O co chodzi z tym efektem?
Mowa tu o Efekcie Hawthorne – zjawisku będącym źródłem błędów podczas prowadzenia badań na grupie ludzi, wynikające z tego, że wiedzą oni o tym, że uczestniczą w eksperymencie. Pierwszy raz zaobserwowano go podczas doświadczenia w fabryce Hawthorne, kiedy niezależnie od zmienianego czynnika (natężenia światła) wydajność grupy zarówno doświadczalnej, jak i kontrolnej rosła.
Ale jaki to ma związek z LoL-em?
Zjawisko to dotyka też graczy. Presja związana z faktem, że ktoś nas obserwuje, pozytywnie wpływa na nasze umiejętności. Jedyne, co musimy zrobić, to przekonać nasz mózg, że przez cały czas ktoś za nami stoi i przygląda się każdej naszej decyzji. Dzięki temu podświadomie uwalniane są w niewielkich ilościach hormony stresu, które pozwalają nam szybciej dostrzec niebezpieczeństwo, również to fikcyjne, jak gank od przeciwnika, albo nadlatujący skillshot wroga. Dodatkowo jesteśmy mniej skłonni do podejmowania głupich decyzji w obecności fikcyjnego obserwatora.
Tyle teorii, ale jak to wygląda w praktyce?
Wprowadzenie techniki w życie polega na ciągłym oszukiwaniu naszego mózgu, aby bardziej skupiał się na tym, aby zakończyć grę z jak najbardziej pozytywnym rezultatem. Zastosowanie poniższych rad powinno Wam w tym pomóc.
- Zapisuj istotne dane – Nie siedź bezczynnie podczas oczekiwania na grę. Analizuj rezultaty poprzednich rozgrywek i zachowaj świadomość, że Twoja następna gra też ulegnie szczegółowej analizie.
- Rób notatki po każdej grze – Zapisz to, co najistotniejsze: Czy zrobiłeś invade w dżungli przeciwnika? Czy zdobyłeś pierwszą krew? Jaka była twoja farma w porównaniu z przeciwnikiem? Jak spędziłeś midgame? Jak bardzo przyczyniłeś się do zwycięstwa/porażki swojej drużyny?
- Nagrywaj swoje gry – Rób to, jeśli tylko Twój komputer jest w stanie to wytrzymać. Nie musisz mieć milionów wyświetleń, ani nawet zamieszczać tego w internecie. Chodzi jedynie o wzmocnienie oddziaływania na Ciebie Efektu Hawthorne. Dodatkowy bonus dla korzystających z tej metody jest taki, że nie stracą nigdy akcji zdarzających się raz na milion gier typu quadra Soraką na jungli.
- Komentuj swoje gry – Poczujesz się wtedy jak streamer, którego każdy błąd zobaczą od razu wszyscy oglądający, nawet jeśli będziesz mówił do monitora z wyłączonym mikrofonem. Ważne, że Twój umysł będzie sądził inaczej.
Wygląda świetnie, to kiedy będę challengerem?
Jeśli nie wykazujesz się ponadprzeciętnymi zdolnościami, świetnym czasem reakcji i szeregiem innych cech prawdopodobnie nigdy. Ten efekt nie czyni z Ciebie dobrego gracza, ale pozwala Ci jedynie lepiej skupić się na grze, uzyskiwać trochę lepsze wyniki i popełniać trochę mniej błędów. Jeśli Twoje umiejętności są na naprawdę wysokim poziomie, ta metoda może Ci pomóc wybić się trochę szybciej i trochę wyżej.
[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]