League of Legends r.

Na jaką linię jest Neeko? O jej orientacji seksualnej i inne ciekawostki

Nowa postać ledwie została wydana, a już wywołuje gorące dyskusje, zwłaszcza w krajach... arabskich. Okazuje się, że jej imię w wymowie przypomina nieciekawy zwrot...

Siódmy Vastaj

Neeko dołącza jako siódma oficjalna przedstawicielka rasy Vastajów. Pozostałymi jej członkami są: Xayah i Rakan, Ahri, Nami, Wukong, Rengar.

Sama jednak nie do końca jest Vastajanką. Jak sama o sobie mówi, jest Vasthayshai’rei z plemienia Oovi-Kat, zmiennokształtną. W swoich interakcjach specjalnych stwierdza, że jest “odległą kuzynką” Vastajów, od których odróżnia ją to, że “jest bardziej kolorowa” [ang. we are more colorful].

Poznaj historię Neeko, Ciekawskiego Kameleona

Sho’ma

Neeko korzysta ze swojej duchowej esencji o nazwie sho’ma – którą posiada każda inna postać.

Ich harmonijne społeczeństwo idealnie wtapiało się w wymiar duchowy tak, że ich sho’ma— duchowa esencja — mogła przeplatać się z innymi istotami na podstawie samej bliskości, a nawet pomagała im naśladować inne fizyczne postaci.

z historii Neeko

Ciekawski Kameleon

Pierwszy rzut oka na Neeko powinien nam uzmysłowić, że mamy do czynienia z kameleonem – jej duże, zezowate oczy, wąskie źrenice, zmieniająca kolory skóra, charakterystycznie zawinięty ogon. Dzięki swojej umiejętności pasywnej, Wrodzonemu Urokowi, jest w stanie zakamuflować się poprzez naśladowanie innej postaci z drużyny.

W kulturze kameleon symbolizuje:

  • mądrość,
  • zdolność do przystosowania się do różnych warunków,
  • niestałość,
  • niepewność,
  • cierpliwość,
  • ciekawość,
  • pomysłowość,
  • dwulicowość.

Ile będzie kosztować Neeko?

Wszyscy nowi bohaterowie kosztują 7800 NE/975 RP w pierwszym tygodniu, a później ich cena spada do 6300 NE.

Neeko – wymowa

Neeko wymawiamy jako Niiko (długie “i”). Wymowę pierwszej sylaby można porównać do angielskiego słowa knee. Niepoprawna będzie wymowa Neko czy Niko.

Niko, Neko, Nike… Neeko

W większości języków świata “kameleon” brzmi podobnie (chameleon, camaleón, camaleonte), także nie mamy czego tutaj szukać. Ale co z jej imieniem? Jak świat rozumie Neeko, z czego może być zaczerpnięte to słowo?

Podobne w pisowni do imienia Neeko jest japońskie słowo neko oznaczające kota.

W języku bośniackim (języku urzędowym w Bośni i Hercegowinie) neko oznacza ktoś, a nikonikt. Świetnie to wpasowuje się w kreację bohaterki, która dzięki swojej umiejętności pasywnej może wyglądać jak ktoś z jej drużyny, przez co nikt jej nie rozpozna. Dzięki temu jest każdym i nikim jednocześnie.

If Neeko can be everyone, how can Neeko be sure she’s anyone?

Neeko

Z mitologii greckiej powinniśmy kojarzyć boginię zwycięstwa Nike, jednak… nie wygląda na to, by miało być to powiązane z nową bohaterką. [źródło]

Wyciek imienia Ciekawskiego Kameleona spowodował wrzawę na reddicie ze strony osób posługujących się językiem arabskim, które… rozpoczęły tworzenie petycji w sprawie zmiany jej imienia. Otóż w języku arabskim fonetycznie słowo neeko oznacza coś na wzór stosunku męsko-męskiego (autor informacji podaje frazę f*ck him). Dla damsko-męskiego byłoby to neeki, dla męsko-damskiego neekha, a damsko-damskiego neekiha. Jak to dobrze, że w polskim nie mamy takich sytuacji… [źródło]

Neeko jest lesbijką

Gdy przemienia się dzięki swojej umiejętności pasywnej, często wypowiada się na temat postaci, w które się zmienia. W swoich interakcjach specjalnych ma oddzielne kwestie, gdy wciela się w kobiety i inne dla mężczyzn. U kobiet zwraca uwagę na pozytywne rzeczy jak ich wygląd, dziwnie jest jej naśladować mężczyzn.

