League of Legends r.

Druid nowym bohaterem? Ultimate skin? Rework?

W dzisiejszej aktualizacji na PBE (Click!) dodano bardzo ciekawe pliki dźwiękowe, które z pewnością zwiastują nowego przybysza na Summoner's Rift. Wraz ze Spartanami H2P (Click!) próbowaliśmy rozgryźć tajemniczego lektora. Co z tego wynikło? Przeczytaj poniżej!

Ale powolutku po kolei. Zacznijmy od faktów. W dniu 31 sierpnia na serwerze PBE dodano następujące kwestie dźwiękowe, które odnoszą się do potworów z jungli:

 • “Poor Gromp. He was a prince amongst toads.” / “Biedny Ponurnik, był księciem wśród żab”
 • “You will be missed old friend, warts and all.” / “Będzie mi Cię brakować stary przyjacielu; i Twoich brodawek też”
 • “Goodbye Gromp, or as you would say, ribbit.” / “Żegnaj Ponurniku lub cytując Ciebie – “kum, kum””
 • “Hop to that lilypad in the sky, old friend.” / “Skocz na tę lilię w niebie, stary przyjacielu”
 • “Wait ’til you see Daisy’s dance moves!” / “Zaczekajcie, aż zobaczycie jak tańczy stokrotka”
 • “Everyone wins in a dance off.” / “Wszyscy wygrywają w konkursie tańca”
 • “Next time, more petting and less stabbing.” / “Następnym razem więcej głaskania i mniej dźgania” 
 • “A tragic end for such a noble friend.” / “Tragiczny koniec dla szlachetnego przyjaciela”
 • “Can I cut in? Yes? No. I’ll- I’ll come back later.” / “Mogę się wciąć? Tak? Nie, wrócę później”
 • “Why kill when you can simply ask?” / “Po co zabijać skoro można poprosić?”
 • “What a shame, he could’ve been a mountain.” /  “A to szkoda, mogła z niego wyrosnąć góra”
 • “How can anyone kill someone as cuddly as Krugs?” / “Jak można zabić kogoś tak milusiego jak Skalniak?”
 • “Farewell Krugs, I shall miss our long talks.” / “Żegnaj Skalniaku, będzie mi brakować naszych długich rozmów”

Kwestie znalazły się podpisane jako pliki o nazwach MISC_Attachments_SFX_audio.bnk oraz  MISC_Attachments_SFX_evvevnts.bnk. Dodatkowo zostały do nich przypisane inne pliki, których nazwa zaczyna się na “EE”, które są wywołaniem kwestii w przypadku podejścia do jakiegoś campa w jungli, zabicia go lub tańczeniu wraz z blue buffem. Poniżej macie lektora po angielsku oraz po polsku

Friend of the Jungle – ENG

Przyjaciel dżungli – PL

Jak zauważyliście w wersji angielskiej została dodana również muzyka. W wersji polskiej głosu prawdopodobnie użyczył Włodzimierz Press, którego mogliście usłyszeć m.in jako Guślarza w Wiedźminie 3: Dziki Gon.

Sytuacja staje się o tyle ciekawa, ze Riot wydając Kleda wydał oświadczenie, ze kolejny bohater NIE BĘDZIE dedykowanym junglerem.

Nowy bohater – Druid

jun-yu-

Pierwszą nasuwająca się koncepcją jest oczywiście tutaj wyobrażenie Druida, który mógłby być zżyty w fauną i florą Summoner’s Rift. Kilka dni na temu na Reddita i 4chana, ktoś wrzucił powyższą grafikę twierdząc, ze przedstawia ona kolejnego bohatera, który zawita do League of Legends. Po krótkim śledztwie doszliśmy do tego, że ilustracja jest autorstwa osoby o pseudonimie Jun Yu, a profil autora możemy zobaczyć na serwisie ArtStation. Moim skromnym zdaniem akurat wielu autorów zatrudnionych na zasadzie freelancera przez Riot publikuje swoje prace na tej platformie. W swojej galerii Jun Yu posiada grafikę wykonaną dla gry “Tang unparalleled zero”.

