League of Legends r.

Nowy Swain jest dobrym… supportem?

Swain po reworku walczy o miejsce wśród popularnych sololanerów, ale na supporcie też nie zawodzi. Jeśli jesteście fanami hooków Thresha czy Blitza, to będziecie się czuć jak w domu, nie zapominając o tym, że nasz Noxiański Generał ma o wiele lepsze obrażenia. Zapraszam Was do poradnika odnośnie Swaina na supporcie!

Umiejętności

Swain już na pierwszym poziomie ma dobrą możliwość obijania rywali. Połączenie Nigdyruchu z naszą pasywką (tą częścią od przyciągania) oraz z autoatakiem daje nam prostą możliwość aktywowania Electrocute’a. Dlatego na pierwszym poziomie bierzemy E. Nevermove ma też inne dobre zastosowanie. Możemy invade’ować z naszą drużyną przeciwny las i łapać rywali mających na sobie CC. E również maksujemy jako pierwsze – krótszy czas odnowienia na naszym CC oraz głównym źródle harassu jest bardzo ważny. Należy również zwrócić uwagę na ilość CC w naszym teamie, szczególnie u naszego ADC. W końcu będziemy potrzebować kogoś, kto pozwoli nam używać często pasywki, w tym przede wszystkim na linii.

Na drugim poziomie oraz jako drugi skill maxujemy W. Wizja Imperium ma duże obrażenia oraz jest też użyteczne dla drużyny. Jeśli spodziewamy się przeciwnego junglera w okolicach bota, to nasze W rzucone na jakiegoś campa lub na Smoka może nam go bezproblemowo ujawnić. Q polecam maksować ostatnie oraz używać go oszczędnie. Rzucaj je, kiedy wykonasz prawidłowo combo, ponieważ masz wtedy gwarancję trafienia.

Przedmioty

Zaczynamy z Ostrzem Złodziejki Czarów oraz z odnawialną potką. Każde trafione combo z E, o którym wspomniałem na początku, zdetonuje nam wszystkie ładunki Spellthiefa. Oprócz tego ten przedmiot dla supportów daje nam AP, przez co nasze obrażenia się zwiększają. Zazwyczaj na wspierającym bierzemy 3 zwykłe potki, ale druga cześć naszej pasywki – fragmenty dusz, runa Taste of Blood oraz daleki range pozwoli nam mieć dużo zdrowia, więc Refillable Potion całkowicie starczy – nie będziemy musieli marnować golda. Na pierwszym powrocie najlepiej kupić podstawowe buty oraz ulepszyć Spellthief w Frostfang, by zwiększyć dochód złota.

swain support 8.4 przedmioty

Na pierwszy przedmiot budujemy Zeke’s Convergence. Ten przedmiot jest bardzo opłacalny oraz daje 20% slowa wokół nas, gdy użyjemy R-ki, co jest równie silne co spowolnienie z Rylaia. Dodatkowo slow będzie podwojony oraz dostaniemy dodatkowe obrażenia, gdy zaatakujemy podpalony cel przez naszego sojusznika, z którym jesteśmy połączeni. Nikt nie ucieknie nam z zasięgu R! Oprócz tego Zeke daje nam dodatkowe, defensywne statystyki, które uczynią nas bardziej tankowatymi.

Póżniej ulepszamy buty do Mercury’s Treads oraz kupujemy Locket of the Iron Solari, który pozwoli nam przetrwać na przodzie teamfightu. Build kończymy Knight’s Vowem i Spirit Visage’em, które jeszcze bardziej polepszą nasz sustain. Te przedmioty dadzą nam również 40% CDR-a. W międzyczasie ukończ przedmiot na supporta w “Wardziarkę” oraz na koniec kup defensywny eliksir.

swain support 8.4 itemy

Runy i Spelle

Naszym keystone’em będzie Electrocute, ponieważ możemy go już bezproblemowo aktywować na pierwszym poziomie, tak jak wspominałem wcześniej. Z drzewka Dominacji bierzemy jeszcze Taste of Blood – polepszy nasz sustain na linii i nie tylko. Wybieramy również Zombie Wardy, które pozwolą nam jako supportowi polepszyć wizję jeszcze bardziej, a na koniec Ravenous Hunter dla jeszcze większego sustainu. Jako drugie drzewko wybieramy Czarnoksięstwo i z niego decydujemy się na Manaflow Band – zwrot many pozwala na częstszy poke. Ostatnią runą będzie Celerity, które da nam dodatkowy movement speed, przez co łatwiej będziemy trzymać rywali na naszej R-ce.

Bierzemy Flash + Ignite’a, ponieważ będziemy grać agresywnie, więc Podpalenie da nam early presję oraz większą szansę na zabójstwo. Możemy również brać Exhausta, ale to bardziej zależy od tego, czy rywale mają asasynów lub hypercarry, które będą potrzebowały osłabienia.

swain support 8.4 runy

Jak grać

Tak jak wspomniałem, Swain jest agresywnym supportem, więc tak powinniśmy grać. Squishy postacie będą burstowane przez nasze combo, ale herosi z możliwościami ucieczki, z dalekim range’em lub możliwością disengage’u mogą być dla nas problemem. Czasem lepiej będzie zacząć z Ancient Coinem, by nie być do tyłu ze złotem. Mowiłem, że Swain działa podobnie jak postacie z hookiem, ale ma możliwości, jakich te postacie nie mają. Generał Noxus ma fantastyczne zasięgi umiejętności, a na dodatek większość z tych skilli przechodzi przez miniony, co jeszcze bardziej ułatwia nam obijanie rywali. Oznacza to, że nawet w słabych match-upach może trade’ować się z przeciwnikami mimo słabych szans na zabójstwo.

Gdy schodzimy z bota, głównie staramy się robić wizję dzięki Zombie Wardom oraz naszemu W, szczególnie w przeciwnym lesie. Umiejętności Swaina pozwalają nam samotnie wardować enemy junglę, ale warto robić to z naszym leśnikiem, ponieważ bardzo łatwo nam jest wtedy kogoś wyłapać. Jako Swain nie mamy jakiegoś świetnego brania wież czy też siege’owania rywali, ale jesteśmy off-tankiem z dużą ilością CC, gdy mamy R-kę oraz Locketa w gotowości.

Dlaczego Swain supp?

Dlaczego mam wybierać Swaina na supporta zamiast innych wspierających, którzy również oferują możliwość łapania rywali oraz dobrego engage’u? Podsumujmy to. Najważniejszym powodem jest to, że umiejętności Swaina przechodzą przez miniony, dając nam możliwość trade’owania oraz zgarniania killi. Innym dobrym powodem jest to, że przez całą grę ma silnego ulta, który ma dobrą synergię z tanimi tank itemami dla supporta. Ostatnim powodem, lecz nie najsłabszym, jest nasza pasywka. Przyciąganie rywali z CC jest bardzo często możliwością zabójstwa na linii, a w teamfightach mamy możliwość użycia go co chwilę dzięki 6 sekundom CD na 11 poziomie. W połączeniu z innymi umiejętnościami można go postawić wysoko w hierarchii wspierających.

Zamierzacie przetestować Swaina na suppie? A może już nim graliście na tej roli? Zapraszam do dyskusji! (Tylko proszę, nie testujcie go na rankedach, plox).