League of Legends r.

Jak grać Taliyah? – Dominik “Inaniel” Podlaski

Zapraszamy do pracy na konkurs dotyczący poradnika na temat nowej bohaterki w League of Legends! Oto dzieło Dominika "Inaniela" Podlaskiego. Zobaczcie!

Tutaj znajdziecie zasady konkursu: klik!

Zapraszamy też do oddawania głosów w ankiecie: klik!

Taliyah
Czyli „Daj kamienia!”

W ostatnim patchu Riot Games zdecydował się udostępnić wszystkim graczom najnowszego klasycznego maga – Tkaczkę Skał. Jednak prędko okazało się, że oznacza to postać, która ma olbrzymie trudności w walce z mniej typowymi bohaterami. W związku z tym trzeba sobie zadać pytanie: Jak grać Taliyahą żeby wygrać? Postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie w poniższym poradniku. Zapraszam do czytania!

Wizyta Tkaczki Skał u Imperatora Azira. (autorstwa Aths-Art. @ DeviantArt)
Wizyta Tkaczki Skał u Imperatora Azira. (autorstwa Aths-Art. @ DeviantArt)

Kim jest Taliyah i co potrafi?

Celem Riot Games było stworzenie klasycznego maga, grającego na mid-lanie. W efekcie otrzymaliśmy niezwykle mobilną postać, o umiarkowanych obrażeniach. Jednak nie jest prostą postacią, która po prostu wbija się we wrogów i ich morduje. Żeby osiągnąć mistrzostwo jako Taliyah trzeba dużo więcej finezji niż w grze Tryndamerem. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się jakimi umiejętnościami dysponuje Tkaczka Skał.

pasyw tal

Pasyw – Skalna Surferka

Umiejętność, która zwiększa prędkość poruszania Tkaczki Skał, kiedy ta jest w pobliżu ścian bądź budowli. Dosyć nudny pasyw, lecz niezwykle przydatny podczas roamowania. Na 18 poziomie bonus sięga aż 40%, więc nie można zlekceważyć maga, który potrafi latać szybciej niż rozpędzony Rammus.

q taliyah

Q – Utkana Salwa

Podstawowe narzędzie Tkaczki do wymiany ognia z przeciwnikami. To typowy „strzał kamieniem”, wzbogacony o kolejne kamyki, kiedy jest się w odpowiednim miejscu. Dodana została nietypowa mechanika po użyciu tej umiejętności – wyjałowienie ziemi – użycie Q – Utkanej Salwy tworzy specjalny obszar w tym miejscu na 3 minuty. Dziwnie się nazywa, ale dla Nas ważne jest, że to kolejny sposób na zyskanie mobilności, ponieważ na tym obszarze można zyskać aż do 20% dodatkowej prędkości ruchu.

w taliyah

W – Sejsmiczny Wstrząs

To taki pstryczek w plecy parotonową piąchą. Można go użyć zarówno podczas ucieczki, jak i podczas pogoni za wrogiem, ponieważ można wybrać, w którym kierunku zostanie wystrzelony przeciwnik. Co prawda poprawne użycie tej umiejętności wymaga trochę treningu, lecz to bardzo cenna zdolność, ponieważ można jej użyć zarówno ofensywnie jak i defensywnie.

e tal

E – Rozpruta Ziemia

Doskonała umiejętność do powstrzymania wrogiego pościgu. Zadaje dodatkowe obrażenia kiedy przeciwnik używa skoku, więc skutecznie może go zniechęcić do kontynuacji gonitwy. Na linii doskonale nadaje się do pozbawiania życia stworów, jeśli jest potrzeba szybkiego popchnięcia linii.

r tal

R – Ściana Tkaczki

Sztandarowa umiejętność Taliyahi nie zadaje obrażeń. Wiele osób było bardzo zawiedzionych, włącznie ze mną. Jednak to doskonałe uzupełnienie dla jej możliwości roamowanie. Już bez R – Ściany Tkaczki była nieziemsko mobilna, a ultimate sprawia, że może latać po całej mapie jak opętana. Dodatkowym aspektem jest stworzenie ściany, która jest traktowana jak normalny teren.

Jak nią grać?

Po analizie umiejętności określenie styl gry dla nowego mid-lanera to igraszka. Patrząc na zdolności, możliwości i wytrzymałość Tkaczki Skał można śmiało powiedzieć, że głównie nadaje się na tylnie szeregi. Posiada bardzo wiele narzędzi do zniechęcenia wroga to pościgu, więc można śmiało nazwać ją defensywnym magiem. Ilość przeszkód, którą jest w stanie wyczarować na drodze wrogów, prawie kwalifikuje się na poziom samego Szatana.

Taliyah w locie
Taliyah w locie. Autorstwa vandoru @DeviantArt.

Jej największym problemem są oczywiście asasyni i inni bohaterowie, którzy w krótkim czasie są w stanie zadać olbrzymią ilość obrażeń. Dlatego walka na mid-lanie przeciwko LeBlank albo Fizzowi może być niezwykle wkurzająca. Podczas kiedy Taliyah musi trafić przeciwnika zadając mu umiarkowane obrażenia, to wróg jest w stanie ją zabić „na strzała”, kiedy ma zaledwie połowę życia. Dlatego w następnych akapitach szczerze polecam kupowanie defensywnych przedmiotów dla magów – lepiej zadawać mniej obrażeń i przeżyć, niż nafeedować LeBlank do oporu.

Stylem gry przypomina również Twisted Fate’a, ponieważ w dużej mierze opiera się na roamowaniu. Można szukać sposobu żeby zabić oponenta na linii, ale zdecydowanie lepiej jest wykorzystać niesamowitą mobilność Tkaczki Skał i na przykład odwiedzić bot-lane’a.