Bergun – Druid

exiled_druids_of_lornwood_by_huussii-daatv86

Kolejną z koncepcji jest Borgun. Przeciek na temat tej postaci został ujawniony 25 listopada 2014 roku. Znajdowała się ona rzekomo na serwerze alfa. Miał być on druidem, który  posiada jako współtowarzysza wilka. Wydaje się to mieć sens, gdyż Riot zawsze podkreśla, ze proces tworzenia bohatera trwa około dwa lata.

Władca minionów

druid-012

24 kwietnia 2015 roku Meddler na oficjalnym forum zapowiedział mechanikę jednego z kolejnych bohaterów:

“Z pewnością jeden z nowych bohaterów dostanie mechanikę pozwalającą tworzyć oraz manipulować minionami. Wprowadziłoby to niesamowite zmiany w gameplay’u oraz możliwości taktyczne. Takowy bohater nie mógłby jednak spamować umiejętnościami na każdą linię, rodziłoby to zbyt duże problemy ze split-pushem. Jego mechanika nie może być toksyczna”.

A jeśli do tego konceptu dodano potwory w jungli?

Bohater manipulujący otoczeniem

The Druid

19 stycznia tego roku Meddler zapytany o bohatera, który mógłby manipulować otoczeniem odpowiedział:

Przez jakiś czas rozmawialiśmy o umiejętnościach, które pozwalałby niszczyć otoczenie – myślimy, że to całkiem ciekawy pomysł. Nie zawsze musiało by to oznaczać wyrwanie drzewa na stałe z mapy, jednakże przykładowo podpalenie go. Jednak, aby to się stało w pierwszej kolejności muszą zostać naniesiony zmiany w mapie – to ogromna praca. Jednak mam nadzieje, że takie zmiany szybko zobaczymy w League of Legends. Oczywiście razem z takowymi zmianami moglibyśmy zaprojektować bohatera manipulującego otoczeniem. Pytanie tylko czy nie nałożyłoby to na niego zbyt dużo ograniczeń technicznych. Totalnie odjechanym pomysłem byłyby sytuacje, w których jakaś umiejętności niszcząca dany element mapy wymuszała by na współtowarzyszach i wrogach inny styl gry.

Ultimate Skórka Maokaia

maokaiowy

Jak dobrze wiecie Riot zapowiedział, że i w tym roku pojawi się kolejny skin typu Ultimate. Nic dziwnego, że od razu padło podejrzenie, że może być nim Maokai. Wszak na nagraniu słychać łamane gałęzie. 15 Września 2015 na Reddicie pojawił się następujący przeciek konceptu takiej skórki:

 

 • Nowy wygląd, animacje, które mają być jeszcze lepiej dopracowane niż w przypadku Udyra,
 • Skórka ma zmieniać wygląd smoka i Barona Nashora,
 • Nowe dźwięki oraz efekty przy atakowaniu,
 • Zmiana wyglądu potworów w dżungli.

Oprócz tego ma wprowadzać wiele interakcji na mapie Summoner’s Rift!

 • Maokai będzie zmieniał ziemię, po której stąpa. Kwiatki zaczną rosnąć, a drzewa rozkwitać, gdy tylko drzewiec obok nich przejdzie,
 • Efekty te będą ewoluować wraz ze zbieraniem ładunków pasywki,
 • Wasi sojusznicy będą mogli podziwiać te widoki cały czas, a przeciwnicy zauważą je tylko wtedy, gdy będą posiadali wizję na Waszą postać.

Wraz z rozwojem wydarzeń na polu walki, skórka będzie wprowadzać jeszcze więcej urozmaiceń!

 • Każde zabójstwo smoka będzie go „ulepszało”. Gdy odrodzi się on piąty raz przybierze swoją ostateczną formę,
 • Po zabiciu Barona Nashora mapa zamieni się w bardziej spokojną i naturalną, a sam Maokai przybierze nowy wygląd,
 • Sama postać będzie posiadała cztery formy, które będą zmieniać się w trakcie gry.