Do jej orientacji odnosi się matt_dunn, pracownik Riotu (Senior Narrative Writer):

Moderator portalu surrender@20 również potwierdza, że Neeko jest lesbijką.

https://twitter.com/Spideraxe30/status/1064613963227455489?s=19

Pod filmikiem wypisano kilka kwestii Neeko wypowiadanych do różnych postaci, które dobitnie pokazują jej orientację.

Ahri

So beautiful! Like moonlight on fresh snow. [Tak piękna! Jak odbicie księżyca w świeżym śniegu.]

Evelynn

Evelynn is so… extreme! Neeko curious… [Evelynn jest taka… niezwykła*! Neeko jest zaciekawiona…]

* Angielskie extreme jest trudne do jednoznacznego przetłumaczenia, zwłaszcza w tym kontekście.

Ezreal

Pretty! For a boy. Too pretty… [Ładny! Jak na chłopca/Dla chłopca. Zbyt ładny…]

Illaoi

Neeko loves everything about strong.. I-YAO-I*? Did I say it right? [Neeko kocha wszystko, co dotyczy mocnego… I-YAO-I? Dobrze to wymawiam?]

Neeko wyraźnie odnosi się tu do yaoi, gatunku mangi i anime, w którym głównym elementem fabuły są związki męsko-męskie. Zatem Neeko kocha wszystko, co dotyczy mocnego yaoi. Ładnie.

Shyvana

Does Dragon Lady want to eat lunch with Neeko sometime… maybe? [Czy Smocza Dama zechciałaby zjeść z Neeko lunch?]

Taric

The light in me knows the light in Taric. [Światło we mnie jest podobne do światła w Taricu.]

Do dowolnej postaci żeńskiej:

Fa hasici! It means “I like you”. In a good way! [Fa hasici! To znaczy “lubię cię”. W dobrym znaczeniu!]

Spotykając po raz pierwszy dowolnego Vastaja:

Hello, Vastaya! Do you know Nami? Is she nice? [Witaj, Vastajanie! Znasz Nami? Czy jest miła?]

Jungler? Mid laner? Support?

Neeko to postać zaprojektowana przez Riot do gry na środkowej alei bądź jako support.

Riot Scruffy porównuje jej mechanikę gry do Lux, supporta znanego z zaczynania gry od Pierścienia Dorana. Wypowiedział się również w temacie grania Ciekawskim Kameleonem na dżungli:

Jeśli sprawicie, że Neeko jungle będzie działać, nie będziemy Was powstrzymywać.

[źródło]

Stanowisko Riotera jest o tyle ciekawe, że Riot zazwyczaj interweniował w przypadku grania postaciami w niekonwencjonalny sposób (zob. nerfy jungle Taliyah czy Dr. Mundo, nerfy gold funnelingu).

Obrazek, który znamy z sierpnia

Neeko została zaspojlerowana już cztery miesiące temu w sierpniowych planach dotyczących bohaterów. Oprócz grafiki, która pojawiła się również w jej zwiastunie i ciągłym zwracaniu uwagi na nowego, pełnego kolorów maga w grze, kluczowe było też zdanie: “so I won’t be mimicking [ang. naśladować, imitować] the last couple blog posts exactly”.

kliknij, aby powiększyć

George, Samobójcza Żaba

Na początku gry na Summoner’s Rift możemy zaobserwować żabę, która skacze niebezpiecznie blisko krawędzi mapy, po czym spada z niej. Na samym początku zwiastuna Neeko widzimy tę samą żabę, którą bohaterka łapie, chroniąc ją przed samobójczym skokiem.

George i tak spada w przepaść.

[collapse]

34 zasada Internetu…

Zwiastun Neeko został opublikowany na YouTube o 17:00:02 naszego czasu. Pierwszy fan art (szkic) tego rodzaju na najpopularniejszej stronie z 34 zasadą Internetu pojawił się o 18:00:37. Natomiast pierwsza w pełni ukończona grafika – o 18:37:07. Nie przebiło to dotychczasowego rekordu ustanowionego przez Ashe z Overwatcha.

Gracze twierdzą, że Neeko ma potencjał do zagospodarowania przynajmniej kilku stron rule34.