League of Legends r.

Efekt obserwatora, czyli jak poprawić swoje umiejętności w League of Legends

Popraw swoje osiągnięcia na rankedach bez żadnych ćwiczeń, powolnego zdobywania doświadczenia czy ponownego przeglądania poprzednich gier w poszukiwaniu swoich błędów. Niemożliwe? Przekonajmy się!

O co chodzi z tym efektem?

Mowa tu o Efekcie Hawthorne – zjawisku będącym źródłem błędów podczas prowadzenia badań na grupie ludzi, wynikające z tego, że wiedzą oni o tym, że uczestniczą w eksperymencie. Pierwszy raz zaobserwowano go podczas doświadczenia w fabryce Hawthorne, kiedy niezależnie od zmienianego czynnika (natężenia światła) wydajność grupy zarówno doświadczalnej, jak i kontrolnej rosła.

Ale jaki to ma związek z LoL-em?

Zjawisko to dotyka też graczy. Presja związana z faktem, że ktoś nas obserwuje, pozytywnie wpływa na nasze umiejętności. Jedyne, co musimy zrobić, to przekonać nasz mózg, że przez cały czas ktoś za nami stoi i przygląda się każdej naszej decyzji. Dzięki temu podświadomie uwalniane są w niewielkich ilościach hormony stresu, które pozwalają nam szybciej dostrzec niebezpieczeństwo, również to fikcyjne, jak gank od przeciwnika, albo nadlatujący skillshot wroga. Dodatkowo jesteśmy mniej skłonni do podejmowania głupich decyzji w obecności fikcyjnego obserwatora.

Tyle teorii, ale jak to wygląda w praktyce?

Wprowadzenie techniki w życie polega na ciągłym oszukiwaniu naszego mózgu, aby bardziej skupiał się na tym, aby zakończyć grę z jak najbardziej pozytywnym rezultatem. Zastosowanie poniższych rad powinno Wam w tym pomóc.

  • Zapisuj istotne dane – Nie siedź bezczynnie podczas oczekiwania na grę. Analizuj rezultaty poprzednich rozgrywek i zachowaj świadomość, że Twoja następna gra też ulegnie szczegółowej analizie.
  • Rób notatki po każdej grze – Zapisz to, co najistotniejsze: Czy zrobiłeś invade w dżungli przeciwnika? Czy zdobyłeś pierwszą krew? Jaka była twoja farma w porównaniu z przeciwnikiem? Jak spędziłeś midgame? Jak bardzo przyczyniłeś się do zwycięstwa/porażki swojej drużyny?
  • Nagrywaj swoje gry – Rób to, jeśli tylko Twój komputer jest w stanie to wytrzymać. Nie musisz mieć milionów wyświetleń, ani nawet zamieszczać tego w internecie. Chodzi jedynie o wzmocnienie oddziaływania na Ciebie Efektu Hawthorne. Dodatkowy bonus dla korzystających z tej metody jest taki, że nie stracą nigdy akcji zdarzających się raz na milion gier typu quadra Soraką na jungli.
  • Komentuj swoje gry – Poczujesz się wtedy jak streamer, którego każdy błąd zobaczą od razu wszyscy oglądający, nawet jeśli będziesz mówił do monitora z wyłączonym mikrofonem. Ważne, że Twój umysł będzie sądził inaczej.

Wygląda świetnie, to kiedy będę challengerem?

Jeśli nie wykazujesz się ponadprzeciętnymi zdolnościami, świetnym czasem reakcji i szeregiem innych cech prawdopodobnie nigdy. Ten efekt nie czyni z Ciebie dobrego gracza, ale pozwala Ci jedynie lepiej skupić się na grze, uzyskiwać trochę lepsze wyniki i popełniać trochę mniej błędów. Jeśli Twoje umiejętności są na naprawdę wysokim poziomie, ta metoda może Ci pomóc wybić się trochę szybciej i trochę wyżej.

Żródło

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]