League of Legends r.

Jak zyskać przewagę na linii?

Chcielibyście łatwiej zyskiwać przewagę na linii? Nie jest to proste - ale może pomogę Wam z tym! Oto czas na kilka porad, które pomogą Wam wygrać fazę gry na linii.
  • Atakuj kiedy wrogowie używają AA

Zawsze kiedy przeciwnik AA np. miniona (dla last hita), są oni podatni na nasze ataki. Warto wykorzystać ten fakt, ponieważ wiele osób albo będzie chciało dokończyć atak, albo będą zmuszeni do anulowania ataku – co w efekcie pozbawi ich farmy. Tylko warto pamiętać o agro minionów, ponieważ ono w early może nas zaboleć dość mocno.

  • Spróbuj przekierować miniony na jedną stronę, aby łatwiej trafiać skillshotami

Może to brzmi dość dziwnie, aczkolwiek czasem warto jest spróbować skorzystać z agro minionów i przekierować je na jedną stronę linii. Dlaczego? Dzięki temu będziemy mogli łatwiej trafić skillshotami które nie przechodzą przez miniony (przykładowo Q Thresha, Q Blitza, jakikolwiek skillshot bez obszarowych obrażeń).

  • Zwabiaj przeciwników w stronę sojuszników

To może brzmieć dość oczywiście, aczkolwiek czasem dobry “bait” może okazać się cudowną rzeczą. Przykładowo możemy użyć specjalnie naszego obronnego skilla, a po tym zacząć uciekać w stronę rzeki (powiedzmy że mówimy tutaj o topie). Jeżeli nasz przeciwnik będzie chciał nas zabić za wszelką cenę, to bezmyślnie będzie za nami podążać. Także możemy spróbować zwabić przeciwnika na jedną stronę linii, aby nasz jungler miał “bliżej” do wroga (postacie takie jak Kha czy Rengar w szczególności).

  • Ogłuszanie minionów nie jest złym pomysłem

Jeżeli tylko mamy stuna AOE, to warto z niego skorzystać jeżeli wiemy że skierujemy na siebie agro minionów – ta porada jest szczególnie ważna w early. Wtedy obrażenia od minionów stanowią dużą część wszystkich obrażeń.

  • Kontry

Czasem warto nie iść w “JEDYNIE PICKI Z METY SĄ NAJLEPSZE” i spróbować czegoś co kontruje na linii naszego przeciwnika (jeżeli mamy komfort przedostatniego/ostatniego picka oczywiście). Jeżeli tylko mamy jakieś obycie z daną postacią i wiemy że jest dobrą kontrą na naszego przeciwnika – nie krępujmy się, tylko pickujemy “ostrą” kontrę. Może to zagwarantować naszemu zespołowi całkiem dużą przewagę.

  • Pushuj pod turreta przeciwnika

Genialne, ale proste (i pewnie to i tak robicie) – pod swoją wieżą przeciwnikowi ciężej jest farmić, dodatkowo musi on “tulić” swojego towera. No i każda próba CS-owania może skończyć się otrzymaniem obrażeń od nas.

  • Freeze pod naszą wieżą

Czasem zatrzymanie farmy pod wieżą może skończyć się małą stratą dla nas (jeżeli zrobimy to umiejętnie), a taki zabieg jest w stanie otworzyć drogą naszemu dżunglerowi, który może spokojnie wbić na ganka i w efekcie zabić/zmusić do powrotu naszego przeciwnika.

  • Znaj swojego przeciwnika

Warto jest znać podstawowe rzeczy o postaci którą gra nasz przeciwnik, przykładowo: co ile może użyć swojego Q, jak szybko może odnowić zdrowie etc. Nawet znanie zasięgów umiejętności może nam pomóc w efektywniejszym farmieniu.

  • Używaj roślinek i krabów 

Z pierwszym to może trochę logiczne, ale czasem dobrze jest użyć odrobinę Honeyfruita/Miodowego Owocu – może nam to dosłownie uratować 4 litery i pomóc w odparciu ataków silniejszego przeciwnika. Albo dać czas naszemu dżunglerowi, który będzie dzięki temu w stanie przyjść na naszą linię. A co do kraba, każda wizja jest niesamowicie przydatna. Szczególnie przydatna jest ta, która jest przy najważniejszych punktach mapy (smok/baron). Zawsze można połączyć zrobienie kraba (jeżeli oczywiście nasz jungler tego nie zrobił wcześniej) z zebraniem Miodowego.

  • Ukrywaj się w niezwardowanych krzakach

Wiecie co jest świetne? Gankowanie własnej linii! Ale od początku: czasem warto jest się schować na kilka sekund w krzakach – dzięki temu nasi przeciwnicy nie wiedzą gdzie jesteśmy, co może prowadzić do naprawdę ciekawych sytuacji. Dodatkowo naprawdę miłą sprawą jest możliwość zajścia przeciwnika od tyłu i próby zabicia go (przykładowo Darius czy Garen mogą to wykonać).