Powrót do podstaw – to Ci pomoże wygrać więcej gier!

Przegrywacie gry? Tiltujecie? Ciągle macie złe K/D/A? Nie wiecie, co robić teraz? Ten miniporadnik pomoże Ci wygrać więcej gier!


Myślicie pewnie, że to wina Waszych współtowarzyszy – to oni przegrywają grę i feedują. Jeżeli jednak przegrywacie notorycznie – możliwe, że wina leży po Waszej stronie. Zobaczcie parę z tych porad, które powinny usprawnić Waszą grę.

Złożone postacie

Pewnie teraz popatrzycie na postacie którymi gracie i pomyślicie sobie, że są niezłe, potraficie nimi grać. Najczęściej nie chodzi o to. Jeżeli przypomnisz sobie bohaterów, którymi grałeś rankedy, a potem spojrzysz na postacie takie jak: Vayne, Lee Sin, Yasuo, Zed, Azir, Kalista albo Riven, to niestety – te postacie są zarezerwowane dla bardzo wysokiego elo, Diamond/Master i normalny gracz nie powinien nimi grać na rankedach. Zobaczcie klip Rusha (byłego junglera C9, Challenger w Korei):

Aby podsumować to szybko:

 • Aby zostać lepszym w grze, należy grać trochę “prostszymi” postaciami.
 • Postać taka jak Lee Sin, który jest naprawdę trudnym junglerem, przez którego więcej musimy myśleć nad tym, jak grać, a nie skupiać się na samej grze, nie sprawdzi się dobrze na niższym ELO. Dobrym przykładem będzie combo Lee Sina – Flash + ult. Jest ono trudne do wykonania, ale postać taka jak Zac może wykonać podobne zagranie bez znajomości takich mechanik.
 • Kolejnym przykładem będzie Vayne – aby grać nią dobrze, musimy znać perfekcyjnie jej mechaniki.

Wybór postaci do grania na rankedzie

Ważne jest to, jakimi postaciami powinniście grać, a jakimi nie powinniście. Dodatkowo warto sprawdzić, iloma bohaterami chcemy/możemy grać na rankedzie. To może być problemem dla niektórych graczy, ale posiadanie 2-3 championów na obie role jest bardzo dobrym pomysłem.  Dlaczego to może pomóc? Jeżeli będziesz grać tylko wybranymi postaciami, dokładniej poznasz ich mechanikę, co przełoży się na wyniki.

Przykładowe postacie, którymi możecie grać na midzie i topie, będąc w Silverze:

Mid:

Annie_OB

Lissandra_OB

Top:

Darius_OB

Malphite_OB

Trundle_OB

Kille nie zawsze wygrywają grę!

Powróćmy do podstaw jeszcze raz. Wiecie – macie świetny dzień, zero śmierci, same zabójstwa, ALE! Nie przejmujecie się żadnymi innymi celami i idziecie tylko po kille, co jest dużym błędem. To nie zabójstwa wygrywają grę, tylko cele takie jak wieże, smoki, Barony, inhibitory i na końcu zniszczenie Nexusa. Jeżeli gramy tylko pod kille – to zła rzecz. To dzięki kombinacji zabijania przeciwnika i umiejętnej strategi można wygrywać gry!

Pomyłki mogą wiele nauczyć

Może to zabrzmi dziwnie, ale 80-90% śmierci jest winą gracza, a nie tego, że przeciwnik jest niesamowicie dobry. Śmierć może być spowodowana złym pozycjonowaniem, farmieniem na linii z 200 HP i wieloma, wieloma innymi przyczynami. Jeżeli dowiemy się, jakie błędy popełniliśmy, możemy nauczyć się na tych błędach i stać się lepszymi graczami!

O autorze: Spliter

SpliterWszechstronny indywidualista, który podąża swoimi ścieżkami. Czasem pozytywny, czasem negatywny. Nie ma tematu na który nie mogę nie pogadać - czy chodzi o technologie, poprzez gry, po nawet najdziwniejsze tematy.
Jeżeli chcecie się ze mną skontaktować, to możecie:
- zajrzeć na mój kanał Youtube i zostawić suba: youtube.com/user/spliter131
- napisać maila: SpliterH2P@wp.pl (także zapytania o współpracy ze mną)
Tak serio: jeżeli macie jakiekolwiek pytanie, to piszcie - w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć ^^
-----------------------------------------------------------------------------------
A, wspominałem że byłoby mi miło, jakbyście zostawili suba na moim kanale? <3 Klik tutaj, aby zasubować!

 • Varsib

  Bullshit, prawie jak zawsze na tej stronie (jeśli chodzi o porady) :X Jeśli w niskiej lidze (platyna włącznie) nie jesteś w stanie opanować postaci mechanicznej, to nie graj nią w ogóle… niskie ligi to właśnie NAJLEPSZE miejsce do wyszukania i opanowania postaci mechanicznej dla siebie i pnięcie sie powoli w góre… W moim przypadku jest to Shaco – nie jest aż tak wymagający, ale bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na inne rzeczy niż combo oraz jego “trudność” w używaniu ulta jest chyba największa i imo jest to jeden z najpotężniejszych ultów na soloQ.

 • PokeSeazard

  #NoOffence
  “Ciągle macie złe K/D/A?” A chuj ma do tego KDA? lol
  Dobrzy gracze mogą carrować gry z supportami mając pod koniec gry (krótkiej >30min) staty 0/7/9 (ładne KDA).
  Ale szanuję i czytam dalej.

 • Halofx

  Zgodzę się z tym że Lee Sin jest trudną postacią sam wiem bo mam go kupionego z początku mi się spodobał jak jakieś parę miesięcy temu był w rotacji to był mój jakby to nazwać początek gry LoLa. Chociaż bodajże w 4 lub 5 sezonie grałem w LoLa ale to było przez jakieś 2 miesiące. Często jako jungler spotykam się z tym że ktoś ginie na topie albo na midzie i zaczyna się wyzywanie od noobów albo idiotów za to że nie pomogłeś. Sam jak gram solo to się wkurzam że taki mid albo bot nie pomagają w biciu smoka albo że jeśli ktoś pinguje non-stop o pomoc to będe go gankować bądź że piszą że “report jungler for feed” a taka osoba nie daje żadnego SS.

 • KotekLenka

  To zabawne i smutne jednocześnie, mimo że tak bardzo nie lubię Vayne i wiem, że w okolicy niskiej platyny naprawdę mało kto umie nią grać, to i tak widzę ją w co drugiej grze. Nawet raz myślałam, by ją zbanować, ale w pewnej grze jeden z sojuszników zbanował Vayne, to jej “main” się obraził i poszedł feedować (twierdząc, że jest smurfem z diamentu na EUW i że gra tylko Vayne, a banowanie jej go zestresowało i to przegrało gra). Gracze Vayne na średnim i niskim elo są naprawdę dziwaczni.

  • Hrasher

   Sam gram od s3 vayne do s6 z brązu do diaxa nią grałem jak ogarniesz vayne to umiesz grać każdym adc 😀
   Mam 2 konta w diaxie 1 platyna samą vayne , każdy kiedyś się uczy grać daną postacią 😀