r.

Jayce: broken pick na MSI 2019

Kto hextechową ma broń i win ratio moc? Jayce, Obrońca Jutra!

Jayce: statystyki z MSI 2019 (13.05.2019 r.)

  • Pick rate: 87%
  • Win rate: 80%
  • Ban rate: 36 banów
Dane: dotesports

Wygląda na to, że Jayce jest postacią zarówno z największym współczynnikiem wygranych*, jak i też z największą liczbą gier, w których został zbanowany. Choć Jarvan IV jest drugim najczęściej banowanym championem (łącznie w 33 grach), to jego win ratio w żaden sposób nie zbliża się do Obrońcy Jutra – posiada tylko 44% WR.

Kolejnymi postaciami z największą liczbą zwycięstw są Akali i Sylas – odpowiednio 67% i 62%. Nie są to jednak liczby, które jakkolwiek zbliżają się do Jayce’a.

* Według Dotesports.

Jak to się stało, że zdominował profesjonalną scenę gry?

W poprzednich sezonach przywoływacze wybierający Jayce’a byli zmuszeni do jak najszybszego zbudowania Manamune, które miało pomóc w wysokim zużyciu many przez postać. Oznaczało to, że musiano poświęcić obrażenia w early, co zmniejszało możliwości skalowania się bohatera pomiędzy wczesną a środkową fazą gry.

Pojawienie się takich run, jak Manaflow Band czy Biscuit Delivery, znacząco zwiększyło sustain Obrońcy Jutra. Są to runy, które profesjonaliści wybierają w prawie każdej grze tą postacią.

Zwiększenie sustainu i brak konieczności rushowania Manamune oznacza, że Jayce może skupić się w pełni na budowaniu lethality dzięki m.in. Youmuu’s Ghostblade czy Duskblade of Draktharr. To jest również najczęstszy wybór zawodowych graczy na MSI 2019.

Przeciętny dla pozostałych graczy

Chociaż Jayce może stać się królem tegorocznych rozgrywek, niekoniecznie jest taki silny w rękach pozostałych graczy. Sprawdzając jego win rate przez OP.GG, odkrywamy, że w soloQ jego win rate wynosi około 50% i nie ulega raczej drastycznym zmianom.

Był jedną z trzech najczęściej wybieranych postaci na górną aleję od aktualizacji 9.2 do 9.6.

W patchu 9.6 nastąpił mininerf Jayce’a, który jeszcze lepiej zbalansował jego współczynnik zwycięstw w grach nieprofesjonalnych.