League of Legends r.

Która strona mapy jest silniejsza?

Myśleliście o tym która strona mapy jest silniejsza? Lepiej jest zaczynać po czerwonej czy niebieskiej stronie? Przekonajcie się sami!

Wchodzicie, zaczynacie wybieranie bohaterów i na co patrzycie? Pewnie na to jak chce zagrać przeciwny team lub po prostu czekanie aż wszyscy wybiorą. Wiecie że możecie też przewidzieć w małym stopniu czy wygracie daną grę? Wiecie że mały wpływ na wygraną może mieć strona po której gracie?

Dlaczego tak sądzę? Serwis The Daily Dot przeprowadził ciekawe badania. Z 224 gier, niebieska strona wygrała 129 gier, a strona czerwona tylko 95. Ciekawie też wyglądają statystyki widniejące poniżej!

ktorastronajestsilniejsza1

Widoczna jest przewaga w zabójstwach i asystach. Analogicznie niebieska strona ginęła mniej razy niż czerwona.

ktorastronajestsilniejsza2

Gdy dojdziemy do farmy, sprawy przybierają interesujący bieg – drużyna czerwona zgarnęła o 500 golda więcej niż niebieska, ale za to przy KDA i zdobytym złocie drużyna niebieska znowu wyszła na dość widoczne zwycięstwo.

ktorastronajestsilniejsza3

Zabite smoki to jednak poletko czerwonej drużyny, jako że posiadają łatwiejszy dostęp, łatwiej jest zrobić wcześniej przy pomocy bota.

ktorastronajestsilniejsza4

Jak pewnie mogliście się spodziewać, liczba zniszczonych wież też jest na korzyść niebieskiej drużyny.

Która strona mapy jest silniejsza

Przyjrzyjmy się wygranym. Tak, kolejny raz niebieska strona wygrywa dość znacząco, co potwierdza w dość dużym stopniu że niebieska strona ma większą szansę na wygranie gry.


Co jeszcze może wpłynąć na wygraną niebieskiej strony? Wszystko!

Przykładowo więcej graczy preferuje niebieską stronę, dlatego że po prostu łatwiej im się gra – podczas grania na czerwonej stronie, problemem jest to że wszystko to co się dzieje, dzieje się poniżej nas najczęściej. Z kolei po niebieskiej stronie nie musimy co chwile zmieniać kamery, ponieważ dla większości graczy widok przeciwników którzy są wyżej jest bardziej intuicyjny.

Jak mogliście się też domyślić, strona niebieska ma lepszy dostęp do barona, co przekłada się na lepszą szansę na udane zabicie barona, po zawardowaniu części jungli drużyny która jest po stronie czerwonej.

Więc odpowiedzmy na pytanie – która strona mapy jest silniejsza?

Patrząc na wyniki badań, ogólną budowę mapy i moje własne zdanie – strona niebieska. Ale pamiętajcie – to nie strona gra, tylko Wy! Więc nie załamujcie się że dostaliście “gorszą” stronę mapy, ponieważ każdą negatywną cechę da się zwalczyć. Czym? Po prostu – dobrym graniem, i przewidywaniem ruchów przeciwnika.