League of Legends r.

LoL jedną z dyscyplin Igrzysk Azjatyckich 2018

Już od dawna pojawiały się pierwsze pomysły organizacji wspólnego wydarzenia dla sportu tradycyjnego oraz eSportu. Kroki w tym kierunku poczyniła Azja, gdzie już latem będziemy mogli ujrzeć nową dyscyplinę na tamtejszych igrzyskach.

Tegoroczne XVIII Igrzyska Azjatyckie zaczną się już niebawem, bo w połowie sierpnia. Najważniejsze po Olimpiadzie wydarzenie dla azjatyckich sportowców doczeka się w tym roku debiutu nowej dyscypliny. A jest nią League of Legends. LoL został wybrany jako jeden z sześciu sportów elektronicznych, które zagoszczą na tym wydarzeniu. Będzie to kolejna okazja dla fanów Ligi Legend, by zobaczyć swoich ulubionych graczy, którzy tym razem będą reprezentować swoje państwa. Riot Games Esport będzie wspomagać Olimpijską Radę Azji oraz kraje uczestniczące w Igrzyskach w wyborze formatu turnieju oraz reprezentantów drużyn.

Jarred Kennedy, współprzewodniczący Riot Esports, powiedział:

Jesteśmy zaszczyceni tym, że League of Legends zostało częścią Igrzysk Azjatyckich. Marzeniem większości sportowców na całym świecie jest reprezentowanie swojego kraju w czasie Igrzysk, a krok, który poczyniły IA, przybliży to marzenie najlepszym zawodnikom w naszym sporcie. Podziwiamy oraz doceniamy ruch organizatorów i nie możemy się doczekać, by wspomóc Olimpijską Radę Azji i stworzyć z nimi turniej, który zakończy się sukcesem.

Igrzyska Azjatyckie, podobnie jak “standardowe”, odbywają się co 4 lata. W tym roku miejscem zmagań najlepszych sportowców w Azji odbędą się w Indonezji, a dokładniej w jej stolicy – Dżakarcie oraz w Palembangu, stolicy prowincji Sumatra Południowa. Zaczną się one 18 sierpnia, a zakończą się 2 września. Końcowy etap części poświęconej League of Legends ma mieć miejsca pod koniec sierpnia.

5 turniejów kwalifikacyjnych na Asian Games odbędą się w czerwcu. Wezmie w nich udział 45 państw oraz regionów w raz ze swoimi pięcioosobowymi zespołami. Proces kwalifikacji wyłoni 8 najlepszych drużyn, które pojadą na Igrzyska Azjatyckie. Będą nimi:

  • Indonezja jako gospodarz wydarzenia
  • Zwycięzcy regionów: Azja Południowo-Wschodnia, Azja Południowa, Azja Środkowa oraz Azja Zachodnia
  • Zważywszy na wysoki poziom oraz doświadczenie regionu Azja Wschodnia ( do którego wliczamy Chiny, Koreę Południową, Tajwan, Hong Kong, Makau oraz Japonię) na Igrzyska Azjatyckie zakwalifikują się 3 najlepsze drużyny z tego rejonu.

Komitet Olimpijski każdego uczestniczącego kraju ma prawo wybrać dowolną metodę wyboru swoich reprezentantów. Tam, gdzie będzie potrzeba, Riot skonsultuje się z danymi komitetami w celu pomocy z wyborem drużyn. Przewidywane jest to, że państwa biorące udział w kwalifikacjach będą stosowały różnorodne i unikatowe metody wyboru swoich reprezentacji. Transmisje z wydarzenia oraz jego organizacja będą rozdzielane pomiędzy Tencent, a Olimpijską Radą Azji. Więcej na ten temat dowiemy się bliżej wydarzenia.

A co Wy sądzicie o eSporcie na Igrzyskach? Ja osobiście uważam, że nie powinniśmy się bawić w łączenie sportów “tradycyjnych” oraz elektronicznych i po prostu stworzyć osobne Igrzyska eOlimpijskie/eSportowe.