League of Legends r.

Jak poprawić swoją map awareness?

Map awareness to zarówno jedna z najważniejszych rzeczy w Lidze, jak i ta, którą w najłatwiejszy sposób możemy poprawić. Jak zatem sprawić, by nasza świadomość tego, co dzieje się na mapie, była znacznie lepsza? 

Czym jest map awareness?

Zapewne niejednokrotnie zdarzyło Wam się zginąć, ponieważ odwiedzili Was przeciwnicy z obcej alei. Prawdopodobnie zasypaliście sojusznika masą pytajników za brak “ss”. Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Was. Map awareness jest to umiejętność analizowania tego, co dzieje się na mapie, śledzenia jej na bieżąco. Zwiększenie świadomości na temat tego, co dzieje się w grze, może znacznie ułatwić rozgrywkę. Poświęcając większą ilość uwagi na minimapę, uchronicie się od ganków, a Wasze szanse na przeżycie staną się znacznie większe. Wydaje mi się, że map awareness jest jedną z najprostszych umiejętności, której możemy się po prostu nauczyć i z czasem doskonalić.

Oto 5 wskazówek, które ułatwią Wam to zadanie:

1. Zerkajcie na mapę

Brzmi banalnie, prawda? Jednakże naprawdę duża ilość graczy zapatrzona jest jedynie w siebie i nie zwraca uwagi na mapę. Sporadyczne zerkanie na nią zobrazuje Wam to, co aktualnie dzieje się w grze. Fakt, że może uratować Wam cztery litery przed przeciwnym leśnikiem, również wydaje się oczywisty. Wystarczy, że rzucicie na nią okiem co kilka chwil, na przykład, gdy podchodzicie dobić minionka. Nie mówię o gapieniu się na nią przez pół gry. Spoglądajcie na mapkę i doszukujcie się kluczowych rzeczy:

  • Czy przeciwnik jest tam, gdzie powinien być (mowa o konkretnych liniach).
  • Ikonki bohaterów są bardzo blisko siebie? Prawdopodobnie walczą ze sobą.
  • Gdzie znajduje się Wasz jungler.

2. Control Wardy są dość przydatne

Kolejny banał… jednak niejednokrotnie zdarzyło mi się kończyć grę, w której gracze nie postawili ani jednego totemu. Jeden ward, a zapewnia Wam stałą wizję i otwiera wiele możliwości. Zaufajcie mi. Zakup takowego totemu pomoże nie tylko Wam, ale i całej Waszej drużynie. Ponadto przeciwny leśnik będzie miał o wiele trudniejsze życie, gdyż będziecie widzieć większość jego ruchów. Oto podstawowe miejsca na Control Wardy:

3. Szukajcie przeciwników tam, gdzie ich nie ma

Jest to niezwykle pomocne. Jeśli na mapie nie widzicie osób tam, gdzie powinny się one znajdować, oznacza to, że powinniście grać bardziej pasywnie. Jeśli nie macie pojęcia, gdzie w tym momencie mogą znajdować się Wasi przeciwnicy, wydaje mi się, że nie jest to najlepszy moment na pushowanie linii lub co gorsza – zaczynanie walki. Najistotniejsze jest to w środkowej fazie gry, jednakże na początku rozgrywki również warto mieć to na uwadze. Może to okazać się również kluczowym sygnałem mówiącym o tym, że przeciwnicy właśnie robią smoka czy Barona. Dzięki temu Wasza drużyna będzie w stanie zareagować o wiele szybciej.

4. Klawisze “F”

Mowa tutaj o klawiszach F1, F2, F3 itd. Wiele osób nie wie, że po wciśnięciu na odpowiedni klawisz kamera przeskoczy bezpośrednio na gracza przypisanego do przycisku. Jest to niezwykle przydatne i pozwala sprawdzić sytuację panującą na danej linii zaledwie jednym przyciskiem. Przytrzymanie jednego z tych przycisków na kilka sekund może zapewnić naprawdę ogrom informacji. Jednak należy pamiętać, aby skupiać się przede wszystkim na sobie. Nadmierne używanie tych magicznych guziczków może Was rozproszyć. Opcja ta jest niezwykle przydatna dla junglerów, którzy mogą obserwować poszczególne linie, walcząc jednocześnie z leśnymi stworkami. 

5. Dostosujcie własny HUD

Sprawa najbardziej oczywista. Każdy z nas gra na takich ustawieniach, jakie najbardziej mu odpowiadają. Zerknijcie do swoich opcji i sprawdźcie, czy możecie coś w nich zmienić.

Mapka powiększona do 100 jest najlepszym rozwiązaniem. Wielkość interfejsu i czatu zależy od Waszych osobistych preferencji, jednakże im mniejszy HUD ustawicie, tym mniej ekranu będzie on zasłaniał, zapewniając tym samym odrobinę większą widoczność.

Myślę, że te dość proste wskazówki chociaż w najmniejszym stopniu ułatwią Wam rozgrywkę. Co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!