League of Legends r.

Kilka rad dla supportów na low elo!

Mainujesz supporta? Znajdujesz się w jednej z niższych dywizji? Przeczytaj ten poradnik, dzięki niemu możesz wzbić się wyżej!

Sam jestem graczem mającym umiłowanie do roli wsparcia. Moje doświadczenie sięga od niskiego Brązu do wysokiego Diamentu, jednak im niższa dywizja, tym częściej pojawiały się proste błędy wynikające z niewiedzy. Oto lista najczęściej popełnianych błędów przez supportów na low elo!

Supp and ADC

1. Początkowym przedmiotem KAŻDEGO supporta powinien być jeden z 3 zapewniających przychód złota – Starożytna Moneta, Ostrze Złodziejki Czarów lub Reliktowa Tarcza. Zawsze należy kupić jeden z tych przedmiotów!!! Niestety im niższa dywizja, tym częściej widywałem ludzi kupujących Pierścień Dorana. Co prawda daje nam to trochę więcej HP i AP, ale nie mamy jak zdobywać złota! Z tego powodu z czasem jesteśmy do tyłu zarówno z  przedmiotami, jak i poziomem bohatera.

2. Kamień Widzenia – tak, jest to obowiązkowy zakup na każdym supporcie. Nieważne czy gracie Leoną, Janną czy (AP) Anką. Pamiętajcie, że Waszym celem jest wspieranie całej drużyny i prowadzenie jej do zwycięstwa. Wydatek 800g zabierze Wam niecałe 40AP, a zapewni wizję drużynie. Wierzcie lub nie, ale wizja daje przewagę w każdej dywizji.

3. Zwracajcie uwagę na miniony, cooldowny, poziom zdrowia oraz many sojuszników, jak i matchup. Nieważne czy gracie bohaterem, który ma świetny potencjał do inicjacji walk, np. Leoną. Złapanie wrogiego ADC może skończyć się tragicznie, jeśli mają falę minionów (to tak jakbyście walczyli 2v3), Wasz partner na bocie jest bez many lub po prostu jesteście słabsi w early. Nawet jeśli wszystko zrobicie dobrze, ale na poziomie drugim wspieracie Vayne, kiedy po przeciwnej stronie jest Draven, to nie oczekujcie wygranych wymian.

4. Nigdy nie zostawajcie sami na bocie, jeśli Wasz strzelec wraca do bazy. Sami wieży nie jesteście w stanie obronić, zbieranie farmy też nie ma sensu, natomiast jeśli pushujecie, to jest to zaproszenie dla wrogiego junglera. Jeśli nie macie po co wracać do bazy, spróbujcie skoczyć zadbać o wizję dla sojuszników lub zgankujcie mida.

5. Nie uderzajcie minionów, jeśli nie macie w tym konkretnego celu. Grając Lux czy Lulu spamowanie skilli, by pushować nie zawsze jest dobre. Dodatkowo zmieniacie timing farmienia swojego ADC – nie liczcie na to, że każdy z nich da radę się dostosować. Poza tym trzeba wiedzieć, kiedy należy pushować, a kiedy freezować linię. Jeśli nie macie co do tego pewności, to najlepiej nie ruszajcie minionów. Pamiętajcie również o pomaganiu swojemu partnerowi farmić pod wieżą. 3-4 autoataki potrafią zapewnić mu dodatkowe 100g lub zachować manę.

6. Roam pomaga zdobyć przewagę, jednak trzeba wiedzieć, kiedy to robić. Jeśli zostawicie Vayne samą przeciwko Blitzcrankowi oraz Dravenowi, nie macie prawa mieć do niej pretensji, że zginęła. Jest to wtedy wyłącznie Wasza wina, a nawet jeśli zdobędziecie też killa na midzie, to nie jesteście na plus. Zwykle botlane jest w stanie szybciej zniszczyć wieżę niż midlaner z supportem. Pamiętajcie też, że nieudany roam to strata złota oraz doświadczenia, czasami lepiej po prostu zostać na linii.

support_wallpaper_by_jenniipanda-d9oaabc

7. Nie wybierajcie Thresha, Barda czy innych trudnych supportów, jeśli nie macie pewności, że zagracie nimi dobrze, oraz że Wasz sojusznik będzie gotowy dotrzymać Wam kroku. Sam jestem mainem Strażnika Łańcuchów, jednak na soloQ wybieram go bardzo rzadko. O wiele lepiej sprawdzają się łatwe picki, zwłaszcza, jeśli nie znacie członków swojej drużyny.

8. Amumu, Kayle, Lux, Malphite i inne tego typu picki na supporta zwykle się po prostu nie nadają. Nawet jeśli jesteście świetną Lux, a będziecie grać przeciwko przeciętnemu Braumowi lub Morganie, to nie liczcie na wygrane wymiany na bocie. Nie bez powodu mówi się o “mecie”. Naprawdę, zwykle warto się do niej stosować.

9. Pamiętajcie o czarach przywoływacza. Gracie Janną przeciwko Leonie i Dravenowi, więc po co Wam podpalenie? Zawsze przemyślcie, jaki macie matchup. Jeśli umożliwia Wam on grę agresywną (np. Leona + Lucian), to ignite może okazać się dobrym wyborem. Jeśli jednak gracie powiedzmy Soraką, a dodatkowo Wasz ADC jest słaby w early, to wyczerpanie sprawdzi się o wiele lepiej.

10. Ostatnia rada, która jest bardzo sytuacyjna. Pamiętajcie, że jak sama nazwa roli wskazuje, Waszym celem jest wspieranie drużyny. Braum z Obliczem Ducha, bo przeciwny AP Carry został nafeedowany? A dlaczego nie Naszyjnik Żelaznych Solari? Alistar z Lodową Rękawicą, kiedy 3-4 przeciwników opiera się na prędkości ataki? Przemyślcie Mroźne Serce.

iamsupport

To wszystko w tym poradniku – mam nadzieję, że komuś się przydał. Gwarantuję spore postępy w grze, jeśli tylko uda Wam się te porady wcielić w życie. Dla niektórych takie informacje pewnie będą oczywiste, inni stwierdzą, że full AP Annie to idealny support, a pozostali skorzystają i wbiją kilka dywizji. 😉 A Ty, do której grupy należysz?

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]

Źródło: 1, 2