League of Legends r.

“Mecha Aurelion Sol to okropny skin!”

Wiem, raz na jakiś czas trzeba przyciągnąć Waszą uwagę, prawda? Tutaj pomówimy trochę o najnowszym skinie, który za jakiś czas pojawi się na serwerach live: Mecha Aurelion Sol - czy to naprawdę taki zły skin?

Na początek pamiętajcie, że każdy z nas ma swoją opinię i każdy może podejść do tej skórki różnie. Niektórzy kochają kosmiczne skiny, niektórzy wolą motywy Mecha – jeżeli chcecie się podzielić Waszym zdaniem, to zapraszam!

Zobaczcie film z porównaniami

(od 1:00 jakość audio jest o wiele lepsza)

Nowa skórka dla Aureliona

Oj, ten skin był wyczekiwany przez wszystkich. Dosłownie każdy chciał zobaczyć niesamowitą skórkę do Sola – to się stało nawet swoistym memem dla społeczności LoL-a. Pierwsze oficjalne wiadomości o skórce pojawiły się w marcu 2018, co podbudowało jeszcze bardziej hype na nadchodzącego skina.

 A, nie pamiętacie, kiedy wyszedł Aurelion?

Szybko minęło, ponieważ minęły już 2 lata (2 lata i 4 miesiące dokładnie) od premiery Sola na serwerach live. Gra zdążyła się zmienić dość znacząco, Lux i Ahri dostały po dwie skórki, SKT przestało być dominującą siłą na proscenie, H2P dalej istnieje – a Aurelion przez ten cały czas nie otrzymał skórki.

Rozumiecie już, dlaczego był taki hype na tego skina?

Ciężko jest także określić, co się stanie z innymi postaciami, które będą miały otrzymać nową skórkę w 2018/2019 – czy podobny los czeka Tali, Kleda, Kayna, Iverna, Ornna, Camille, Kai i Pyke’a? O Zoe nie wspominam…

Żeby się nie oddalać od naszego tematu – dlaczego skórka Mecha?

Nie da się tego przewidzieć dokładnie, czysto teoretycznie Riot miał ponad 2 lata na stworzenie tego skina. Czuję, że tak naprawdę tworzenie tego skina wskoczyło na wyższy poziom pracy, dopiero w 2018. Riot nie zapowiadałby rzeczy, które nie są w powijakach, prawda? (oprócz reworka Aatrox, który został zapowiedziany dosłownie podczas rozpoczęcia prac).

Skórki z serii Mecha zawsze były dość popularne – oczywiście nie tak, jak np. Star Guardian, aczkolwiek gracze naprawdę polubili Mecha Kha’zix’a czy Siona. Ciekawą rzeczą jest, iż wcześniej te skórki były kierowane do zabójców (Regnar/Kha), tanków (Malp, Sion) czy brusiera/w tym momencie castera? (Aatroxa).

Mecha… Mecha… a coś innego?

Była masa konceptów, poniżej zobaczcie na niektóre z nich:

Nie są najlepsze czy najgorsze – chodzi tutaj o argumentacje, jeżeli mieliście jakieś swoje pomysły, to podzielcie się nimi w komentarzach (jeżeli komentarze działają).

Niezaprzeczalnie były inne idee, aczkolwiek widać ze Riot tutaj chciał postawić na bezpieczną kartę (?)

Wiadomo, że ludzie chcieli skórkę taką jak Dark Star, o której cały czas pamiętam, aczkolwiek widać, że w tym wypadku (uwaga, to tylko jakaś teoria) chciał stworzyć skórkę, która będzie się różniła znacząco od podstawowego skina i pierwszej skórki Sola.

Ashen Lord Aurelion Sol
Ashen Lord Aurelion Sol

Nie chce generalizować i upraszczać, ale i tak to zrobię – powyższa skórka to po prostu smok. Z kosmicznego boga, stał się… tym, co widzicie powyżej. Skórka wyszła bardzo dobrze, szczególnie jak na skina która wychodzi wraz z wydaniem postaci.

