League of Legends r.

10 głównych powodów, dla których warto grać supportem

Wielu graczy nie jest przekonanych do grania bohaterami wsparcia. Jakie są jednak tego plusy?

Nieoceniona rola w każdej drużynie. Postacie te sprawiają, że ich sprzymierzeńcy rosną w siłę, a w szczególności – ADC. Jednak wielu graczy nie docenia supportów lub nie jest przekonanych do gry nimi.

Co sprawia, że gracze nie lubią grać jako pomocnik?

 1. Wardy… Dobry support powinien mieć wardy, niestety nie każdy pamięta i ma zamiar zajmowania się nimi.
 2. Gj Vayne! Wykonujesz niezłe zagranie, przez co Twój ADC zyskuje dwa trupy, a co na to Twoja drużyna? Gj Vayne!
 3. Poświęcenie. Rzucasz się za swoimi sojusznikami, żeby ich ochronić, ryzykując nawet życiem, a oni na koniec gry napiszą: report that feeder.

Ale zaraz! Temat artykułu brzmi inaczej! Jakie zatem są zalety grania bohaterami wsparcia?

thresh-support

 1. Drużyna Cię potrzebuje! Możesz skutecznie pomagać sojusznikom, leczyć ich, chronić, a nawet tankować, co zaprowadzi Was do zwycięstwa.
 2. Niby support, ale jednak nie… Nikt nie mówi, abyś grał na wsparciu Leoną lub Soraką! Przecież jest wiele postaci, które poradzą sobie na dolnej linii, a zarazem zadadzą sporo obrażeń, np. Brand_MIN, Zyra_MIN czy też Karma_MIN.
 3. Halo, jestem tu! Zazwyczaj wroga drużyna nie focusuje Cię, więc masz duże pole do popisu, szczególnie grając powyżej wymienionymi postaciami .
 4. Farma? Po co mi? Pomocnicy nie powinni farmić (no głównie w early game), co może podobać się niektórym osobom, a na pewno tym, którym farmienie niezbyt wychodzi.
 5. Może jednak honor? Nawiązując do jednej z wad, może stać się również kompletnie inaczej. Twoja drużyna może wychwalić Cię ponad niebiosa i zadowolić honorem.
 6. Jesteś głową drużyny! Teoretycznie wszystko zależy od Ciebie i jesteś mózgiem całej drużyny, wykorzystaj to!
 7. Inicjacja walki. Zazwyczaj to właśnie support wszczyna bójki, trochę sprytu i teamfight wygrany.
 8. Lepsza znajomość umiejętności. Bardziej skupiasz się na umiejętnościach wroga, ponieważ musisz w dobrej chwili je skontrować – automatycznie lepiej je poznajesz, co możesz wykorzystać później w grze na innej linii.
 9. Rola nie ma znaczenia! Mimo że jesteś tylko supportem, nadal masz takie same szanse na carry game jak reszta drużyny.
 10. Nowe trendy? Jeśli żaden z domyślnych supportów Ci nie odpowiada, żaden problem spróbować czegoś szalonego! Jak myślisz, jak odkryto potencjał Zyry, Karmy i Branda na supporcie? Polecam spróbować np. Illaoi, która ma dość dużo CC, obrażeń i macek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gra bez supporta jest niczym trójkołowy samochód… Być może nadal nie jesteście przekonani, ale zawsze warto choć raz spróbować!

Gdybyście jednak chcieli wypróbować grę pomocnikiem zapraszamy do zapoznania się z tier listą, która zawiera wszystkie najsilniejsze picki na supporta!

Macie jakieś inne powody? Dlaczego lubicie (lub wprost przeciwnie) grać na suppie? Zapraszam do dyskusji!