Co tak naprawdę znaczy 10 last hitów na minutę?

Często mówi się, że 100 last hitów w 10 minucie to perfekcjny wynik (daje nam to 10 last hitów na minutę), w który powinniśmy celować w każdej grze. Ale w sumie co to w ogóle znaczy?

10 cs/min

Bardzo często pierwszą wskazówką jaką otrzymacie od lepszych graczy bądź po prostu od znajomych będzie “celuj w 10cs/min”. Samo to ma o wiele więcej znaczenia niż tylko “ładny creep score” i więcej golda. Oczywiście, nie zawsze będziecie w stanie zabić te 10 creepów na minutę więc generalnie powinniśmy w swoich grach celować w 8cs+/min.

Pamiętajmy, że farmienie jest sporą częścią lola, ale nie jedyną. Możesz mieć 10cs/min ale także inne problemy uniemożliwiające Ci dalszy climb. Rzadko kiedy widzi się graczy, którzy utknęli w niskiej randze mając w każdym meczu te 8cs+/min.

Osiąganie 8cs/min W KAŻDEJ GRZE świadczy kilka rzeczy:

 • Granie przeciwko przeciwnikom z taką samą rangą nie sprawia Ci dużego problemu. 8cs+/min jest świetnym wskaźnikiem tego, że będziesz w stanie robić coś w grze. Jeśli ciągle osiągasz 5-7cs/min oznacza to, że nie jesteś po prostu w stanie (póki co) grać lepiej niż grasz teraz. Nie oznacza to, że idzie Ci słabo, po prostu nie idzie Ci lepiej niż reszcie. Wszyscy, niezależnie od ligi, będą hardstuck jeśli ich farma będzie poniżej 8cs/min. Powiecie “Ale jak to? W diamencie nie wszyscy wyciągają 8cs/min?”. Ano tak, ale to niekoniecznie oznacza, że średnio im last hitowanie wychodzi. Po prostu są już na poziomie, gdzie wzięcie każdego miniona w niepoprawny sposób jest karane przez oponenta. Jeśli uda Ci się osiągnąć 8cs+/min, będzie to oznaczało, że jesteś w stanie grać ze swoim przeciwnikiem na równi, a nawet lepiej.
  Zanim wszyscy z 10cs/min skomentują, że im też nie wychodzi:
  Musicie zrozumieć, że gra pasywna gdzie także pozwalacie swojemu przeciwnikowi farmić nie do końca jest najlepszym rozwiązaniem. Pomyślcie sobie jak zagrałby jakiś smurf i spróbujcie karać oponenta by dać sobie troszkę przewagi. Lepszy gracz zawsze będzie karał tego gorszego.
 • Jeśli w midgame dalej udaje Ci się utrzymać 8cs/min oznacza to, że dobrze kontrolujesz fale minionów i nie pozwalasz za dużej jej części umrzeć od wieży/innych minionów. Jeśli w midgame nie udaje Ci się utrzymać takiej liczby last hitów, to tak długo jak nie masz hyper carry z wynikiem 11-12cs/min taxującego każdą linię, musisz zastanowić się nad tym co robisz źle. Zwróć uwagę na to dlaczego nie wziąłeś tego miniona, był to Twój błąd czy po prostu nie chciałeś dostać obrażeń? Bardzo częstym błędem jest też zaczynanie teamfightu, gdzie na jakiejś linii zbliża się ogromna fala, np. 20 minionów. Może wygrałeś teamfight ale straciłeś 20 last hitów. Ale dlaczego to byłoby błędem?
  Zaczynacie teamfight, a gdy miniony podejdą do Twojej wieży będzie ich około 20 (3 fale). Teamfight trwa około 40sekund, teraz musisz biec na bota żeby wyczyścić miniony (przy dużym szczęściu z 3 fal może uda Ci się wziąć połowę lub jedną falę), a przez to że były one pod Twoją wieżą, Twoje miniony zaczną powoli pushować, więc jeśli nie możesz pushować pod samą wieżę to tracisz jeszcze więcej minonów.
  Teraz, jeśli przegrałeś ten teamfight masz już kompletnie przerąbane.
  Nie dość, że zanim odrodzisz się i przyjdziesz na linie, wszystkie miniony rozbiją się o Twoją wieżę, to w dodatku Twoje stworki zaczną pushować linie przez co stracisz jeszcze więcej last hitów. Na dobitkę Twój przeciwnik bez problemu będzie mógł wziąć wszystkie lasthity, które powoli się do niego zbliżają.
 • 8cs/min świadczy również o tym, że potrafisz dobrze grać w early game. Wiesz jak dobrze kontrolować falę by móc swobodnie się przeteleportować/zroamować jakąś linię. Jeśli grasz assasynami to świadczy to o Tobie bardzo dobrze. Nie dość, że wywierasz presję na linii prawidłowo farmiąc to pomagasz swojej drużynie zdobyć przewagę na całej mapie.

