z nim ma taką samą szansę na zwycięstwo jak wcześniej.
  • Drugi lub późniejszy Elder jest brany znacznie częściej (50% więcej gier z drużyną, która wzięła więcej niż jednego Elder Dragona). Kiedy tak się zdarzy, to drużyny z takim wzmocnieniem wygrywają o wiele częściej (z 69% szans na zwycięstwo po 2+ Starszym Smoku w patchu 8.3 do 78% w patchu 8.4).

Meddler mówi, że jeśli chodzi o Eldera, to o to im właśnie chodziło. Drugi Starszy Smok ma dawać bardzo dużą przewagę, nawet w grach powyżej 45 minut. Natomiast brak zmiany statystyk u Barona jest dosyć zaskakujący. Szybsze kończenie gier, które były były blisko wygranej, nie jest złą rzeczą (nie liczyliśmy gier, które były rozstrzygnięte z góry). Brak jakiejkolwiek sensownie zwiększonej szansy na wygranie po wzięciu Barona jest nieoczekiwane, biorąc pod uwagę, że buff znacznie się wzmocnił. Będziemy musieli się temu przyjrzeć jeszcze przez chwilę, by zobaczyć, jak wpływa to na scenę profesjonalną (gdzie przeciągająca się późna faza gry jest problematyczna) i czy popularność Banner of Command wpłynęła na statystyki. Możliwe też, że zespoły nie wykorzystują jeszcze w pełni dodatkowej mocy, ponieważ wciąż ją poznają.

Odczuliście zmiany dwóch najsilniejszych buffów w League of Legends? Mnie osobiście podobało się rushowanie Banneru na każdym możliwym supporcie, a Wam? Zapraszam do dyskusji!