League of Legends r.

Koreańskie OP picki w patchu 8.3

To, że Korea wyznacza nowe trendy w mecie, jest wiadome nie od dziś. W patchu 8.3 również mamy ciekawe rozwiązania, które mogą wkroczyć w Europę i resztę świata z przytupem. Chcecie poznać koreańskie OP picki, by osiągnąć wymarzoną dywizję?

Sion

Sion od zawsze był popularny w Korei. Czy to na topie, czy na supporcie, zawsze był dosyć uniwersalnym pickiem. Kilkoro graczy nawet wbiło koreańskiego Challengera w tym sezonie, grając głównie Sionem. Ma bardzo wysokie podstawowe obrażenia, naturalną tankowatość dzięki pasywce z W oraz masę CC. Tank idealny. Koreańczycy uwielbiają go głównie ze względu na ulta. Gramy go pod kometę, ponieważ łatwo ją nakładamy z E, które maksujemy jako pierwsze, poza tym drzewko czarnoksięstwa daje wiele profitów Sionowi, takich jak np. zwrot many czy darmowe CDR lub krótszy cooldown ulta. Możliwości jest wiele, ja pokażę Wam najpopularniejsze runy. Alternatywą jest też granie pod Glacial Augment, które również jest dosyć przyjemną opcją. Łatwiejsze trafianie spelli dzięki spowolnieniu jest świetne.

sion 8.3 runy

sion 8.3 itemy

Darius

Darius jest postrachem low elo, ale im wyżej jesteśmy, coraz łatwiej go skontrować i jeśli już go spotykamy, to zazwyczaj są to One Trick Pony. Ale w Korei staje się on popularny. Grany jest pod prędkość ruchu. Pierwszą zasadniczą zmianą jest to, że Koreańczycy wybierają kombinację Flash+Ghost, zapominając o TP. Drugą różnicą od standardowego Darka jest to, że jako runę kluczową wybierają Pęd Fazowy. Phase Rush jest mało popularną runą, ale dla Dariusa, który jest bardzo łatwy do kite’owania, jest bardzo dobra. Movement speed z tej runy oraz Ghost w połączeniu z 75% redukcji slowów bezproblemowo pozwala nam się dostać do przeciwnych carry.

darius 8.3 runy

darius 8.3 itemy

Nidalee

Nidalee w Europie nie przekracza 50% winratio. Dlaczego więc w Korei jest obecnie najsilniejszym leśnikiem? Nida w dobrych rękach zawsze była perfekcyjną postacią do carry’owania i to właśnie jest jej głównym powodem popularności. W Korei gry są zazwyczaj krótkie, a Nidalee swoim early potrafi je rozstrzygnąć w parę minut. Poza tym mamy tank metę. Nida jako agresywny jungler może bezproblemowo invade’ować popularne obecnie picki, takie jak Zac czy Sejuani, które w początkowej fazie gry nie mogą jej nic zrobić, więc albo zginą, albo oddadzą swój las na jej rzecz.

nidalee 8.3 runy

nidalee 8.3 itemy

Kayn

Kayn jest cały czas popularnym pickiem, przez co jego winratio jest niskie. Ostatnio jest grany głównie przez jego mainów aniżeli przez graczy, którzy zagrali nim parę gier. Jeśli się na niego już decydujemy, wybieramy opcję asasyna. Ale w Korei grają nim często pod Darkina. W obecnej mecie potrzebujemy CC i tankowatości, którą daje nam forma Rhaasta. Jest on kontrą na wszechobecne tanki, a jego ogromny sustain pozwala mu być ciągle w walce. Jeśli przetrwamy przez jego bardzo słaby early game (jego winrate do 25 min jest jednym z najgorszych wśród junglerów), możemy bezproblemowo carry’ować drużynę.

kayn 8.3 runy

kayn 8.3 itemy

Anivia

Anivia obecnie jest jednym z najsilniejszych midlanerów w Korei. Czy jest to spowodowane tym, że Froggen gra na ich serwerze? Pewnie nie, ale jest parę innych prawdopodobnych powodów. Pierwszym z nich jest to, że kontruje Ryze’a, który od paru patchów jest dosyć uniwersalnym i silnym magiem. Drugim powodem, za czym idzie winrate tej kombinacji run, jest to, że runa Rozwój Myśli daje nam po awansowaniu na następny poziom lub udziale w zabójstwie to, że nasza mana przez następne parę sekund jest całkowicie przywrócona, a wszyscy wiemy, jak manożerną postacią jest Anivia, a szczególnie jej R-ka. W czasie teamfightu ta runa jest praktycznie cały czas aktywna, przez co mamy darmowego ultimate’a. Rozwój Myśli według mnie jest bardzo niedocenianą runą, ale ludzie zaczynają się przekonywać do jej potencjału, używając jej na Azirze, Kassadinie czy Karthusie, o którym będzie więcej później.

