r.

Ewolucja bota w 7 sezonie? Co następne?!

Co ze standardowym duetem bota ADC-SUPPORT? Kiedyś widzieliśmy dziwne fenomeny co jakiś czas na normalkach lub na poziomie silver/bronz...

Kiedy to się właściwie zaczęło? Od dawna widzimy na grach rankingowych niskich dywizji lub na normalach dziwne połączenia typu Yasuo-Janna, Galio-Nunu lub jakieś inne combo-premade’y, które uparcie nie chciały zabrać do drużyny strzelca. Jednak nie były to częste przypadki, a jedynie sporadyczne, dla zabawy. Gdy era ADC na midlane’ie się zakończyła po pierwszym sezonie, ADC na stałe przeprowadzili się do swoich kochanych supportów, które (nie oszukujmy się) są kluczem do wygrania gry! J-ja? Support main?… Nieee…? Zaraz polecą komentarze, że baba to tylko do kuchni i na supporta się nadaje. I tu Was zaskoczę! W kuchni to nawet kanapkę spaliłam i prawie mikrofala mi eksplodowała, jak masło chciałam roztopić…

Ale koniec o moich porażkach życiowych, wracajmy do genezy rozłamu bota! Po reworku ADC w sezonie szóstym, wiele osób zauważyło ich większy potencjał na pozostałych liniach. Od  Gravesa lub  Twitcha na jungli, przez  Quinn na midzie, po Vayne na topie. Wszystko trwało, a nawet nadal trwa w niektórych przypadkach, po dziś dzień. Riot jakiś czas potem postanowił wzmocnić pozostałe klasy, które nie oszukujmy się… Wygryzły AD Carry z gry. Choć znajdzie się wielu mainów, osoba początkująca ma duże problemy ze skuteczną grą bez bardzo dobrego supporta. A wszystko to w dużej mierze przez magów i zabójców!

Nowe Supporty!

Tyle mówię o supportach, a zapomniałam dodać, że oni są również jedną z najbardziej poszkodowanych klas od początku sezonu siódmego…  Sion i  Vel’Koz posiadają na chwilę obecną jedno z najwyższych WinRatio w całej grze. Ale nie grając na liniach, w których zwyczajowo powinniśmy ich znaleźć… A właśnie na supporcie! Nie wspominając już o coraz popularniejszym   Malzaharze i  Miss Fortune, która zyskała sławę po tym, jak jeden z najlepszych zespołów na świecie, ROX Tigers (niech spoczywają w pokoju [*]), wygrał linię właśnie takim duetem.

Co definiuje wsparcie?

Jeszcze nie tak dawno, nie miałeś prawa picknąć na tę rolę niczego, co nie leczy lub nie daje sojusznikowi jakiejś tarczy. Jednak wprowadzenie kilku drobnych zmian i kilku nowych itemów pozwoliło większej ilości bohaterów zyskać miano “wsparcia“. Teraz, by ludzie byli zadowoleni z twojej pracy, bierzesz postać z jakimś CC, kupujesz jakikolwiek item na supporta: wardy, redemption lub locketa i Voila! Nikt nie ma prawa się Was czepiać, póki nie skończycie 0/20… Lub co gorsza dla Waszego ADC 20/0.

AD… APC bot?!

Kolejny sztylet w serce tradycji! APC na bocie! Kto to widział?! <Em… Wszelkie filmiki z moimi APC bot Cho, Ahri lub Teemo są już usunięte… Tak? Nie mają dowodów? Dobra, nikt się nie dowie.> Ekhem, wybaczcie za tę krótką przerwę. Toż to niedopuszczalne! Ale jednak. Split push i niezwykle potężny arsenał obrażeń, jaki oferuje nam przykładowo  Ziggs, obecny God Tier wśród Carry dla bota, wydaje się znacznie bardziej kuszący niż taka Kalista, która musi się nieźle nagłowić w pierwszej fazie gry, by być potem jakkolwiek użyteczna. ADC są bardzo skuteczni w late, ale early game ze słabym supportem zwykle kończy się porażką całej drużyny. Tak jest w sumie od jakiegoś czasu, ale co jest tak naprawdę przyczyną?! Osobiście obstawiałabym na idealnie zapełnioną lukę.

Lukę w braku AD

Niegdyś było jasno powiedziane, Tank top, Mag mid, ADC bot. A teraz? Raksua, Talonty, Kha’zixy, Rengary, AD tanki, AD supporty, wszystko może tak naprawdę zastąpić tę lukę w szybkim zadawaniu potężnych obrażeń. Przecież w przypadku full AD teamu, rozsądni przeciwnicy zainwestują w dużą ilość armora i game over. A właśnie… Armor. Ktoś się zastanawiał, ile jest przedmiotów na obronę magiczną? Takich naprawdę dobrych, dla typowego tanka? Powiem Wam, że przerażająco mało w porównaniu do innych kategorii. Tak… To jest jedna z metod na drużynę złożoną z AP postaci!

bota

Przyszłość bot lane’a!

Jak widzimy, gra zmienia się każdego dnia, a wiele nowych picków idealnie wpasowuje się w jej ramy. Ale czy to źle? Przecież nowości urozmaicają! Nie bójmy się testować. Może kiedyś i my stworzymy nową metę, która podbije scenę LoLa!