League of Legends r.

Poradnik dobrego junglera

Zdaniem wielu graczy jungler jest najważniejszą rolą w zespole. Ma wpływ na losy każdej linii zarówno we wcześniejszej fazie gry, jak i walkach drużynowych. Leśnik jest odpowiedzialny za cały team, przez co także zbiera najwięcej wyzwisk z powodu przegranej linii. Jak być dobrym junglerem i poprowadzić drużynę do zwycięstwa? Zapraszam do lektury.
  • Dopasuj junglera do kompozycji drużyny. Jungler spełnia rolę zależną od kompozycji drużyny. Wypełniaj luki w drużynie. Jeśli brakuje Wam obrażeń fizycznych – wybierz assasina. Jeśli nie macie tanka… itd.
  • Zwracaj uwagę na przedmioty przeciwników. Spróbuj skontrować wrogów poprzez dobranie odpowiedniego buildu. Przykład: Jeśli grasz junglerem z dużym DMG-em i w przeciwnej drużynie gracze kupili dużo pancerza – kup item z przebiciem pancerza/destrukcją.
  • Dbaj o odpowiednią wizję/uważaj na wizję przeciwnika. Wizja to bardzo cenna wiedza, dzięki której możemy planować bardzo wiele rzeczy, tj. robienie Smoka/Barona, gankowanie, counterjunglowanie.

 

  • Nafeeduj swoje linie, nie siebie. Gankując jakąkolwiek linię, powinieneś postarać się, żeby killa zdobył Twój laner (najważniejszy mid/bot). Jeżeli jest ryzyko, że Twój sojusznik zginie (wymiana 1 za 1), zabij wroga jak najszybciej (asysta też jest dobra, przez to Twój laner nie jest do tyłu). Możesz także pomóc przepchnąć linię, żeby Twoja fala rozbiła się o wieżę albo żeby zniszczyć wieżę.

  • Zawsze informuj drużynę o tym, co chcesz zrobić. Pinguj/pisz na czacie za każdym razem, gdy chcesz zgankować linię, zacząć teamfight, zrobić smoka/barona. Pozwala to Twojej drużynie na odpowiednie przygotowanie się do akcji.
  • Nie zostawaj w tyle. Jeśli jesteś do tyłu z farmą, goldem, poziomem – lepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie swojej jungli niż zaczęcie smoka, gankowanie na bota. Zmniejsza to ryzyko na ewentualne nafeedowanie przeciwnej drużyny (jak jesteś do tyłu, przeciwnik łatwiej może Cię zabić i zdobyć trochę złota).
  • Denerwuj przeciwną drużynę. “Babysittuj” swoje linie. Po ganku, gdy przeciwnik zużył wszystkie summonerki – zgankuj go jeszcze raz. To go na pewno wyprowadzi z równowagi. Najlepiej byłoby robić tak z przynajmniej dwoma liniami. Dzięki temu nafeedujesz jedną linię, a przeciwny leśnik będzie miał kłopot, którą linię zgankować, nie mówiąc już o tilcie i obwinianiu junglera o brak pomocy 🙂

 

Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam w staniu się lepszym leśnikiem.