League of Legends r.

Co tak naprawdę znaczy 10 last hitów na minutę?

Często mówi się, że 100 last hitów w 10 minucie to perfekcjny wynik (daje nam to 10 last hitów na minutę), w który powinniśmy celować w każdej grze. Ale w sumie co to w ogóle znaczy?

10 cs/min

Bardzo często pierwszą wskazówką jaką otrzymacie od lepszych graczy bądź po prostu od znajomych będzie “celuj w 10cs/min”. Samo to ma o wiele więcej znaczenia niż tylko “ładny creep score” i więcej golda. Oczywiście, nie zawsze będziecie w stanie zabić te 10 creepów na minutę więc generalnie powinniśmy w swoich grach celować w 8cs+/min.

Pamiętajmy, że farmienie jest sporą częścią lola, ale nie jedyną. Możesz mieć 10cs/min ale także inne problemy uniemożliwiające Ci dalszy climb. Rzadko kiedy widzi się graczy, którzy utknęli w niskiej randze mając w każdym meczu te 8cs+/min.

Osiąganie 8cs/min W KAŻDEJ GRZE świadczy kilka rzeczy:

 • Granie przeciwko przeciwnikom z taką samą rangą nie sprawia Ci dużego problemu. 8cs+/min jest świetnym wskaźnikiem tego, że będziesz w stanie robić coś w grze. Jeśli ciągle osiągasz 5-7cs/min oznacza to, że nie jesteś po prostu w stanie (póki co) grać lepiej niż grasz teraz. Nie oznacza to, że idzie Ci słabo, po prostu nie idzie Ci lepiej niż reszcie. Wszyscy, niezależnie od ligi, będą hardstuck jeśli ich farma będzie poniżej 8cs/min. Powiecie “Ale jak to? W diamencie nie wszyscy wyciągają 8cs/min?”. Ano tak, ale to niekoniecznie oznacza, że średnio im last hitowanie wychodzi. Po prostu są już na poziomie, gdzie wzięcie każdego miniona w niepoprawny sposób jest karane przez oponenta. Jeśli uda Ci się osiągnąć 8cs+/min, będzie to oznaczało, że jesteś w stanie grać ze swoim przeciwnikiem na równi, a nawet lepiej.
  Zanim wszyscy z 10cs/min skomentują, że im też nie wychodzi:
  Musicie zrozumieć, że gra pasywna gdzie także pozwalacie swojemu przeciwnikowi farmić nie do końca jest najlepszym rozwiązaniem. Pomyślcie sobie jak zagrałby jakiś smurf i spróbujcie karać oponenta by dać sobie troszkę przewagi. Lepszy gracz zawsze będzie karał tego gorszego.
 • Jeśli w midgame dalej udaje Ci się utrzymać 8cs/min oznacza to, że dobrze kontrolujesz fale minionów i nie pozwalasz za dużej jej części umrzeć od wieży/innych minionów. Jeśli w midgame nie udaje Ci się utrzymać takiej liczby last hitów, to tak długo jak nie masz hyper carry z wynikiem 11-12cs/min taxującego każdą linię, musisz zastanowić się nad tym co robisz źle. Zwróć uwagę na to dlaczego nie wziąłeś tego miniona, był to Twój błąd czy po prostu nie chciałeś dostać obrażeń? Bardzo częstym błędem jest też zaczynanie teamfightu, gdzie na jakiejś linii zbliża się ogromna fala, np. 20 minionów. Może wygrałeś teamfight ale straciłeś 20 last hitów. Ale dlaczego to byłoby błędem?
  Zaczynacie teamfight, a gdy miniony podejdą do Twojej wieży będzie ich około 20 (3 fale). Teamfight trwa około 40sekund, teraz musisz biec na bota żeby wyczyścić miniony (przy dużym szczęściu z 3 fal może uda Ci się wziąć połowę lub jedną falę), a przez to że były one pod Twoją wieżą, Twoje miniony zaczną powoli pushować, więc jeśli nie możesz pushować pod samą wieżę to tracisz jeszcze więcej minonów.
  Teraz, jeśli przegrałeś ten teamfight masz już kompletnie przerąbane.
  Nie dość, że zanim odrodzisz się i przyjdziesz na linie, wszystkie miniony rozbiją się o Twoją wieżę, to w dodatku Twoje stworki zaczną pushować linie przez co stracisz jeszcze więcej last hitów. Na dobitkę Twój przeciwnik bez problemu będzie mógł wziąć wszystkie lasthity, które powoli się do niego zbliżają.
 • 8cs/min świadczy również o tym, że potrafisz dobrze grać w early game. Wiesz jak dobrze kontrolować falę by móc swobodnie się przeteleportować/zroamować jakąś linię. Jeśli grasz assasynami to świadczy to o Tobie bardzo dobrze. Nie dość, że wywierasz presję na linii prawidłowo farmiąc to pomagasz swojej drużynie zdobyć przewagę na całej mapie.

Powinniście celować w 8cs/min zamiast w 10. Perfekcyjne farmienie nie jest esencją gry, przecież League of Legends nie polega tylko na zabijaniu minionów. Pamiętajcie by zawsze starać się poprawiać swój creep score!