League of Legends r.

Koreańskie OP picki w patchu 8.4

To, że Korea wyznacza nowe trendy w mecie, jest wiadome nie od dziś. W patchu 8.4 również mamy ciekawe rozwiązania, które mogą wkroczyć w Europę i resztę świata z przytupem. Chcecie poznać koreańskie OP picki, by osiągnąć wymarzoną dywizję?

Darius

Patch temu mówiłem o tym, że Darius zaczyna robić się popularny na wyższych dywizjach w Korei, lecz po ostatnich buffach Darek jest obecnie jednym z najsilniejszych toplanerów. Niezmiennie jest grany pod Flash + Ghost i Phase Rush, przez co jest jako tako mobilny i nie ma problemów z dojściem do przeciwnych carry. Jako że w Korei głównie gra się pod wygraną early i szybkie kończenie gier, to Darius jako lane bully z łatwością się snowballuje i może prowadzić drużynę do zwycięstwa. Poza tym każdy z nas wie, jaki jest Darek i jak silny jest po zdobyciu przewagi.

darius top 8.4 runy

darius top 8.4 itemy

Fiora

Jeśli mówimy o lane bully, to nie możemy nie wspomnieć o Fiorze, która również jest popularna na koreańskim serwerze. Fiora zawsze w dobrych rękach była gwarancją snowballu i późniejszego 1 v 9 dzięki ogromnej ilości lifestealu oraz tonie true damage’u, który nie tylko wysadza squishy cele, ale również rozpuszcza tanków. Build nie ma żadnych nowości – Hydra, Trinity oraz jakiś inny item pod lifesteal, ponieważ większość przedmiotów pod kradzież życia jest dobra na Fiorze. Bierzemy Kleptomację, przez co poke z naszego Q oprócz detonacji pasywki daje nam złoto oraz itemy. Warto wspomnieć o przedmiocie startowym. Zaczynamy z Relic Shieldem, ponieważ nasze Q uaktywnia także Bandita z tego itemu. Oprócz tego dodatkowe zdrowie oraz lepszy sustain, który gwarantują 3 potki.

fiora top 8.4 runy

fiora top 8.4 itemy

Teemo

Ukochany przez wszystkich Teeto wygrywa na większość meta toplanerów, w tym wyżej wymienionych Dariusa oraz Fiorę. Dzięki temu, że atakuje z daleka, bezproblemowo radzi sobie z większością melee bohaterów oraz często daje radę z range herosami takimi jak Gnar. Nowe runy bardzo przypadły Yordlowi, szczególnie Aery, które trutka aktywuje dwukrotnie, ponieważ jej czas działania trwa tyle, co powrót Duszka. Dlatego też maksujemy E, a później W, mimo tego, że idziemy pod AP. Nie zapominajmy, że zmiany AP przedmiotów, wokół których głównie będziemy się dzisiaj kręcić, też są Teemo na rękę. Buff na Liandry’s czy zmiany Morello to główne benefity, z jakich korzysta Teeto. Skoro mowa o buildzie – zaczynamy z Ostrzem Złodziejki Czarów. Bandyta, silniejszy poke, mana regen – wszystko, czego Teeto potrzebuje. Bardzo często koreańscy gracze Teemo kończą ten przedmiot w “wardziarkę”, co jest dziwną praktyką… Ale działa? Działa, więc głupie nie jest.

teemo top 8.4 runy

teemo top 8.4 itemy

Volibear

Volimiś potrzebował buffów. Dostaje je i momentalnie jego winratio i na topie, i na jungli jest powyżej 53% przy dosyć wysokim pick rate’cie. Tutaj też zmiany AP przedmiotów maczały swoje palce. Największa kontra Volibeara – głębokie rany – z dniem wejścia patcha 8.4 przestały być kupowane przez 90% midlanerów dzięki zmianom Morello. Oprócz tego Voli dostał buffy na wszystkim prócz ultimate’a, a szczególnie na E, na którym dostał kolejny hard CC, który ułatwia mu zatrzymanie przy sobie rywali – a wiemy, jak mało mobilny jest Volimiś. Ma świetny early i midgame, dopiero po 35 minucie staje się słaby, ponieważ wtedy ludzie po kupieniu core itemów zaczynają składać grievous wounds.

volibear jungle 8.4 runy

volibear jungle 8.4 itemy

Rek’Sai

Volibear bije większość meta junglerów, ale gdy do gry wchodzi Rek’Sai, to role się zamieniają. Nie dostała ona żadnych buffów, runy, które stosuje, też nie, ale jest jednym z lepszych junglerów w Korei. Prawdopodobnie dzięki temu, że również bije meta picki oraz dzięki możliwości bezproblemowego wygrywania early game’u jest tak popularna. Budujemy ją pod obrażenia, ale większość z tych przedmiotów ma również defensywne statystyki, przez co jesteście dosyć tankowaci. Jest idealna na SoloQ, gdzie dzięki early gankom może się wysnowballować i taki build pozwala na burstowanie rywali.