Aczkolwiek moim zdaniem brakowało tutaj czegoś kompletnie innego

Więc oto Mecha Aurelion Sol, skórka, która spotkała się z dość negatywnym odzewem (chociaż były też pozytywne głosy), jak pewnie zauważyliście na H2P podczas ogłoszenia tej skórki.

Pora na wytłumaczenie, dlaczego Sol spotkał się z taką reakcją

Powiem to szczerze, nie rzućcie się na mnie, bo tak mówią statystyki:

Aurelion Sol nie jest bardzo popularny

Ba, trafia on w swoistą niszę postaci na Mida. Można powiedzieć, że od początku, jego popularność nie przekraczała 1-1.5%.

  • Dla porównania: Ryze ma około 4%, Vel’koz 2.5%, a Galio 2%.

I to było tylko porównanie odnoszące się do tego momentu – powyższe postacie miały swoje “mocne” chwile, a Sol… jest on dość specyficzną postacią, co wie pewnie większość osób grających w LoL-a. Doświadczeni gracze, Ci, którzy będą w stanie wymasterować go do perfekcji, mogą osiągnąć nim naprawdę dużo. Ciekawostka, WinRatio Aureliona tylko 2 razy (przez +2 lata) spadło poniżej poziomu 50%.

Czas zrobił swoje

Znacie takie uczucie, kiedy czekacie na coś bardzo długo i to coś ma się pojawić “już zaraz”, a po chwili ktoś Wam mówi, że “trzeba poczekać jeszcze chwilę, ale to coś będzie”? Działa to mniej więcej jak na poniższym wykresie:

Śmiem wątpić, iż w przypadku nowej skórki do Aureliona wszyscy chcieli ujrzeć coś niesamowitego. Coś na miarę legendarki. Tak, Dark Star Aurelion czy coś idealnego – niestety (czy stety) otrzymaliśmy skórkę Mecha Aurelion Sol.

Uwaga, czas na zdanie osoby, która nie zna się na niczym.

Nie jest to zła skórka. Pewnie nie sprostała oczekiwaniom wielu osób, aczkolwiek wygląda po prostu porządnie. Pomysł jest, wykonanie też. Oczywiście różni się od wcześniejszej skórki (i podstawowego skina), aczkolwiek najpewniej Riot to miał w zamyśle. Nie chcieli stworzyć kolejnej, takiej samej skórki.

To by się nie sprzedało

Lepiej i ciekawiej było stworzyć trochę odmienną skórkę, do której dodatkowo będzie można sprzedać dodatkowe Chromy (które wyglądają dobrze, szczególnie -subiektywna ocena- biała). Teoretycznie wszyscy powinni być zadowoleni:

  • Fani Sola – bo nowa skórka
  • Fani serii Mecha – bo kolejna skórka z tej linii
  • Osoby, którym nie podoba się pierwsza skórka do Aureliona

Żeby nie było, że bronię tą skórkę do upadłego

nie wszystko jest świetne

Żeby nie było, że jestem wielkim oratorem, który będzie bronić tej skórki. Niektóre sprawy tutaj nie wypaliły – oto jeden z tych problemów:

(pamiętajcie, że Riot cały czas może to zmienić, skórka cały czas jest na PBE)

  • Q – DLACZEGO TO JEST TAK NIEWIDOCZNE

HA! Riot oczywiście naprawił ten problem i chwała mu za to, możecie teraz porównać, jak na początku wyglądało Q, a jak teraz!

Wiem, skin różni się – dlatego pewnie nie spodobał się niektórym.

fin

Jak mówiłem i pisałem, ta skórka jest dość specyficzna. Oczywiście, jest to dobrze wykonany skin – tylko z jednym problemem: gracze mieli za wysokie oczekiwania.

(od 1:00 jakość audio jest o wiele lepsza)

Cóż, możliwe, że nadchodzące miesiące (lata?) przyniosą nam kolejne skórki dla Sola – może Dark Star za kilkanaście miesięcy?