League of Legends r.

Kim jest Jax? Fakty, mity, teorie!

Jax, czyli trójpalczasty, fioletowy i sześciooki… No właśnie, kto? W dzisiejszym artykule przedstawimy fakty, mity oraz teorie na temat bohatera Ligi Legend, który wielbił używanie latarni jako broni.

Fakty – czyli potwierdzone informacje

“Do dzieła!”

Jako pierwsze warto przytoczyć to, że Jax jest samozwańczym “Mistrzem Broni“, co oznacza, iż jest on dobry w walce bronią białą… lub różnymi rzeczami… wiecie… Przykładowo latarnie…

Kolejną rzeczą jest fakt, że Jax przed dołączeniem do Ligi był najemnikiem i to takim z niewyparzoną gębą, co można wywnioskować po jego tekstach. Kolejną ważną cechą, o jakiej trzeba wspomnieć, to fakt, że rasa Jaxa jest nieznana, do czego nawiązałem we wstępie poprzez próbę opisania dzisiejszego bohatera.

Ważną rzeczą jest jego strona, gdzie możemy przeczytać, że Jax jest najprawdopodobniej po stronie Ionii. O kurczę! Ostatnia rzecz, jakiej teraz bym chciał, to być w skórze Yasuo! Widzieliście co ten fioletowy osobnik potrafi zrobić przy pomocy zwykłej latarni? Wracając do głównego tematu, to dzięki temu możemy uznać, że Jax był najemnikiem zamieszkującym Ionię. Kolejną rzeczą, którą możemy przeczytać na stronie, to Gragas i Fiora, gdzie gruboskórny brodacz został opisany jako przyjaciel Jaxa, a najbardziej irytujący czempion na topie – Mistrzyni Fechtunku – jako rywal naszego najemnika. Przyjaźń Jaxa z Gragasem możemy bardzo łatwo zdefiniować jako “kumpli od picia”, co ma sens, patrząc na jego osobowość. O Fiorze opowiemy w sekcji mitów.

Możemy więc zobaczyć, że Jax jest w miarę normalnym osobnikiem, który przychodzi do tawerny, bierze kufel piwa i opowiada o swoich historiach i o tym, jaki to on jest wspaniały.

Skąd pochodzi Jax? Czym on jest? Jakie są jego zamiary? Sprawdźmy to!

Mity – czyli plotki, które nie są uznane ani za kłamstwo, ani za prawdę

Pierwszy mit jest prosty. Pamiętacie, że Jax jest tak świetny w walce bronią, że postanowił walczyć kawałkiem świecącej ozdoby miejskiej, aby jego oponent miał szansę na uczciwą walkę? Cóż, to w końcu “Mistrz Broni”! A teraz Fiora, której lore mówi, iż była ona słynnym szermierzem, dopóki jej ojciec nie sprowadził wstydu na swoją rodzinę i zatruł każdego ze swoich rywali przed pojedynkiem z nimi. Od tamtego czasu mistrzyni szermierki próbowała oczyścić swe imię. Oto końcowa część jej lore:

Pragnąc spełnić swe przeznaczenie, Fiora planuje dowieść, że jest najlepszą fechtmistrzynią nie tylko w Demacii, ale i całym Valoranie.

Fiora chce udowodnić, że jest najlepszą duelistką w całym Valoranie. Zgadnijcie, kto jeszcze mieszka w Valoranie. Mam nadzieję, że Wasza odpowiedź to “Jax”, bo jeśli nie, to jestem zawiedziony Waszymi umiejętnościami łączenia wątków w fakty. Tak, to Jax, więc naturalnie rzecz biorąc, możemy uznać tę dwójkę za rywali, bo Fiora chce pokazać, że jest silniejsza nawet od Jaxa. Czy to nam w jakikolwiek sposób pomogło określić, czym jest Jax? Nie! Przechodzimy więc do kolejnych rzeczy.

“Ta bitwa… Będzie moim arcydziełem!”

Wszyscy wiemy, że profil bohatera Jaxa przedstawia jakiegoś zacieniowanego gościa tuż nad jego latarnią (w starym splash arcie), a przez “gościa” mam na myśli drugiego najbardziej irytującego czempiona na topie, a zwłaszcza gdy grasz Nasusem i nie masz ulta, a ten gościu postanawia się wskrzesić Aatroxa. To fakt, ale co to znaczy? Czy Jax jest Darkinem? Ta teoria wpasowuje się w nieznane pochodzenie Mistrza Broni, ponieważ wciąż mamy wiele niewyjaśnionych tajemnic wokół rasy Darkinów. Czy Jax jest kontrolowany przez Aatroxa? To też jest możliwe, co by wyjaśniało, czemu Jax tak bardzo chce “ich” dorwać, gdy nim gram, co wpasowuje się w umiejętność Aatroxa, która sprawia, że człowiek zostaje wypełniony rządzą walki. Jax jest całkiem dobrym wojownikiem i jest bardzo silny (rito nerf pls). Można nawet powiedzieć, że ma on “siłę dziesięciu mężczyzn”, co jest nawiązaniem do lore Aatroxa:

Poszli za Aatroxem do walki, a każdy z nich walczył z siłą dziesięciu mężczyzn.

Może dlatego stąd pochodzi siła Jaxa? Może dlatego umieram z jego rąk, gdy ten postanawia mnie gankować?

Teorie – czyli co sądzą o tym gracze

Uporządkuję teorie w kolejności od najmniejszego sensu, co oznacza, że ta pierwsza będzie najmniej prawdopodobna. Przechodząc do niej… Pamiętacie tego mężczyznę, co przepołowił drzewo na pół tylko jednym machnięciem miecza, gdy próbował złapać Yasuo? Dokładnie! To ten gościu z promo Yasuo! Mam nadzieję, że tym razem połączyliście wątki. Wracając. Co jeśli tym mężczyzną jest Jax? Pomyślcie tylko! Jest szeroki, jak Jax. Wydaje się być nadludzko silny, jak Jax. Jest z Ionii, jak Jax! Jest też ten cytat z promo Yasuo, który przykuwa uwagę:

Pierwszy był szermierz znany ze swej siły w całej Ioni.

Jax jest “Mistrzem Broni”, więc prawdopodobnie znają go w Ionii przez jego umiejętności władania bronią… i lampami. Może są oni tą samą osobą! Promo Yasuo wspomina tylko o zabiciu przez niego swego brata, więc może ten mięśniak wciąż żyje!

“A co by było, gdybym walczył prawdziwą bronią?”

Cóż… ta teza jest bazowana na teorii innego gracza Ligi, więc polecam Wam ją przeczytać. Szybko tłumacząc, mówi ona o tym, że Darkini to żywa broń, która zaraża każdego, kto jej używa. Jax jest “Mistrzem Broni”, prawda? Był tak dobry swoimi broniami, że musiał zacząć używać zwyczajnego przedmiotu… Rozumiecie do czego zmierzam? Jax nie jest po prostu Darkinem, on ich stworzył! Może i nie jest ich stwórcą, ale za to jest chociaż ich przywódcą! To oczywiste! Jax był tak potężny, walcząc Darkinami, że aż zaczął używać zwyczajnych przedmiotów. Darkini, jako żyjące bronie, wyruszyli działać na własną rękę. Ale przecież to było nie tak dawno temu, a Aatrox liczy sobie wiele lat. Teoria obalona? Błąd! W AMA Atroxa możemy przeczytać o Darkinach to:

Trzej z pięciu Darkinów, wliczając Aatroxa, są znani historii. Pozostała dwójka jest kompletnie nieznana dla reszty świata. Nie jest nawet pewne, czy inni Darkini o nich wiedzą. Nie mówią zbyt wiele.

Czy to może oznaczać, że Jax jest jednym z nich? W końcu jest on bardzo popularny ze swoją nadludzką siłą i resztą. Więc on jest jednym z tych, którzy są znani historii! Jest nawet ich przywódcą, dlatego cienista postać została dodana na jego splash arcie, gdy Aatrox został wypuszczony. Jednak oni nie gadają zbyt wiele, więc może on jest wyjątkiem, który robi co chce, bo w końcu jest najemnikiem. A może będąc “Mistrzem Broni”, może on kontrolować Darkinów bez ich ingerencji w jego umysł? Może ten fioletowy wojownik w kapturze pochodzi z jakiejś starożytnej rasy, która umiała tworzyć żyjące bronie i to on ich stworzył?

 

To już wszystko, czego dowiedziałem się na temat wojownika latarni. Co sądzicie o tych teoriach? Spodobały Wam się? Może macie jakąś własną teorie na temat Jaxa? Dajcie znać w komentarzach, a ja z wielką chęcią wszystko przeczytam.

PS. Z oczywistych powodów nie wspomniałem o teorii przedstawionej na poniższym obrazku.