rek'sai jungle 8.4 runy

rek'sai jungle 8.4 itemy

Ekko

Ekko już od początku sezonu jest silny oraz popularny w Korei dzięki swojej możliwości prostego snowballu, ale zmiany itemów pod AP jeszcze bardziej go wzmocniły. Dużo z nowych lub zmienionych przedmiotów ma na nim wysokie winratio, ale możemy pozostać nawet przy tym samym buildzie, co przed zmianami, ponieważ ten też działa bardzo dobrze – szczególnie gdy uwzględnimy to, że Rabadon dostał buffa na procentowe zwiększenie AP. Ekko świetnie radzi sobie z meta midlanerami, ponieważ dużo z nich to skill matchupy – czyli wygra ten, kto lepiej zagra, przez co dobry Ekko łatwo zgarnie przewagę i szybko skończy grę. Ma świetne early oraz dobry late, ale słaby midgame, lecz jeśli już skompletujemy 3-4 itemy, to znów stajemy się potężni.

ekko mid 8.4 runy

ekko mid 8.4 itemy

Cassiopeia

Cassio też wróciła do gry dzięki zmianom AP przedmiotów. Archangel’s Staff dostał CDR-y, które na Cassiopei są bardzo przyjemne, oraz daje więcej many. Dodatkowo zmiany Liandry’s są idealne na Cassio, ponieważ trutka stackuje nam obrażenia. Również nowy przedmiot – Spellbinder – daje nam AP i prędkość ruchu, które na Cassio są potrzebne, a nie jest trudne stackowanie go, ponieważ mamy nasze E. E również szybko aktywuje Phase Rush, a Presence of Mind pozwala nam spamić skillami za darmo. Cassio jest potworem w midgame i wtedy większość gier w Korei się kończy.

cassiopeia mid 8.4 runy

cassiopeia mid 8.4 itemy

Jinx

Pozycja ADC w Korei w ogóle się nie zmienia. Wciąż najlepsi są Ezreal i hyper carry, do których grona należy Jinx. Po buffach, które ostatnio dostała, zaczęła pukać w drzwi najsilniejszych ADC. Jinx jest bardzo bezpieczna dzięki dużemu range’owi oraz jest bardzo mocna w late’cie. Odkąd znerfiono Stopwatcha, nie bierzemy Inspiracji jako drugiego drzewka, tylko Czarnoksięstwo. Chyżość w nim zawarta idealnie skaluje się z Jinx dzięki jej pasywce, z której mamy tonę movement speeda. Druga runa, którą wybieramy, jeszcze lepiej pozwala nam skalować się do late’a. Możemy budować nawet 100% kryta oraz max attack speeda, ponieważ nasz pasyw pozwala nam przekroczyć liczbę 2,50 po udziale w zabójstwie.

jinx adc 8.4 runy

jinx adc 8.4 itemy

Rakan

Rakan jest obecnie jednym z lepszych supportów dzięki temu, że dobrze sobie radzi z większością meta suppów, a szczególnie z Tahm Kenchem, najpopularniejszym wspierającym w Korei. Rakan jest bardzo uniwersalny, może być i agresywny, i defensywny, przez to pasuje w wielu teamcompach. Dzięki zmianom przedmiotów na suppa nie musi marnować złota na Sightstone’a i może od razu przejść do core itemów, takich jak Ardent czy Solari.

rakan support 8.4 runy

rakan support 8.4 itemy

Brand

Brand dostał w zasadzie 3 buffy pod rząd. Pierwszy na pasywkę, następny na zmiany przedmiotów na supportcie, przez co nie musi budować już Sightstone’a, bo ma go za free, a trzeci to zmiany AP przedmiotów. Brand jest świetny, jeśli chodzi o wygrywanie early game’u przez co łatwo się snowballuje i robi ogromne obrażenia. Nowa Liandry’s świetnie zgrywa się z jego pasywką, Zmiany AP itemów pozwalają mu utrzymać przewagę jak najdłużej, dzięki czemu jest użyteczny przez dłuższy czas gry. Jest on idealny na low elo, ponieważ ludzie nie potrafią na niego grać i może sobie łatwo zrobić przewagę i łatwo nam carrować z pozycji supporta.

brand supp 8.4 runy

brand supp 8.4 itemy

A Wy co o tym sądzicie? Zamierzacie przetestować jakieś koreańskie picki opisane powyżej? Pamiętajcie o jednym – pierw normale, potem rankedy! Nie chcielibyście, żeby ktoś Wam przegrał promo, grając 2 raz w życiu jakimś bohaterem, co nie?