League of Legends r.

Popularność bohaterów w liczbach i grafikach – gdzie będzie Twój ulubiony champ?

Jesteście ciekawi jak Riot postrzega popularność bohaterów? Ostatnio ukazał się naprawdę przyjemny tekst o... a sami zobaczcie - i sprawdźcie czy będzie tam Wasz ulubiony champion!

Riot:

Hej wszystkim! Z tej strony RiotNova. Chciałabym wyjawić wam parę sekretnych narzędzi, których używamy do oceny popularności bohaterów w Riot. Wskazówka: wymaga to czegoś więcej niż szybkie wyszukiwanie na champion.gg i wiąże się z mnóstwem danych.

Kiedy mierzymy popularność bohatera, rozbijamy ją na dwie płaszczyzny, znane jako mierzenie wszerz i w głąb. Każda z nich mierzy inny (ale równie wartościowy) rodzaj popularności, razem tworząc wyczerpujący obraz tego, jak rzeczywiście popularny jest dany bohater.

Uwaga: będzie dużo matmy.


LICZBY

Ogólny wzór na popularność bohaterów jest prosty:

Popularność bohatera = liczba unikalnych graczy, którzy grali bohaterem x średnia liczba gier, które gracze rozgrywają bohaterem

W uproszczonej wersji:

popularność bohatera = wartość wszerz x wartość w głąb.

W równaniu tym wartość wszerz jest liczbą unikalnych graczy, którzy grali bohaterem w danym czasie (np. w jednym patchu). Jeśli ty, twój przyjaciel i twój feedujący górny graliście Riven, liczy się to do wyniku Riven wszerz w danym okresie.

Wartość w głąb to średnia liczba gier rozegranych danym bohaterem na gracza w danym okresie. Jeśli tylko ty w swojej ekipie grasz Yorickiem, ale rozegrasz nim od groma gier, samodzielnie przyczyniasz się do jego wyniku w głąb.

Wartości wszerz i w głąb mogą być użyte jako dwie osi wykresu, a każdy z czterech kwadrantów stworzonych w ten sposób reprezentuje inny typ popularności (lub niepopularności) bohatera.

Wygląda to tak:

Popularni i niepopularni bohaterowie są dość oczywiści. Popularnych bohaterów widzimy w wielu grach (a nawet w ostatnich Blogach Jasnowidzenia). Mają oni wysokie wyniki w głąb i wszerz.

Niepopularni bohaterowie to tacy, o których większość graczy rzadko myśli, może poza przypadkami, kiedy są szczególni silni lub przechodzą przeróbkę, jak na przykład Evelynn. Niepopularni bohaterowie mają niski wynik zarówno wszerz, jak i w głąb (nie ma tu żadnej niespodzianki).

Niszowi bohaterowie pojawiają się w grach od czasu do czasu i zazwyczaj jest to osoba grająca tylko tym bohaterem, z którą ciężko będzie sobie poradzić, jak na przykład grający Illaoi. Niszowi bohaterowie mają wysoki wynik w głąb, ale niski wynik wszerz.

Uniwersalny bohater jest zazwyczaj dość prosty w zrozumieniu i grze, więc więcej graczy może okazjonalnie nim zagrać, kiedy mają na to ochotę, jak na przykład Annie. Bohaterowie ci mają wysoki wynik wszerz, ale niski wynik w głąb.

Warto zauważyć, że uniwersalni i niszowi bohaterowie mogą być podobnie popularni, ale jak są popularni robi wielką różnicę — jedni dzięki liczbie unikalnych graczy, a drudzy dzięki liczbie gier na gracza.


GRAFIKA

Oto jak wyglądała popularność bohaterów w patchu 7.16.

Ważne jednak, żeby nie wyciągać wniosków tylko z jednego patcha. Bohater może być silny, albo wybierany przez profesjonalistów, albo może dostał nową odjechaną skórkę, jak na przykład Czarodziejki Gwiazd. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na popularność bohatera w jednym patchu.

Kiedy rozciągniemy oś czasu daleko daleko wstecz, aż do patcha 5.24, otrzymamy następujący, jasny wykres.

To niesamowite dzieło sztuki można znaleźć w lokalnym muzeum wśród kolekcji prac Jacksona Pollocka. A tak na serio, w tej plątaninie kolorowych nitek kryje się mnóstwo informacji. Przyjrzyjmy się szczegółom.

(Uwaga: każdy punkt zgięcia reprezentuje kolejny patch, a linie łączące punkty stają się grubsze przy nowszych patchach; tak więc najgrubsza linia = najnowszy patch).