Powinniście celować w 8cs/min zamiast w 10. Perfekcyjne farmienie nie jest esencją gry, przecież League of Legends nie polega tylko na zabijaniu minionów. Pamiętajcie by zawsze starać się poprawiać swój creep score!

O autorze: Kezja-san

Kezja-sanLubiący wszelkiej maści wybielacze 18-letni nerd i memiarz, którego głównym hobby i miłością są gry. Większość swojego czasu spędza, grając w Ligę, oglądając chińskie bajki i pisząc na H2P.

 • Càraruithana

  Kimkolwiek gram to z farmą mam bardzo cieńko. Czasem się uda jakieś 4-5cs/min ale tak to 1-2

 • prodolphinplayer

  Zawsze pierwsze 2-3 fale zgarniam prawie całe, a potem coraz gorzej i gorzej. Sposób jak to poprawić?

 • xCheatTheKitty

  To i tak nic… Dota zawsze bedzie lepsza i wykrecanie CS’ow owszem Wszystko co jest w lolu wzielo sie z doty… Typowy trening farmy 44 minuta 1000 wsystkie taktyki zagrania gangowanie zawsze w 3 osoby, trade turretow by otworrzyc miejsce na mapie, dlaczego są swapy wszystko wzielo sie z doty moze komentarz nie na miejscu i na temat ale popatrzcie na mechaniki doty zagrania pro graczy sprobojcie zrozumiec techniki farmy to napewno pomzoe i dobije sie na lolu wiem z doswiadczenia 🙂
  https://uploads.disquscdn.com/images/a204d1020765cc648665ed4273a5eeeea6bc83854544f9fa1e3d08896d0b31d7.png

  • miszmasz5

   Dota zawsze będzie lepsza dla Ciebie, ja wole lola, a grałem i w lola i w dote, zagrania pro graczy można obserwować też w lolu, będzie to lepsze dla osoby której nigdy nie interesowała dota, bo zwyczajnie w świecie zagrania są pokazne w lolu, co dla lolowca będzie bardziej wartościowe. Podobieństwa między lolem a dotą są oczywiste, są to przecież gry z tego samego gatunku.

 • Królowa Lajfstila ^^

  w grach 20-40min w goldzie osiągam +12cs/min

 • Kayn

  Farmić dusze musze! ^-^

  • miszmasz5

   Co ma thresh powiedzieć?

   • Krzysiek Kodzis

    pomagać musze i dobre hooki robić

 • Orianna

  Mi tam wystarczy, że mam więcej od przeciwnika :^)

  • miszmasz5

   O ile nie jesteś zawodowcem, to masz bardzo dobry sposób myślenia, sam tak myślę gdy gram na innej pozycji biż support, a to ile jest to na minutę, to sprawa drugorzędna.

 • miszmasz5

  To że wiesz jak farmić, nie znaczy wcale że wiesz jak grać.

 • miszmasz5

  Nie zawsze jesteśmy w stanie wyciągnąć te 8-10cs/min, zależy od match upu i sytuacji na mapie, a to że grasz assasinami świadczy o tobie że lubisz zabijać i tyle, nie jesteś gorszy za to że wolisz grać np. Tzw. Artyleriami czy tankami, czasem jesteś nawet bardziej wartościowy dla drużyny, ponieważ assasin nie zawsze pasuje do kompozycji drużyny.

 • Buff Kata Szmato

  Nigdy nie stawiam na 8-10cs/min bo po prostu zależy to od Match-up. Nie zostanę na midzie ,, BO CS`y” kiedy biją się o Infernala (taki przykładzik).

 • Wilku

  Ja nieraz w drugiej minucie mam dopiero 1-3cs

  • miszmasz5

   Jeśli po pierwszej fali, to bardzo słabo. Poćwicz sobie na sandboksie last hity.

 • Krystian

  tl dr

  • Mateusz Szewczyk

   XD

   • Mateusz Szewczyk

    Ja też

   • miszmasz5

    Masz wyżej

  • miszmasz5

   -Na początku celuj w 8cs/min
   -jak ci się uda próbuj 10cs/min
   -jeśli nie możesz ni cholery wyciągnąć więcej, ro znaczy że na razie nie jesteś w stanie
   -jesteś hardstuckiem jeśli ni masz przybajmniej 8cs/min
   -nie zaczynaj tf jeśli na którejś lini pushują miniony towera
   -jeśli w masz te 8cs/min to wiesz jak grać w early

   • Krystian

    w 10 min mam jakieś 85 xD więc może być btw thx