r.

Ile kosztował koncept Ahri, a ile jeden splash art? Płace na początku istnienia League of Legends

Trudno uwierzyć, że koncept "twarzy LoL-a" był tak... tani. Cóż, to wciąż więcej niż koszt oryginalnych logo Coca-Coli, Nike'i i Twittera razem wziętych.

Zobacz także: Ile zarabiają rioterzy?

Koncept Ahri – około 150 dolarów

Tak. Koncept ikonicznej postaci League of Legends, Ahri, kosztowałby w dzisiejszym kursie mniej niż 600 złotych.

Dzięki konceptowi powstaje splash art i model bohatera w grze oraz jego tekstury. Stanowi to pewien fundament prac nad postacią.

Z okazji 10. rocznicy LoL-a rioter odpowiedzialny za koncept Ahri postanowił stworzyć fan art wierny jego początkowemu pomysłowi na bohaterkę: inspirowaną tradycyjnym koreańskim stylem ubioru i rysunku, ale z osobowością z League of Legends.

Pracę zobaczycie poniżej – albo na ArtStation autora.

Fan art Ahri z okazji 10. rocznicy LoL-a. Jego twórcą jest autor konceptu Ahri. Tę pracę wykonał nieodpłatnie.
Nie jest to oryginalny koncept bohaterki.

Autorem oryginalnego konceptu Ahri jest rioter Paul “Zeronis” Kwon, obecnie Senior Concept Artist w Riot Games.

Oprócz konceptu Ahri zajmował się także projektem Lissandry. Jak sam wyznaje, bohaterka z początku miała wyglądać zupełnie inaczej.

Dziś z pewnością otrzymuje wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Popularność gry niewątpliwie wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat. Poza tym jest autorem konceptów jednych z najlepiej sprzedających się skórek w grze.

Oprócz projektów skórek do Ahri (Challenger, Star Guardian, K/DA i Prestiżowej Edycji K/DA) zajmował się również konceptami m.in. Elementalist Lux, Arcade Miss Fortune, DJ Sony czy Dragon Sorceress Zyry.

Gdy rioter zaczynał pracować w Riot Games, jego początkowe wynagrodzenie wynosiło 75 tys. dolarów rocznie. To około 300 tys. złotych. W tym czasie zaprojektował m.in. Zyrę, Rengara, Elise, Tryndamere’a i Vi.

Splash arty za 200 dolarów

Inna rioterka, Katie “TeaTime” De Sousa, wyznała, że około 2011 roku otrzymywała od Riotu jakieś 200 dolarów za jeden splash art bohatera. Wymagało to od niej mniej więcej tygodnia pracy.

Była autorką wielu splash artów, które z pewnością pamiętacie. Jest odpowiedzialna m.in. za klasyczną Annie, Evelynn, Katarinę czy Twitcha – tych widocznych poniżej.

Z popularnością gry wzrosły też płace

Ile dziś kosztują splash arty? Artystka-freelancerka niezatrudniona w Riot Games, Christina Kraus, w jednym z tweetów wymienia kwotę 7000 dolarów jako ostatnią, którą pamięta. Ponad 25 000 złotych za jeden splash art to całkiem konkretna kwota, nie sądzicie? Wiąże się to jednak z rozwijanymi latami olbrzymimi umiejętnościami i nawet kilkutygodniową pracą nad jedną grafiką.

Choć Kraus nie potwierdza tej informacji żadnym źródłem, wydaje się ona dość realna. Użyła tej sumy w rozmowie z rioterką, która jej ani nie potwierdziła, ani nie zanegowała.

Dziś rioterzy zarabiają o wiele więcej. Dzięki inicjatywie #GameDevPaidMe mogliśmy lepiej poznać ich zarobki – a w szczególności ich wzrost przez ostatnie lata, sięgając nawet ponad 100 tys. dolarów rocznie.

Jako pierwszy portal zarobki rioterów wypisaliśmy w tym artykule, do którego serdecznie zapraszamy. ?