Powracając do czterech kwadrantów, oto przykłady bohaterów, którzy pozostali w tym samym miejscu. Illaoi od jakiegoś czasu jest niszowa, podczas gdy Annie pozostaje łatwym w użyciu uniwersalnym bohaterem. Mamy zawsze popularnego Lee Sina i wiecznie niepopularnego Karthusa. Wykres pokazuje, jak wygląda popularny, niepopularny, uniwersalny lub niszowy bohater.

Strzelcy są szczególną grupą — spośród ok. 20 strzelców tylko kilku znajduje się w kategorii niepopularnych bohaterów. Co więcej, około połowa strzelców jest zawsze w kategorii popularnych bohaterów. Jedną z teorii ciągłej popularności strzelców jest fakt, że 1/5 bohaterów w każdej grze na Summoner’s Rift to strzelcy, zakładając, że każda drużyna będzie mieć prowadzącego (chyba, że jesteście przełamującymi metę bonobo… albo geniuszami). Ponieważ 1/7 bohaterów League to strzelcy, pula wyboru jest dosyć mała, co może skutkować dużą popularnością strzelców jako klasy.

Kolejną rzeczą, która może przyczyniać się do ich ogólnej popularności jest fakt, że umiejętności potrzebne do efektywnej gry jednym strzelcem dotyczą wszystkich bohaterów w tej grupie: ustawianie się jest kluczowe, a cała gra polega na zmaksymalizowaniu obrażeń zadawanych poprzez klikanie prawym przyciskiem myszki. Oznacza to, że jeśli opanowaliście jednego strzelca, umiejętności te pomogą wam łatwo zrozumieć następnego.

Być może musimy stworzyć więcej strzelców, żeby bardziej ich rozróżnić, ale pozostaje jeszcze jedna teoria, która wyjaśnia ich popularność: wielu strzelców jest humanoidalnych, a ludzie z jakiegoś powodu lubią grać ludzkimi bohaterami.

Potwory i tak już mają ciężkie życie, są potworami i w ogóle, ale okazuje się, że gracze również nie wybierają ich tak często jak humanoidów. Spośród ośmiu potworów, żaden nie jest obecnie popularny, a tylko jeden był w ogóle popularny od kiedy zaczęliśmy zbierać te dane (pomijając debiutancki patch Aureliona Sola). Jedną z teorii ich niepopularności jest to, że być może łatwiej jest się zidentyfikować lub aspirować do bycia czadowym łowcą demonów niż samotnym kryształowym skorpionem. Ale możliwe też, że my jako projektanci nie oddaliśmy do końca motywu lub umiejętności, które powinny mieć te stworzenia.

Rozbicie popularności na wartości wszerz i w głąb pozwala również na lepsze sprawdzenie wpływu przeróbki bohatera na jego popularność. Nigdy nie próbujemy sztucznie zwiększyć popularności bohatera. Zamiast tego staramy się ustalić cel projektu i dopracowywać efekty graficzne, motyw i umiejętności bohatera ukierunkowane na ten cel, aż wszystko zacznie tworzyć spójną całość.

Na przykład nigdy nie spodziewaliśmy się, że Urgot stanie się najpopularniejszym bohaterem (ani nawet bohaterem, który będzie w kwadrancie „popularnych”), więc postaraliśmy się wykorzystać jego unikalne cechy i zrobić z niego możliwie najlepszego, najbardziej urgotowego Urgota. W tym przypadku naszym celem było również przeniesienie Urgota z kategorii niepopularnych do niszowych bohaterów. Wygląda na to, że zmierza w tym kierunku, ale wciąż jest jeszcze nowy, więc zobaczymy po jakimś czasie.


JAK TO WYKORZYSTUJEMY?

Chcemy tworzyć bohaterów, którzy będą podobali się graczom, co oznacza, że albo wszyscy będą chcieli nimi grać, albo będą grać nimi głównie wybrani. Jesteśmy usatysfakcjonowani obiema opcjami, ale jedyną rzeczą, której nie chcemy, to żeby bohater stał się niepopularny. Zawsze chcemy, żeby poświęcony przez nas czas i wysiłek przekładał się na bohaterów, których gracze będą lubili i którymi będą grali z ekscytacją.

Dane te nie są najważniejszymi informacjami, jakie zbieramy na temat bohaterów. Służą nam raczej jako sugestia do zadawania sobie pytań o to, co lubią gracze. Dlaczego Lee Sin jest popularny przez ponad półtora roku? Dlaczego gracze lubią i grają pewnymi bohaterami? Czemu pewne grupy są mniej popularne niż inne? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, więc żeby znaleźć rozwiązanie pewnych kwestii, łączymy te dane z innymi rzeczami, takimi jak Narzędzie Oceny Bohaterskich Przyjaźni. Nawet po tak długim czasie wciąż uczymy się wiele o graczach i dane tego typu pomagają nam tworzyć i aktualizować bohaterów tak, żeby się wam podobali.