League of Legends r.

Kilka porad, jak lepiej zrozumieć swojego junglera

Po dłuższej przerwie wracam do Was z nowymi materiałami. Dzisiaj zaprezentuję Wam 5 krótkich i prostych porad, jak lepiej zrozumieć swojego junglera. Zapraszam!

Wyobraźcie sobie sytuację, w której znacznie przegrywacie linię, a Wasz jungler umyślnie odmawia Wam pomocy. Co robicie w takiej sytuacji? Jak należy się zachować, aby zarówno Wy, jak i Wasz jungler czerpali korzyści z ganku na Waszej alei? Co chodzi po głowie sojuszniczego leśnika, jak przewidzieć jego sposób gankowania? Oto kilka porad.

Jak lepiej zrozumieć swojego junglera

 

1. Nie chodzi tylko o Ciebie!

Zadaniem junglera między innymi jest podejmowanie decyzji, które ułatwią dalszą grę. Często zdarza się sytuacja, w której przegrywacie swoją linię, a jungler odmawia pomocy. Pomaga natomiast tym, którzy radzą sobie znacznie lepiej. Wiedzcie, że nie robi tego złośliwie i nie chce, aby poszło Wam jak najgorzej. On też chce wygrać tę grę. To właśnie on podejmuje decyzje, które jego zdaniem najbardziej zbliżą Waszą drużynę do zwycięstwa. Gdy to zrozumiecie, poziom Waszego tiltu powinien zdecydowanie zmaleć. Gdy nie otrzymujecie pomocy, ale widzicie, że Wasz midlaner z pomocą junglera dominują linię, wiedzcie, że wszystko jest ok! Pora złożyć kilka defensywnych przedmiotów… i tyle! Zarówno Wasz jungler, jak i cała drużyna będą Wam wdzięczni!

2. Wardujcie!

Wasz jungler na wardy wydaje niemałą sumkę pieniędzy. Pomóżcie mu z tym! Im bardziej Wasza linia jest zabezpieczona wardami, tym mniejsze macie szansę na bycie zganowanym. Nie tylko będziecie wiedzieli o zagrożeniu, ale również poznacie czas trwania przeciwnych wardów. Wiedza o tym, kiedy totem przeciwnika zniknie, znacznie ułatwi grę Wam, jak i Waszemu junglerowi i pomoże lepiej mu się przygotować. Jeśli nie będzie to zbyt ryzykowne, postarajcie się zapewnić wizję na Waszej części mapy, stawiając dość głębokie wardy w jungli przeciwnika.

 

3. Nie pushujcie!

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? Dopóki nie macie w drużynie zawodowego leśnika, dive wieży nie powinien przychodzić Wam do głowy, gdyż w większości przypadków kończy się to niekorzystnie. Czasami ponosi nas fantazja, ale zapewniam, że żaden z junglerów nie poświęci się za Was. W sytuacji, gdy przeciwnik jest spushowany, nie tylko Wasz jungler nie ma co zrobić. Leśniczy z przeciwnej drużyny ma wtedy znacznie ułatwione zadanie. Weźcie to pod uwagę! Jest to wskazówka, aby grać po prostu bezpieczniej, przez co znacznie ułatwicie grę swojemu junglerowi.

 

4. Poznajcie swojego junglera

Gdy wiecie, że Wasz leśniczy preferuję farmienie stworków od gankowania, miejcie to na uwadze podczas fazy laningu. Uważajcie przy tym na junglera przeciwnego. Co jeśli Wasz jungler lubi counter-ganki? Miejcie go na oku, gdy znajduje się po drugiej stronie mapy. Gdy zostaniecie zgankowani, nie będzie go przy Was i nie popisze się swoimi umiejętnościami. Co jeśli świetnie radzi sobie na gankach? Ułatwcie mu to zadanie jeszcze bardziej! Wardujcie, odpowiednio się ustawiajcie, zainicjujcie walkę w odpowiednim momencie. To wszystko ma znaczenie! Jungler kocha objectivy? Wiedzcie, że to właśnie przy objectivach ma miejsce większość team-fightów i to właśnie tam pada najwięcej zabójstw. Jeśli poznacie styl, jakim gra Wasz jungler, pomożecie swojej drużynie, a drużyna pomoże Wam wygrać grę!

5. Ignorują Cię? Brak ganków? Słaby team?

Co jeśli Wasz jungler nie jest tak użyteczny, jak byście tego sobie życzyli? Wykorzystaliście wszystkie powyższe wskazówki, a Wasz leśnik dalej nie gankuje i nie radzi sobie? Wróćcie do punktu 1. Dodajcie do niego wskazówkę, że flame i frustracja nie pomogą Wam wygrać. Gra stanie się nieprzyjemna, a to w końcu Wy chcecie wygrać. Im więcej będziecie marudzić i obwiniać za wszystko co popadnie, tym większa odpowiedzialność za wygraną spadnie na Was. No dobrze, ale co możecie zrobić, skoro jungler nawet nie stara się pomóc drużynie? Skupcie się na swojej linii, ale też miejcie na uwadze sojuszników i to, jak oni sobie radzą. W razie potrzeby, pomóżcie im. Weźcie sprawy w swoje ręce i zróbcie wszystko, aby grę wygrać. Znów łatwiej powiedzieć, niż zrobić, prawda? W ten sposób jednak poziom tiltu, a także serie przegranych powinny się chociaż zmniejszyć.

 

Wnioski

Rola junglera jest tą rolą, która może znacznie zmienić przebieg gry. Jego zadaniem jest dołożyć wszelkich starań, aby sojusznicy otrzymali pomoc, na jaką zasługują. Jeśli ułatwcie mu to zadanie, on z pewnością zrobi wszystko, aby wygrać grę. Bierzcie razem objectivy, komunikujcie się. Jungler potrzebuje komunikacji z każdą z linii. Pamiętajcie jednak, że w zdecydowanej większości zależy to od Was i od Waszego nastawienia w odpowiednich sytuacjach. Jungler ma Wam pomóc wygrać grę, a nie wygrać ją samemu. Pamiętajcie!


Jak podobają się porady? Wynieśliście z nich coś nowego? Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!