r.

Paladins – Recenzja

Paladins: Champions of the Realm, dobry first-person shooter czy kolejny gniot? Przekonajcie się!

paladins-logo-large

Gra stworzona przez studio Hi-Rez Studios znanego głównie ze Smite’a jest swoistą pierwszoosobową strzelanką nastawioną na dynamiczne starcia i bardzo szybką rozgrywkę. Stanowi darmową konkurencję dla Overwatcha, a jej premiera planowana jest na rok 2016. W obecnej fazie gry mamy do dyspozycji ośmiu bohaterów. Każdy z nich posiada unikatowe umiejętności i tryb walki. Dodatkowo w grze, każdy z nas posiada mounta ze względu na duże i otwarte mapy (poruszanie się pieszo jest wysoce niewskazane).  Obecnie trwają zamknięte beta-testy.

Paladins 2015-11-24 22-03-01-656

 

Grafika jest nastawiona na nieco kreskówkowy styl. Na każdym kroku z ekranu biją tęcze, po których patatajają wspaniałe jednorożce, a na nich nasi przesłodzeni bohaterowie. Niektóre postacie mają problem z oświetleniem (efekt sztucznego podświetlenia). Niestety, biblioteki gry oparte są na nieco przestarzałym DirectX 9. Możemy sobie tylko wyobrażać jak wspaniale wyglądałbym Paladins np. na takim DX 12, który notabene zbliża się wielkimi krokami dla użytkowników Windowsa 10. Osobiście miałem tylko jeden problem z grafiką, gra pomimo moich doraźnych wskazań aby ustawić wartość Shader Quality na Maximum usilnie trzymała się wersji Low.

 

Paladins 2015-11-24 22-14-50-018

Soundtrack celuje w epickie tematy. W menu jest na prawdę dobry utwór, zagrzewający nas do bohaterskiej walki! Po meczu również mamy tematyczne kawałki zależnie od wygranej lub przegranej, które jeszcze bardziej nakręcają nas na kolejny mecz. To, co najbardziej dało mi się we znaki, to zapętlająca się zbieranina dźwięków, która odpala się po przejęciu punktu kontrolnego. Miała ona zapewne dodać dynamiki grze, jednak mi osobiście tylko przeszkadza. Odgłosy walki sprawiają wrażenie nieco przesłodzonych jednak trafiają w kreskówkowe tematy. Tak, jakby ktoś wielkiemu złemu robotowi dał zabawkowy pistolet laserowy i kazał wszystkich usmażyć. PIU PIU PIU!

 

Paladins 2015-11-24 22-13-22-539

Mechanika gry jest dziecinnie prosta i myślę że to jest zaletą tej gry. Mecze rozgrywane są w trybie 5v5 i przeważnie trwają do 20 minut. Po prostu chodzisz i strzelasz lub walczysz wręcz. Jest jednak coś, co znacznie urozmaica rozgrywkę –  system ulepszania swojej postaci poprzez karty! Każdy bohater posiada własny zestaw kart, które możemy wyciągać ze skrzynek (nawet do 5 kart z jednej skrzynki!) lub tworzyć z innych. W danej rozgrywce możemy mieć 5 aktywnych kart, które dostajemy przy okazji zdobywania kolejnych poziomów naszego dzielnego wojownika lub wojowniczki. Przed każdym meczem zbierany jest losowy deck z posiadanych przez nas kart dla danej postaci. Im wyższy poziom, tym więcej aktywnych efektów, czyli nasz bohater staje się coraz bardziej OP.

 

Paladins 2015-11-24 22-14-10-460

W obecnej fazie bety są dostępne 2 tryby rozgrywki. Practice (co-op vs AI) oraz Casual (PVP). Dostępne mamy 3 mapy, które są na prawdę ogromne (konieczność wprowadzenia mountów). Podczas meczu naszym głównym celem jest dostanie się do skarbca przeciwnej drużyny. Każdy team ma swój zamek, w którym znajduje się ów cel rozgrywki  i 2 bramy. Aby dostać się do środka, trzeba zniszczyć wszystkie bramy oraz sam skład kosztowności. Możliwe jest to tylko podczas oblężenia. A do takowego potrzebna jest  ciężka machineria, którą zdobywamy poprzez przejęcie punktu kontrolnego.

 

Paladins 2015-11-24 22-12-15-912

Paladins ma szansę w starciu z takimi molochami jak Overwatch czy Team Fortress 2. Jest to gra idealna na odstresowanie, po ciężkim dniu w szkole kiedy facetka zrobiła kartkówkę z matmy lub dostało się słabą ocenę z zielnika z przyry. Miejmy tylko nadzieję, że w przyszłości nie będzie to gra pay2win. Przypadł mi do gustu głównie ze względu na prostą rozgrywkę, chociaż znajdują się tu też elementy taktyki (w końcu trzeba wiedzieć kiedy użyć skilla czy wycofać się z walki aby odnowić HP). Grę polecam każdemu fanowi czystego wpierdolu.

 

Plusy:

  • Free2play
  • Dynamiczna rozgrywka
  • Czysta rozwałka
  • Duże mapy
  • System kart z ulepszeniami

Minusy:

  • Przestarzałe biblioteki
  • 2 tryby rozgrywki