r.

Nadchodzące zmiany w systemie Zaproś Znajomego.

Streszczenie dla tych, którzy chcą jak najszybciej wrócić do gry: w najbliższych tygodniach wprowadzamy zmiany do systemu „Zaproś znajomego”, które mają na celu walkę z botami i oszustwami.

Stworzyliśmy ZZ, aby nagradzać graczy, którzy przyczyniają się do rozwoju League. „Zaproś znajomego” ma dość długą historię. System przechodził kilka zmian, poczynając od oryginalnej premiery, i nagradzał wielu graczy.

Jednakże, pomimo najlepszych zamiarów wszystkich związanych z tym systemem, niewielka grupa ludzi zaczęła nadużywać systemu, co tworzyło złe doświadczenia dla innych, zwłaszcza nowych graczy.

W każdym systemie z nagrodami jak ZZ istnieje ryzyko, że niektórzy uczestnicy spróbują go nadużyć i czasami możemy tolerować drobne przewinienia, jeżeli oznaczałoby to, że większość graczy nadal korzysta z niego prawidłowo. Jednakże nadużywanie ZZ zaczęło coraz bardziej wpływać na pogorszenie doświadczeń innych graczy, zmuszając nas do planowania zmian.

Zacznijmy od symptomów nadużywania ZZ – chodzi o rzeczy, takie jak sprzedaż kont i korzystanie z botów (np. korzystanie ze skryptów, programów lub haków, które automatycznie grają w League of Legends). Obie rzeczy są ze sobą powiązane w przypadku ZZ, ponieważ botowanie zaproszeń umożliwia sprzedającym konta tworzenie kont pełnych punktów oraz skórek.

W przeszłości botowanie ZZ odbywało się głównie w prywatnych grach niestandardowych, gdzie nie wpływało to na doświadczenia innych graczy. Jednakże, jak wspominaliśmy, od niedawna zauważyliśmy, że liczba botów się zwiększyła, i zaczęły się one pojawiać w meczach nowych graczy oraz trybach gry takich jak Dominion. Podejmiemy działania przeciwko takim osobom i postaramy się powstrzymać te zabiegi. Dodatkowo, aby jak najlepiej walczyć z tego typu botowaniem, musimy rozszerzyć nasz zakres kar o inne metody niż tylko bany.

Ostatecznie, najlepszym sposobem na walkę z nadużywaniem ZZ jest zajęcie się rzeczami, które czynią ten proceder atrakcyjnym. Najpopularniejszą przyczyną nadużywania systemu jest sama jego natura.

Krótko mówiąc, oszuści mogą zyskać olbrzymie ilość RP i pieniędzy, korzystając z botowania na dużą skalę, aby następnie sprzedać konta. Co gorsze, przeciętny gracz staje przed dylematem, ponieważ nagrody, takie jak Szary Warwick oraz Średniowieczny Twitch są niezwykle trudne do zdobycia w uczciwy sposób.

Przyjrzyjmy się liczbom. Odkryliśmy, że tylko około 1,4% uczestników systemu ZZ próbuje go nadużywać, ale jeżeli przyjrzymy się kontom z 10 lub większą liczbą zaproszeń, liczba podskakuje do 70%, a potem wybija się do 99%, gdy policzymy tylko tych, którzy mają 100 lub więcej zaproszeń. Biorąc pod uwagę, że Szary Warwick i Średniowieczny Twitch wymagają obecnie 25 i 50 zaproszeń, problem jest jasny. Wiemy, że obecna struktura nagród ZZ nie jest dobra dla przeciętnego gracza, dlatego wspomniane wcześniej kary będą dotyczyły tylko osób, które nadużywają tego wielokrotnie – nikt nie zostanie ukarany za zaproszenie jednego czy dwóch smurfów.

Pracujemy nad aktualizacją „Zaproś znajomego” w taki sposób, aby zniechęcić ludzi do nadużywania i żeby system lepiej służył większości graczy League. Jednym z głównych problemów jest to, że trudno jest stworzyć jeden program, który sprawdzi się i dla przeciętnego gracza, który zaprosi kilku znajomych, i dla hipotetycznej osobistości z YouTube’a, która może zaprosić tysiące.

Dowiedzieliśmy się, że większość graczy League zaprasza od jednego do pięciu znajomych, i aktualizacja ZZ nagrodzi ich za taką aktywność. Po aktualizacji każdy zaproszony znajomy, który osiągnie poziom 10., da 1000 PZ. Można zaprosić łącznie pięciu znajomych, zaproszenie trzech da skórkę Szary Warwick, zaś zaproszenie pięciu – skórkę Średniowieczny Twitch.

Nie ma żadnych dodatkowych nagród do zdobycia, a wszyscy, którzy w przeszłości brali udział w „Zaproś znajomego”, zostaną przeniesieni do nowej wersji z identyczną liczbą zaproszeń, jaką posiadają. Przykładowo, jeżeli ktoś już zaprosił czterech znajomych, otrzyma 4000 PZ i skórkę Szary Warwick.
Jak można zauważyć po planie aktualizacji ZZ, wciąż szukamy sposobu na nagrodzenie osób zapraszających dużo osób, przez co inni gracze nie będą mieć gorszych doświadczeń.

Należy pamiętać, że te zmiany skupiają się na walce z nadużywaniem ZZ i wpływem tego na przeciętnego gracza. Botowanie, sprzedaż kont i inne formy oszustwa wpływają na więcej rzeczy niż tylko ZZ i będziemy dalej ciężko pracować nad badaniem ich i eliminowaniem.