League of Legends r.

Jak poprawnie wardować? Sztuka wardowania

Tajemnicza sztuka wardowania - wygraj dzięki wardom!

Często zdarza się, że przegrywamy grę przez złe pozycjonowanie totemów, nie będąc tego nawet świadomi. Wiele osób twierdzi, że wardowanie jest mniej istotną częścią rozgrywki. Otóż są w wielkim błędzie! Najczęściej stawiamy wardy w “krzakach” blisko rzeki, mając na celu uniknięcie ganków od junglera drużyny przeciwnej. Nie jest to złym nawykiem, ale możemy to dopracować. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, trzeba najpierw zdefiniować różnicę pomiędzy defensywnym a ofensywnym wardowaniem.

Defensywa wardowania

Defensywne_wardy

Na zdjęciu wyżej ustawienie wardów zaprezentowane jest od strony drużyny niebieskiej. Defensywne wardowanie jest zazwyczaj pierwszym, jakie stosujecie w danej rozgrywce. Najlepszy czas na stawianie totemów to od 2:45 do 3:00 minuty gry, gdyż jest to moment, w którym jungler zazwyczaj kończy czyszczenie swojej połowy i decyduje się na ganka. To rozmieszczenie wizji pozwoli Wam zapanować nad swoją stroną mapy, tym samym uniemożliwiając np. junglerowi drużyny przeciwnej podkradanie mobów. Dzięki temu zawsze będziecie gotowi na zdobycie darmowego fraga, kiedy ktoś z enemy wkroczy na wasze dobrze zwardowane tereny, nie będąc tego świadomym.

Ofensywa wardowania

Ofensywne_wardowanie

Ofensywne wardowanie jest zdecydowanie trudniejsze niż defensywne i o wiele bardziej ryzykowne. Aby uzyskać takie rozstawienie totemów, bardzo ważne jest pushowanie swojej linii. Podczas gdy Twoja linia jest wystarczająco zepchnięta w stronę przeciwnika, możesz swobodnie wymknąć się np. do enemy jungli, postawić warda i jak najszybciej wrócić, aby nie przegapić kolejnej fali minionów. Dzięki tej wizji na przeciwnej stronie mapy bardzo łatwo jest nam zorientować się, gdzie w danym momencie jest przeciwnik i na jakie kroki możemy sobie pozwolić np. bez problemu możemy wziąć Blue wroga, kiedy ten akurat jest na Redzie. Zdecydowanie łatwiej jest nam również pushować linię, bez obawy przed interwencją kogoś z drużyny przeciwnej.

Nie możemy jednak opierać się na jednej taktyce przez całą grę, gdyż rozgrywki są dynamiczne i rozwijają się w bardzo różnym tempie. Powinniśmy dostosować wardowanie do odpowiedniego momentu meczu i zastanowić się, które będzie dla nas korzystniejsze. Istotne jest to, czy wygrywasz linię oraz w jaki sposób otwarta jest mapa. Warto mieć również na stanie pinka, który znajduje się w jednym miejscu zazwyczaj dość długo. Dobrze jest też czasem zwrócić uwagę na czas odnawiania smoka oraz Barona i zwinnie postawić tam wizję.