League of Legends r.

G2 Esports wyznaczyło nową metę dla… pro graczy ze Wschodu. Pyke top bije rekordy popularności!

Myśleliście, że pięć minut sławy prowadzonego przez Jankosa G2 Esports minęło tuż po wygranej na MSI 2019? Jak się okazuje, to dopiero początek.

W ostatnich grach profesjonalistów możemy zauważyć, że Pyke na topie jest coraz częstszym wyborem. Nie tak dawno mecz Pyke top zagrali m.in. Smeb z KT Arrows, Zz1tai z Royal Never Give Up (tutaj Pyke na midzie), Cuvee z Gen. G.

Pick został wybrany przez Wundera z G2 Esports w grze przeciwko SKT T1 w fazie grupowej. Na topie rywalizował z Khanem, który wybrał Jayce’a. Pick zapewnił G2 zwycięstwo 3:2, pozwalając na wejście do finałów, a następnie zajęcie pierwszego miejsca na MSI 2019. Innym niestandardowym pickiem drużyny była m.in. Syndra ADC.

Sytuację skomentowała sama drużyna G2 Esports:

Co to zmienia?

Od zawsze powtarzano, że to gracze z Zachodu kopiują wschodni styl gry. Drużyny z krajów Azji stworzyły swoją własną taktykę: bardzo agresywną i nastawioną na jak najszybsze zakończenie meczu. Przez ostatnie siedem lat profesjonalną sceną League of Legends rządziły drużyny z Korei i Chin.

Drużyny, których mistrzowie zostali pokonani na tegorocznym MSI przez – odpowiednio – zespół europejski i amerykański. W finałowym meczu okazało się, że w Europie kryje się nieprawdopodobna siła: G2 Esports nie tylko zwyciężyło nad Team Liquid, ale także ustanowiło nowy rekord najszybciej rozegranych meczów BO5, bijąc na głowę poprzedni wynik.

Tym razem okazuje się, że to europejskie G2 Esports wyznacza metę, która zaczyna przyjmować się na Wschodzie. Stworzyło pick, który pokonał SKT T1 i dzięki któremu zaczęto doceniać europejską drużynę.

Możecie powiedzieć, że Europa wyznaczyła już kilka wyborów, które zagościły w grze na dłużej, jak Lulu na topie czy duo Sona i Taric na bocie. Trendy te powoli kiełkowały w grach EU, ale gdy tylko pojawiały się na Wschodzie, kwitły w niesamowitym tempie za sprawą skrajnego ich nadużywania .(Ze względu na różnice kulturowe azjatycka droga do doskonałości to bycie najlepszym w tym, co komu dobrze idzie – z tego powodu nasze “it’s just a game” jest ich “it’s a game”. Gracz z dalekiego wschodu jest stereotypowo o wiele bardziej nastawiony na wygraną niż my).

Tym razem jasno możemy zobaczyć, że trend pojawił się za sprawą europejskiej drużyny. Nie jest to kolejna sytuacja, w której metę tworzy Europa, by to Azja mogła ją opanować do perfekcji. Nawet jeśli taktyka będzie nagminnie wykorzystywana w grach na KR czy JP, wszyscy będą wiedzieć, że początki miała w meczu G2 Esports na SK Telecom T1. Czy pokonanie mistrzów świata nie jest doprowadzeniem taktyki do perfekcji?