anivia 8.3 runy

anivia 8.3 itemy

Katarina

Katarina też jest dobrą kontrą na Ryze’a oraz ma możliwość łatwego snowballu i szybkiego kończenia gier. Jak wiemy, Mag Run to jeden z najpopularniejszych midlanerów, a gry w Korei charakteryzują się tym, że większość z nich kończy się w midgamie. Czyni to Katarinę jedną z najlepszych obecnie postaci na koreańskie serwery. Minusem Katy jest to, że im dalej w late game, tym bardziej jest bezużyteczna, jak większość asasynów. Poza tym, co tu dużo mówić, każdy grał Katariną, z Katariną i na Katarinę, więc wie, jak ta postać działa.

katarina 8.3 runy

katarina 8.3 itemy

Fizz

Pozostajemy w tematach asasynów. Fizz w przeciwieństwie do Katy nie kontruje tylko Ryze’a. On kontruje większość magów na środkowej alei. Oprócz tego zaletą Fizza jest to, że w przeciwieństwie do większość zabójców lepiej się skaluje i w late’cie nadal może oneshotować. Dobrze rzucona ryba pozwala zabić kogokolwiek w teamfightcie. Dodatkowo Fizz jest trudniejszy do wyłapania i może bezproblemowo omijać CC. Większość jego matchupów to skill matchupy, czyli kto lepiej zagra, przez co wymasterowany Fizz jest gwarancją snowballu.

fizz 8.3 runy

fizz 8.3 itemy

Twisted Fate

TF ma dobre winratio przy ogromnym procencie pickowania. Jest on statystycznie w co 4 grze, co pokazuje, jak bardzo uniwersalny jest. Nowe runy bardzo pomogły Twisted Fate’owi. Spellbook mimo nerfów wciąż jest dla niego perfekcyjny, ponieważ możemy zacząć z Ignite’em dla wczesnych ganków, potem zmienić na TP, by mieć jeszcze większy impakt na mapę, a na koniec zmieniamy na Ghosta, by zyskać mobilność w teamfightach. TF jest niemobilny, więc skrócony czas odnowienia spelli jest mu bardzo na rękę, dlatego w połączeniu z Kosmiczną Przenikliwością oraz butami na CDR mam je bardzo często, choć najpopularniejszymi butami są Mercury’s Treads. Z nowych run mamy również częściej naszego ulta, który pozwala gankować inne linie, a później pomaga nam w splitpushu, ponieważ zawsze możemy pojawić się w walce. Dematerializator Stworów też nam w tym pomaga, ponieważ zwiększamy nasze obrażenia w miniony, bo jak wiemy, splitpush to nie tylko bicie wież, ale i pchanie fal minionów. Jako ciekawą alternatywę Koreańczycy grają Firecannona. Daję on nam zwiększony range autoataków, przez co mamy stuna z W z dalszej odległości. Poza tym prędkość ruchu i ataku, które pomagają nam w splitpushu.

twisted fate 8.3 runy

twisted fate 8.3 itemy

Karthus

Karthus tak samo jak Anivia jest silny, bo korzysta z Presence of Mind. Darmowe E i Q po udziale w zabójstwach rozwiązują jego problem manożerności. Oprócz tego inna runa z drzewka precyzji – Cios Ostateczny – daje nam zwiększone obrażenia w cele z low HP. Współgra ona z naszym ultem, którego i tak zazwyczaj używamy jako finishera. Z naszego głównego drzewka run – Czarnoksięstwa – bierzemy Ultimate Hat – zmniejsza czas ulta, który ma okropnie długi cooldown. Jako runę kluczową wybieramy Aery – jeśli R-ka nie dobije, to one to zrobią, poza tym współgrają z naszym spamem Q. Karthus wygrywa z większością meta postaci na midzie, więc nie ma problemów z Azirem czy Zoe. Niektórzy grają na nim nawet Predatora, by nakładać z niego dodatkowe obrażenia na R-kę, ale nie jestem w 100% pewien, że tak to działa.

karthus 8.3 runy

karthus 8.3 itemy

Bard

W poprzednich pickach z Korei na patch 8.2 wspominałem o Bardzie. Zaczynał on się wtedy pojawiać coraz częściej, ale w 8.3 jest już jednym z najlepszych supportów. Darmowy Sightstone nie spowalnia jego core itemów, a jego late game jest genialny. Oprócz tego ma fenomenalne roamy, dobrą R-ką wygrywa teamfighty i jest alternatywą tank suppów. Ma też bardzo fajną zagrywkę. Gdy przeciwny Herald przygotowuje się do uderzenia w naszą wieżę, to możemy dać na nią naszego ultimate’a. Herald uderzy, ale nie zada obrażeń, mimo to straci HP.

bard 8.3 runy

bard itemy 8.2

A Wy co o tym sądzicie? Zamierzacie przetestować jakieś koreańskie picki opisane powyżej? Pamiętajcie o jednym – pierw normale, potem rankedy! Nie chcielibyście, żeby ktoś Wam przegrał promo, grając 2 raz w życiu jakimś bohaterem, co nie?