Taliyah w wyobrażeniu Eliskalti @DeviantArt
Taliyah w wyobrażeniu Eliskalti @DeviantArt

Poruszając się po wyjałowionej ziemi i używając pasywnej zdolności przy ścianach można znaleźć się na topie lub bocie bardzo szybko. Wtedy najlepiej zrobić wejście smoka za pomocą Ściany Tkaczki i odciąć drogę ucieczki wrogom zanim w ogóle zorientują się co się dzieje. W ten sposób można zdobyć dla siebie i dla drużyny wiele cennych zabójstw.

W grze drużynowej Taliyah najlepiej radzi sobie w tylnych szeregach zespołu, ciskając kamieniami zza pleców obrońców. Jej zadanie polega na obronie reszty carrych (np. za pomocą E – Rozprutej Ziemii) i zadawaniu obrażeń z odległości. Przy najlepszych lotach może próbować wyłuskać AD carrego lub maga przeciwników za pomocą W – Sejsmicznego Wstrząsu lub R – Ściany Tkaczki. Jednak najlepszym użyciem dla jej głównej umiejętności będzie zagrodzenie drogi uciekającym przeciwnikom. W ten sposób może się pośrednio przyczynić do wybicia całego wrogiego zespołu, a nie tylko 2-3 graczy.

Szafa Tkaczki

Dobór przedmiotów dla każdej postaci to dziedzina charakterystyczna dla każdego gracza. Jeden woli zacząć z Zabójczym Kapeluszem Rabadona, a drugi z Klepsydrą Zhonyi. Dlatego, poniższy zestaw to jedynie sugestia.

 • rozdzka-wiekow_MIN Różdżka Wieków
  Po aktualizacji daje naprawdę duże możliwości odnawiania zdrowia na linii (sustain), jak i daje punkty zdrowia, które pozwolą przeżyć w starciu z asasynami i innymi mordercami.
 • berlo-otchlani_MIN Berło Otchłani
  Dzięki odświeżeniu tego przedmiotu śmiało można powiedzieć, że to jeden z podstawowych przedmiotów dla statycznych magów. Jeśli przeciwnik na linii zadaje magiczne obrażenia to można śmiało się pokusić o wcześniejsze zakupienie Płaszcza Negacji, a następnie Berła Otchłani. Daje też skrócenie czasu odnowienia, więc mimo
 • klepsydra-zhonyi_MIN Klepsydra Zhonyi
  Dzięki temu, że po ostatnim patchu Klepsydra jest tańsza to obowiązkowy zakup dla każdego maga. Nie tylko w grze przeciwko Zedowi. Skrócenie czasu odnowienia, trochę pancerza i niewrażliwość to dobry wybór dla każdego defensywnego maga.
 • Rylai's_Crystal_Scepter_item Kryształowy Kostur Rylai
  Idealny przedmiot dla miłośników Szatana. Jeśli ktoś chce stać się jeszcze bardziej irytującą dla przeciwników Taliyah to Kryształowy Kostur Rylai jest najlepszym wyborem. W walkach drużynowych umiejętności Tkaczki Skał zaczynają być prawie tak samo irytujące jak grzyby.

Najlepsi przyjaciele Tkaczki

Warto też zadać sobie pytanie: z kim się najlepiej gra Tkaczką? Idealną drużyną będzie ekipa oparta na nękaniu przeciwników, czyli na przykład: Jayce, Nidalee, Karma, Ezreal etc. W takim zestawie bohaterów Taliyah po prostu zastawia drogę wrogom swoimi umiejętnościami, odpycha ich lub ostatecznie zajeżdża drogę ścianą.

taliyah friends

W skrócie: robi wszystko żeby jej zespół dalej mógł nękać oponentów. Dobrze się też nią gra z bohaterami, którzy są w stanie pomóc jej z nachalnymi przeciwnikami. Doskonałym przykładem jest Alistar lub Tahm Kench. Tkaczka niestety nie radzi sobie z postaciami, które mogą przejść linię tanków i się do niej dosłownie przyczepić, jak na przykład Fizz czy Irelia. Owszem często uda się skutecznie odepchnąć wroga za pomocą W – Sejsmicznego Wstrząsu, lecz na bardziej upartych (delikatnie mówiąc) bohaterów to nie wystarcza.

Najwięksi nieprzyjaciele

Taliyah średnio sobie radzi z bohaterami, którzy po prostu mogą ją zniszczyć. Jeśli ktoś jest w stanie bez szwanku przejść przez jej linie obrony, a wcześniej unikać nękania to Tkaczka jest bezbronna. Dlatego postacie takie jak Fizz (który poskacze i rzuci rekinem), LeBlank (pojawi się, zada gigantyczne obrażenia i zniknie) czy Zed (użyje ulta, uderzy dwa razy, zignituje i też zniknie) są koszmarnym wyzwaniem dla Taliyah. Czasem nawet chowanie się za wieżą może nie wystarczyć. Dlatego takich spotkań najlepiej jest unikać, a jak już do nich dojdzie to szybko zainwestować w Klepsydrę Zhonyi żeby uniknąć divowania i innych przykrych niespodzianek.

Taliyah_Square_0

Podsumowując Taliyah należy do naprawdę trudnych bohaterów. Jednak dla chcącego nic trudnego – niektórzy nawet z kamienia wycisną wodę. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że Tkaczka Skał wymaga dłuższego treningu do osiągnięcia mistrzostwa. Powodzenia!

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]