League of Legends r.

Klient cenzuruje złożenie cyfr 384. Tajemnicza cenzura w LoL-u

Cenzura czatu w LoL-u potrafi zaskoczyć - niektóre ocenzurowane wyrazy wydają się całkowicie przypadkowe. Dlaczego czasami widzimy cenzurę pozornie neutralnych wyrazów?

Cenzura 384

Jeden z graczy zwrócił uwagę na cenzurę złożenia cyfr 384. Aktywuje się ona w różnych wersjach: 384, 3/8/4, 3.8.4, 3,8,4.

Wydaje się to dość… dziwne – w końcu to tylko cyfry. Dlaczego więc są cenzurowane?

Dlaczego Riot w ogóle
coś cenzuruje?

Riot cenzuruje słowa, które mają obraźliwy, wulgarny lub potencjalnie niebezpieczny charakter. Pamiętajmy, że twórcy gry muszą zadbać o tę kwestię w wielu językach – co oznacza, że słowa o neutralnym lub pozytywnych charakterze w jednym języku nadal będą ocenzurowane, ponieważ mają negatywny wydźwięk w innym języku.

Czasami jednak okazuje się, że cenzurowane są wyrazy, które – nawet jeśli w jakimś języku mają negatywne nacechowanie – nie powinny być zabronione, ponieważ znacząco utrudnia to komunikację lub promuje negatywne wartości. Tak też było w przypadku słowa Uyghur – czyli angielskiego określenia chińskiej grupy etnicznej pochodzenia tureckiego. Po zwróceniu uwagi przez jednego z graczy na ten problem wyraz został usunięty z listy zakazanych wyrażeń (co miało miejsce w październiku zeszłego roku). Riot Cactopus obiecał także wtedy przejrzenie i zaktualizowanie tej listy.

Co więc jest nie tak
z 384?

Powyższe nadal jednak nie wyjaśnia, dlaczego cenzurowane są złożenia cyfr. Kwestię tę wyjaśnił Riot Eambo: Riot filtruje wyrazy również w kontekście leet speak (1337 speak). Jest to system zmodyfikowanego sposobu zapisu poszczególnych znaków lub złożeń znaków (czasami i całych słów) z wykorzystaniem cyfr i znaków specjalnych. Dopuszcza on także takie modyfikacje typograficzne, jak opuszczenie znaku, zamiana miejsc znaków lub zamiana znaku na inny, jeżeli jego wymowa pozostaje niezmienna.

384 w leet speak to słowo “eba” – które ma wulgarny charakter w niektórych językach. Pochodzi ono z języka bułgarskiego i jest używane jako odpowiednik angielskiego f*ck – nie tylko w Bułgarii, ale również w slangu wschodnioeuropejskim.

Jak wyłączyć cenzurę?

Jeżeli czujesz irytację wynikającą z cenzury czatu w kliencie gry, możesz ją wyłączyć. Jak to zrobić?

  1. Po zalogowaniu wejdź w ustawienia (ikona zębatki w prawym górnym rogu).
  2. Przejdź do zakładki Chat & friends (Czat i znajomi).
  3. Odznacz opcję “Enable Language Filter” (“Włącz filtrowanie języka”).