Jak widać wiele tu nawiązań do przedstawionych głosowych kwestii

Ultimate skórka Zyra – 4 pory roku

gtlGnr2

Jeden z naszych czytelników, Feluciaa (Norbert), przeprowadził ciekawą rozmowę z jednym z Rioterów. Czyżby szykowała się nowa skórka do Zyry?

Zyra posiada zaledwie 3 skórki (poza klasyczną):

 • Wildfire z 2012 roku (975 RP)
 • Haunted z 2013 roku (1350 RP)
 • SKT T1 z 2014 roku (Legacy)

Nie otrzymała więc nowego skina już ponad 2,5 roku (ostatni został wydany w maju 2014 roku). Trzy skórki to również stosunkowo niewielka ilość, tym bardziej, że do ostatniej poniekąd Riot został zmuszony Mistrzostwami Świata. Czy nie należy się jej coś nowego? Poznajcie odpowiedź RiotKateyKhaos na to pytanie:

Tak, należy! Przez pewien czas była nieobecna na naszej liście ze względu na aktualizację magów. Teraz jednak powróciła na nią i mamy ją na oku w kontekście bohaterów, którzy dawno nie otrzymali nowej skórki.

Rioter sprytnie wymigiwał się od odpowiedzi, czy możemy się spodziewać czegoś w najbliższym czasie, jednak przywołał pomysł na skórkę Ultimate dla Zyry. Nie jest to niemożliwe, ponieważ jakiś czas temu Ghostcrawler potwierdził, że do końca 2016 roku otrzymamy ten rodzaj skina (klik!). Do tej pory mamy tylko 3 takie skórki:

 • Pulsefire Ezreal
 • DJ Sona
 • Spirit Guard Udyr

Czy mogłaby więc otrzymać ją Zyra? Wróćmy jednak do przywołanego przez RiotKateyKhaos skina Ultimate dla Zyry – mowa tu o Zyrze Czterech Pór Roku. Skórki Ultimate mają możliwość pewnych dynamicznych zmian w grze (przykładowo, zmiany muzyczne Sony), można analogicznie postąpić w przypadku Zyry. Kolejne pory roku postępowałyby wraz z grą – przykładowo, zmieniałyby się na poziomach 6, 11 i 18. Rioter sugerował również automatyczne zmiany pór roku w ciągu kolejnych 20 minut. 

Rework Galio

75945kv (1)

Drugi z zespołów od Reworków skończył zajmować się Yorickiem i według dzisiejszego ogłoszenia (Click!) ma się on skupić nad Galio. Oto ich słowa ” Galio stanie się zapewne naszą największą transformacją w dotychczasowej historii.”. Jeśli ma być to największa transformacja, to być może będzie on coś miał wspólnego z potworami w jungli.

Rework Warwicka

Warwick_TundraHunter

Z kolei drugi zespół według ogłoszenia (Click!) od jakiegoś czasu pracuje nad reworkiem Warwicka. Wiadomo – jungler. Dodatkowo przed przemiana w wilka miał wiele wspólnego z alchemią – czyli jedną z domen druidów. Cytując Rioterów: “Chcemy też doprowadzić wygląd i motyw Warwicka do współczesnych standardów Riot, umieszczając go w odpowiednim miejscu naszego świata. Uważamy, że przemoc stanowi ważną cechę Warwicka i chcemy przekonać się, jak daleko będziemy mogli posunąć się z tym motywem.”. Dodatkowo przypominamy wyciek reworku WW sprzed 2 lat:

 • [Pasyw]  – Autoataki Warwicka zadają 2% maksymalnego HP przeciwnika jako obrażenia magiczne i leczą go za 5 + (0,9-1,8% bonusowego HP (skalowane poziomem). Za każdym razem, gdy użyje on AA, dostaje jeden stack pasywu (maksymalnie może być ich 10). Każdy stack daje 11% leczenia więcej Warwickowi. Każdy stack utrzymuje się przez 1,8 sekundy.
 • [Q] – Podwójny atak w najbliższy cel. Zadaje 80-200 (+0,6 AP) magicznych obrażeń. Posiada właściwości on-hit (czyli nakłada stacki m.in  Wit’s Enda i pasywu). Nie leczy bezpośrednio i za pomocą pasywu.
  • Cooldown: 9-5 sekund
  • Koszt: 40-60 many
 • [W] – Obszarowy fear. Trwa 0,75 sekundy oraz nakłada spowolnienie. Czas trwania rośnie wraz z poziomem umiejętności.
  • Cooldown: 12-8 sekund
  • Koszt: 50 many
  • Obrażenia magiczne: 70-190 +0,6 AP
 • [E] – Pasywnie będzie miało ten sam efekt co obecnie, jednak dostanie więcej zasięgu w early game i będzie posiadało zaznaczony obszar działania. Prędkość ruchu będzie zwiększona tylko wtedy, gdy biegniemy w kierunku zranionego celu. Będzie on również podświetlał duże potwory poniżej 50% HP (niezłe do counterjunglowania). Aktywnie będzie to ruch w stylu „boomerangu”. Stoisz w punkcie A, klikasz w punkt B, Warwick skacze do celu i natychmiast odskakuje czyli A→B→A; wszystkie cele na drodze jego lotu otrzymają supersilne spowolnienie (95%) o bardzo małym okresie działania (0,25 sekundy). Podczas lotu można używać Smite’a oraz [W].
  • Cooldown: 16 sekund
  • Koszt: 50 many
  • Obrażenia magiczne: 140-220 (+0,6 AP)
 • [R] – W stylu [Q] Sejuani. Stunuje pierwszy napotkany cel na 2,5 sekundy oraz atakuje go w tym czasie 6 razy. Czyli z racji pasywu zabiera 18% maksymalnego HP przeciwnika oraz nakłada stacki 6 razy. Dodatkowo posiada bazowe obrażenia 180/240/300 (+0,9 AP). Dodatkowo otrzymuje on 20% redukcję obrażeń podczas trwania ultimate’a.

Teorie Spartan

Na koniec kilka spostrzeżeń Spartan:

Marcin Jaworowicz:

“to na 100% gada Blue posłuchajcie np:

 • “a to szkoda mogła wyrosnąć z niego góra” – nawiązanie do Skalniaka
 • “będzie mi ciebie brakować i twoich brodawek też” – tym razem nawiązanie do Grompa i jego brodawek
 • “tragiczny koniec dla szlachetnego przyjaciela” – możliwe że nawiązanie do Skalniaka ponieważ bronili Blue
 • “żegnaj Skalniaku będzie mi brakować naszych długich rozmów” – tu chyba nie muszę pisać ale jak by ktoś nie wiedział nawiązanie jak Blue gada do Skalniaka
 • “po co zabijać skoro można poprosić” – nawiązanie o to że zawsze zabijaliśmy Blue żeby dostać buffa a on tu mówi że można by po prosić o to Blue
 • “biedny Ponurnik był księciem wśród żab” – można to interpretować w różny sposób
 • “jak można zabić kogoś tak milusiego jak Skalniak” – chodzi tu o zabijanie Blue
 • “wszyscy wygrywają w konkursie tańca” – również o Blue, ponieważ jak ktoś tańczył obok Blue to on zaczyna też tańczyć
 • “następnym razem więcej głaskanie i mniej dźgania” – prawdopodobnie też chodzi o Blue
 • “żegnaj Ponurniku lub cytując ciebie -kum -kum” – Blue opuszcza swoją norę?
 • według mnie jakiś rework Blue? Blue jako bohater? Coś takiego? A Wy jak uważacie?”

Daniel Mackiewicz

“wywalają Blue i dają nowego buffa albo Blue zaczyna wędrować po lesie albo zostaje bohaterem (nie wiadomo jak mogłyby wyglądać skille i co ze Skalniakami więc raczej odpada)”

A teraz szokująca prawda

W dupę ze wszystkimi tymi teoriami. Zdradzę Wam sekret – znam prawdę, ponieważ trzymam jednego z Rioterów w piwnicy i po kilku dniach tortur wyjawił mi kto będzie kolejnym bohaterem. Nagrałem wszystko dyktafonem. Jego wypowiedz ujawniającą nową postać możecie posłuchać poniżej: