r.

Jak wykorzystać snowballowanie?

Snowballowanie to jedna z głównych i najsilniejszych strategii w Lidze Legend. Wybieranie bohaterów dobrych w early game często kończy się znaczącą przewagą złota przez pierwsze 10-15 minut meczu. Jednakże, posiadanie prowadzenia w jednej części mapy nie oznacza końca rozgrywki. Zmiana jej etapu przyniesie Twojemu zespołowi kolejne wyzwania, które mogą się okazać trudniejsze, niż się wydaje. Co jednak zrobić, żeby wykorzystać przewagę wynikającą ze snowballowania na jednej linii i przenieść tę taktykę na inne aleje?

Top

Większość top lanerów bierze teleport. Kiedy zdejmiesz już pierwszą wieżę i masz dużą przewagę złota nad przeciwnikiem, dalsze pushowanie może pozwolić Ci na teleportowanie się na inną część mapy, co z kolei pozwala na zyskanie przewagi 5v4, ponieważ wrogi top laner będzie zajęty na linii, broniąc kolejnej wieży i zbierając farmę podczas Twojej nieobecności. Jeżeli natomiast również teleportuje się on na bota – straci złoto i doświadczenie ze swojej wieży, więc nie będzie już tak silny. W dalszych etapach bardzo trudno będzie mu sobie z Tobą poradzić ze względu na Twoją przewagę w przedmiotach i statystykach.

Zamiast się teleportować, możesz również stale nękać wrogiego top lanera – tak, żeby zaczął zabierać farmę junglerowi, miderowi lub umarł po raz kolejny. Jeśli przyciągniesz odpowiednią ilość uwagi przeciwnej drużyny, Twój zespół zyska niewielkie drzwi do zdobycia objective’ów. Jeżeli zdobędziesz wystarczającą przewagę, powinieneś być w stanie walczyć z 2 lub 3 bohaterami. W ten sposób dajesz sojusznikom szanse na zdobycie przewagi ze względu na to, że zyskają mniejszą liczbę przeciwników na liniach.

 

fiora_by_onlysaneonez-d6euz3u

 

Mid

Roamowanie to główny sposób na snowball. Złapany bez zabezpieczenia bot nie będzie w stanie odpowiedzieć kontrolowaną siłą na linii, co zwykle kończy się kilkoma zabójstwami, zniszczeniem wieży i/lub zabiciem smoka. Zdjęcie turreta na bocie i midzie otwiera mapę dla obecnie silniejszego ADC i supporta do tego, aby roamować na topa i zniszczyć również tamtą wieżę. Zdobycie trzech turretów, gdy przeciwnicy nie mają żadnego, to prawie tysiąc złota przewagi.

Roam na topa, zamiast na bota, również może przynieść dobre efekty. Jeśli okaże się on udany, możemy pozwolić naszemu top lanerowi teleportować się i grać na reszcie mapy. Tworząc mu tego rodzaju przestrzeń, dajemy mu możliwość udania się na bota i zdobycia przewagi 5v2 lub 5v3. Owocem takich działań może być kilka zabójstw, wieża i smok. Ten ostatni jest bowiem kluczowym elementem snowballowania, ponieważ zabicie go tworzy licznik dla przeciwników. Zdobycie go z pomocą junglera może Was zwolnić, aby udać się na górną część mapy.

Tworzenie silnych kombinacji w różnych lokacjach na mapie może stać się łatwe na liniach i bardziej wydajne w jungli. Z pomocą leśnika silniejszy mid laner może spushować aleję i pomóc owardować junglę wroga – co wywiera presję na przeciwnym junglerze.

 

leblanc_by_tsuaii-d7paj54

 

Bot

Linia ta jest najważniejsza w kwestii snowballowania, ponieważ nie tylko jeden bohater na tym zyskuje, ale dwóch. Roamowanie jako support to jeden z silniejszych sposobów na zdobycie przewagi, ponieważ większość postaci wsparcia ma umiejętność uciszenia przeciwnika.

Inną opcją dla tej alei jest zdobycie wieży i spushowanie linii tak daleko, jak to jest możliwe (przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa), a następnie odwiedzenie mida. To z kolei umożliwia mid lanerowi na poruszanie się po mapie.

Słaby strzelec może być krzywdzący dla drużyny. Można więc pozostać na linii tak długo, jak się tylko da. Nie posiadając obrażeń od wrogiego ADC, przeciwny team nie jest w stanie walczyć o smoki, Barony, ani nawet obronić własnych wież. Odpowiednie wardowanie może okazać się najlepszym sposobem na snowballowanie. 3 lub 4 itemy dla Jinx mogą zdemolować cały wrogi team, który może posiadać 1-1,5 przedmiotu.

 

 

nami_lol_by_hokutofighter-d5ok27j

 

Ostrzeżenie na koniec

Bądźcie jednak ostrożni i uważajcie na wsteczny snowball. Pojawianie się na linii jako Kha’Zix, gdy przeciwna Riven jest ekstremalnie nafeedowana, nie pomoże słabemu Maokaiowi. Należy umieć unikać zbędnego ryzyka, ponieważ podejmowanie go może zakończyć grę bardzo szybko – na Twoją niekorzyść. Trzeba grać mądrze i z głową.
Powodzenia na Polach Sprawiedliwości!

 

 

Źródło: Team Dignitas